Verslas

2015.02.12 21:38

EK paskelbė 250 svarbiausių energetikos projektų

Europos Komisija (EK) paskelbė 250 svarbiausių energetikos projektų, kurie galės pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą. Tarp jų numatyti iš viso šeši Lietuvai svarbūs dujų ir elektros projektai.

Europos Komisija (EK) paskelbė 250 svarbiausių energetikos projektų, kurie galės pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) paramą. Tarp jų numatyti iš viso šeši Lietuvai svarbūs dujų ir elektros projektai.

Į europinės svarbos sąrašą pateko trys elektros ir tiek pat dujų projektų, kurie turi padėti Lietuvai prisijungti prie ES energetinės sistemos – tai Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizavimas, Lietuvos ir Lenkijos elektros bei dujų jungtys, Kruonio hidroakumuliacinės elektrinės plėtra, taip pat Lietuvos ir Latvijos dujotiekio jungties stiprinimas ir dujotiekio atkarpa Klaipėda–Kiemėnai.

„Visi projektai, kurie pasiūlyti iš Lietuvos pusės, – įtraukti. Taigi dabar belieka rūpintis jų vystymu ir atitinkamu pristatymu, kad užsitikrintumėme finansavimą. [...] Kai kurių projektų įgyvendinimas priklauso tiesiogiai nuo finansavimo, taigi reikalingas ne tik įtraukimas į sąrašą, kas jau įvyko, bet ir finansavimas“, – teigė energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius.

Komisijos sudaryti projektai galės pretenduoti į ES pinigus, kurių per septynerius metus numatoma skirti daugiau nei 20 mlrd. litų. Šių pinigų tikrai neužteks visiems sąrašo projektams, todėl norinčios juos gauti valstybės turės įrodyti, kad jų projektai yra gyvybiškai svarbūs regionui, o privatus verslas jų nefinansuoja. Tačiau vien jau patekimas į sąrašą reiškia lengvesnį projektų įgyvendinimą – leidimai tokiems projektams turės būti išduoti ne ilgiau nei per trejus su puse metų, be to, statytojai galės nepaisyti tam tikrų aplinkosaugos taisyklių. Ir nors tarp 250 projektų iš Lietuvos yra tik šeši, energetikos komisaras sako, kad Baltijos regionas Komisijai – itin svarbus.

„Lietuva, Latvija, Estija, Suomija ir Lenkija yra mūsų dėmesio centre. Norime, kad šios šalys integruotųsi į Europos rinką. Po trijų metų pamatysite, kas buvo dabar pažadėta, tas bus ir padaryta – tai nėra tik kalbos“, – sakė Europos Komisijos narys, atsakingas už energetiką Guntheris Oettingeris.

Komisijos paskelbtame prioritetinių projektų sąraše daugiau nei pusė – elektros energijos perdavimo ir akumuliavimo srities projektų, apie šimtą susiję su dujų perdavimu, saugojimu bei suskystintomis gamtinėmis dujomis ir keli naftos bei pažangiųjų tinklų projektai.