Verslas

2013.10.15 11:47

Latviai pratinami prie kol kas nemėgiamo euro

Nuo sausio pirmos dienos Latvija taps aštuonioliktąja euro zonos šalimi. Baimindamiesi prarasti santaupas kai kurie žmonės skuba įsigyti turto, o prekybininkai įtariami jau dabar dirbtinai pakėlę kainas.

Nuo sausio pirmos dienos Latvija taps aštuonioliktąja euro zonos šalimi. Baimindamiesi prarasti santaupas kai kurie žmonės skuba įsigyti turto, o prekybininkai įtariami jau dabar dirbtinai pakėlę kainas.

Apklausos rodo, kad daugiau kaip pusė Latvijos gyventojų nepritaria euro įvedimui, tačiau jau beveik mėnuo jie pratinasi – kainos kaimyninėje šalyje žymimos ir latais, ir eurais. Bauskės centre įsikūrusios fotoateljė savininkas sako, kad klientai, ypač vyresni, net susigūžia išvydę didesnes kainas.

„Jiems sunku suvokti, kad kainos aukštesnės, mano, kad paslaugos pabrango, todėl turiu kiekvieną kartą aiškinti, kad čia nurodyta eurais“, – sako verslininkas Girts Donerblics.

Verslininkas mano, kad tris mėnesius kainas rašyti abiem valiutomis – papildomas darbas. Pasak jo, nors aišku, kad euras prilygintas 70 sentimų, perskaičiuojant neišvengiama netikslumų.

„Didelės parduotuvės ar paslaugų įmonės nesismulkina. Tarkim, paslauga kainavo 4 latus. Paskaičiavus, tarkim, būtų 5,82 euro, o jie rašo 6 eurus. Taip užkeliama kaina“, – sako G. Donerblics.

Euro įvedimas šiam verslininkui naudingas tik tuo, kad atsiskaitant už prekes jis sutaupys latų keitimo į eurus mokestį.

Jau įtaria kainų manipuliacijomis

Jau dabar Latvijoje brangsta kai kurie maisto produktai, todėl neatmetama, jog pakėlę kainas prekybininkai vėliau jas sumažins ir teigs, kad niekas nebrango.

„Kainos jau pakeltos, nelabai daug ir ne visoms prekėms, bet pakeltos. Kitaip ir būti negali“, – teigė senyvo amžiaus latvė.

Smulkusis verslininkas Edgars Namikis sako, kad žmonėms sunku atsisveikinti su savo valiuta, kadangi jie bijo prarasti santaupas.

„Žmonės pradėjo leisti pinigus: perka nekilnojamąjį turtą, automobilius, baldus, drabužius, nes bijo, kad pinigai prapuls, todėl prekių pardavimas ir apyvartą po truputį didėja“, – sako verslininkas.

Nuo sausio pirmos dienos dvi savaites latviams bus galima atsiskaityti latais ir eurais, tačiau grąža bus atiduodama eurais. Be to, nuo Naujųjų Latvijoje 25 latais didėja minimalus darbo užmokestis.