Verslas

2013.10.10 15:15

A. Butkevičius: Kinijos rinka Lietuvai šiuo metu yra uždaryta

ELTA2013.10.10 15:15

Premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad lietuviškų maisto produktų eksportas į Kiniją kol kas nėra įmanomas. Vyriausybės vadovo teigimu, Lietuvos ambasada Pekine jį informavo, jog planuotas šios Azijos šalies atstovų vizitas buvo atšauktas.

Premjeras Algirdas Butkevičius pripažino, kad lietuviškų maisto produktų eksportas į Kiniją kol kas nėra įmanomas. Vyriausybės vadovo teigimu, Lietuvos ambasada Pekine jį informavo, jog planuotas šios Azijos šalies atstovų vizitas buvo atšauktas.

Premjeras Vyriausybės valandos Seime metu neįvardijo to priežasčių, tačiau užsiminė, kad jos yra visiems aiškios.

„Su Kinija buvo susitarta ir pasirašyti dokumentai bei sertifikatai dėl pieno produktų eksporto į Kiniją. Šie sertifikatai iki šios dienos yra Kinijoje, nors turėjo būti patvirtinti prieš tris savaites. Tuo pačiu laiku buvo numatyti pirmi kroviniai su pieno produktais į Kiniją. Ir jūs tikriausiai patys puikiai žinote, dėl kokių priežasčių Kinijos rinka šiuo metu Lietuvai yra uždaryta.

Man teko susitikti su Kinijos ambasadoriumi Lietuvoje. Taip pat iš mūsų ambasados Kinijoje gavome laišką, kad pareigūnų iš šios šalies atvykimas yra sustabdytas, ir tie susitikimai, kurie buvo iš anksto numatyti, irgi yra nutraukti“, – kalbėjo A. Butkevičius, atsakydamas į Seimo nario liberalo Remigijaus Šimašiaus klausimą apie prieinamas alternatyvias rinkas Lietuvos verslininkams.

Vis dėlto Premjeras nurodė, kad bus sudarytos galimybės lietuviškus produktus vežti į Braziliją bei JAV.

„Tikimės, kad sėkmingai mums atsidarys Brazilijos rinka. Šiuo metu yra dirbama su ja. Taip pat jau gavome leidimus papildomam pieno produktų eksportui į JAV“, – teigė Vyriausybės vadovas.

Pasak A. Butkevičiaus, Vyriausybė stengiasi kuo artimiau bendradarbiauti su Lietuvos verslininkais, išklauso jų poreikių ir kartu ieško naujų kelių.

„Su verslo organizacijomis yra labai stipriai dirbama. Pavyzdžiui, sprendžiant su Rusija problemas kasdien palaikome telefoninius pokalbius su į Maskvą išvykusiu „Biovelos“ vadovu Virginijumi Kantausku. Su mano patarėju Antanu Vinkumi dar vyksta keturių pieno perdirbėjų atstovai. (...) Taip pat dirbama su Lietuvos nacionaline vežėjų automobiliais asociacija („Linava“). Buvo apklausta 271 įmonė, kad pateiktų informaciją, kokie yra patirti nuostoliai. Šiandien (ketvirtadienį - ELTA) su eurokomisaru Algirdu Šemeta net iškėlėme tokį klausimą, kad šiuos nuostolius būtų galima padengti iš atskiros Europos Sąjungos (ES) finansavimo programos, nes tai yra visos ES klausimas“, – sakė jis.

Praėjusią savaitę Premjeras jau buvo atskleidęs, jog derybos su Kinija dėl eksporto griūna.

„Reikia pripažinti vieną didžiulį minusą – su Kinija buvo sutarta dėl pieno produktų eksporto ir iš Kinijos negrįžta patvirtinti sertifikatai“, – sakė Premjeras.

Dėl stringančių derybų Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas yra apkaltinęs Seimo opoziciją.

„Dabar su Kinija jau buvo pakankamai gerai sutarta dėl lietuviškos maisto pramonės produkcijos (eksporto - ELTA). Jau buvo išsiųsti sertifikatai ir turėjo duoti atsakymą. Bet po Prezidentės ir konservatorių atitinkamų susitikimų, abejoju, kad tą atsakymą iš ten mes gausime per artimiausius porą metų“, – kalbėjo jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.