Verslas

2013.10.17 12:05

Net per krizę Graikijoje parduodama daugiau automobilių

Nors Graikiją vis dar krečia krizė, naujais arba naudotais automobiliais prekiaujantys verslininkai rugsėjį gavo 13 proc. didesnį pelną nei 2012 m. rugsėjį.

Nors Graikiją vis dar krečia krizė, naujais arba naudotais automobiliais prekiaujantys verslininkai rugsėjį gavo 13 proc. didesnį pelną nei 2012 m. rugsėjį.

Vidutinis ir smulkusis verslas Graikijoje kuo toliau, tuo labiau prisitaiko prie krizės keliamų sąlygų. Ištyrus tūkstantį įmonių, paaiškėjo, kad nuo 2009 m. 51 proc. verslininkų atleido maždaug 18 proc. darbuotojų, o 17 proc. įmonių teko uždaryti. 21 proc. vidutinių ir smulkiųjų verslininkų teigia, kad ateityje sumažins savo investicijas į verslą net 30 proc.

Pradėta eksportuoti į mažiau išsivysčiusias šalis

Per krizę Graikijoje pastebėta didelė problema atsiskaitant grynaisiais pinigais. 40 proc. verslininkų teigia, kad kliento atsiskaitymo laikotarpis pailgėjo septyniomis dienomis, o patys verslininkai turi sumokėti už produkciją tiekėjams net 21 diena anksčiau.

Vidutinis ir smulkusis verslas labai svarbus Graikijos ekonomikai. 35 proc. Graikijos eksportuotojų yra vidutiniai ir smulkieji verslininkai, o visoje ES 24 proc. Pusę įmonių pelno Graikijoje sudaro smulkieji verslai – ES tik trečdalį pelno. Didžiausias eksportas vyksta į Balkanų šalis, tokias kaip Kipras, Bulgarija, ir Vakarų Europą, ypač Vokietiją. Labai dažnai eksportas prasideda į mažiau išsivysčiusias šalis. Tai tarsi pradinė stadija eksportuoti į išsivysčiusias valstybes. Smulkieji verslai Graikijoje pradeda eksportuoti produkciją ne savo, o užsienio verslininkų susidomėjimu ir iniciatyva.

Dar 2008–2009 m. apklausa parodė, kad 22 proc. 18–64 metų populiacijos teko turėti savo verslą, 17 proc. norėtų tapti verslininkais. Graikija, kaip turinti daugiausia šeimyninių ir savarankiškai įkurtų verslų, pasaulyje yra bene pirmoji.

30 proc. graikų verslininkų teigia, kad verslą įkūrė iš poreikio. Juos lenkia korėjiečiai – 35 proc. O tai, pasak specialistų, lemia verslo kokybę ir tokie verslai dažnai ilgai neišgyvena. Vienas svarbus graikiško verslo ypatumas, kad 35 proc. Graikijos verslininkų orientuojasi į paskutinę produkto stadiją, t. y. jo pardavimą vartotojams, todėl gamyba Graikijoje gana apleista.

Bankrutuoja kokybiško tabako verslas

Graikijoje net 85 proc. viso tiekiamo vandens sunaudojama žemės ūkyje, nes šalis vis dar užima pirmą vietą ES pagal auginamos medvilnės kiekį. Medvilnė pasisavina 12 proc. visame žemės ūkyje naudojamo vandens. Po Graikijos, nors skirtumas didelis, eina Ispanija.

„Eurostat“ duomenimis, Graikijos ūkininkai gauna mažiausiai pajamų ES. Taip pat Graikija pirmauja pagal mažiausiai naudojamą žemės ūkio plotą, kuris sudaro apie 6 ha. O Jungtinėje Karalystėje naudojama 80 ha, Prancūzijoje – 50 ha.

Graikų moterų verslumas vienas žemiausių ES, nors 46 proc. jų teigia, kad turi pakankamai žinių, patirties ir sugebėjimų įkurti savo verslą.

Ar žinote, kad tabakas buvo vienas daugiausia eksportuojamų Graikijos produktų. Deja, Graikijai prisijungus prie ES bendrosios žemės ūkio politikos, jo gamyba sumažėjo daugiau nei 50 proc. To rezultatas – daugelis verslininkų, prekiaujančių kokybišku tabaku, bankrutavo.

Ne vienas turistas, apsilankęs Graikijoje, žino, kad šalis garsėja kailiais. Deja, Atėnų centre jais prekiaujančių verslininkų pajamos sumažėjo, kai turistų srautas persikėlė į salas. Tačiau verslininkai, atidarę kailių salonus Rodo, Koso, Kretos ir kitose salose, prie didžiųjų viešbučių kompleksų, pelną gavo trigubai didesnį. Įsidarbinus tokiose kailinių parduotuvėse, darbuotojas vasarą gali uždirbti iki 3 tūkst. eurų per mėnesį. Pagrindiniai kailių salonų klientai yra rusai, kurie savo gyvenimo moteriai nepagaili kailinukų ir už 15 tūkst. eurų.