Verslas

2013.10.09 10:22

Premjeras: „Chevron“ teiginiai melagingi (papildyta)

BNS, ELTA 2013.10.09 10:22

Premjeras Algirdas Butkevičius melagingais vadina teiginius, kad JAV bendrovė „Chevron“ derėjosi su Vyriausybės atstovais, kurie neturėjo įgaliojimų. Jis teigia negalėjęs pats derėtis su kompanija.

Premjeras Algirdas Butkevičius melagingais vadina teiginius, kad JAV bendrovė „Chevron“ derėjosi su Vyriausybės atstovais, kurie neturėjo įgaliojimų. Jis teigia negalėjęs pats derėtis su kompanija.

„Pirmiausia, nei Vyriausybės atstovai, nei premjeras jokiose derybose nedalyvauja, ir galiu pasakyti, kad gali dalyvauti tik pati komisija, tai čia yra grynas melas. Nei aplinkos ministras, nei premjeras negali kištis, kai vyksta nugalėtojo atrinkimas, tai čia yra visiška netiesa. Ką tik turėjau pasitarimą su žmonėmis, kurie atsakingi, tai buvome pasiruošę priimti Vyriausybės nutarimą, jeigu matytumėm, kad komisija nesiryžta arba bijo“, – trečiadienį radijui „Laisvoji banga“ sakė A. Butkevičius.

Ministro Pirmininko Algirdo Butkevičiaus nuomone, amerikiečių kompaniją „Chevron“ iš skalūnų dujų žvalgybos konkurso trauktis paskatino Seimo sprendimas, kuriuo reikalaujama, kad atliktam poveikio aplinkai vertinimui pritartų vietos valdžia.

„Galiu pasakyti savo nuomonę, tikrai tai nebuvo išsakyta „Chevron“ atstovų. Aš manau, kad viena pagrindinių (pasitraukimo, – ELTA) priežasčių buvo ta, kad buvo pakeistas įstatymas, kuriame yra numatyta atlikti poveikio aplinkai vertinimą, ir tas poveikio aplinkai vertinimas turi būti patvirtintas savivaldybių tarybose. Žinau, kad to krašto savivaldybių tarybos ir merai yra nusiteikę neigiamai prieš „Chevron“ investicijas, ir manau, kad tai yra viena pagrindinių priežasčių (...)“, – trečiadienį „Laisvajai bangai“ sakė premjeras.

Planuojamos ūkinės veiklos poveikio aplinkai vertinimo įstatymo papildymo projektą Seimas priėmė gegužės pabaigoje. Už šias pataisas balsavo 80, susilaikė 23 Seimo nariai.

Kalbėdamas „Laisvajai bangai“ premjeras paneigė, kad „Chevron“ galėjo atbaidyti Seime planuoti aukšti skalūnų dujų gavybos mokesčiai.

„Galiu pasakyti, kad šitas įstatymas nėra priimtas ir susitikimo metu su „Chevron“ vadovais, kurie buvo pas mane atvykę, aš jiems garantavau, kad Vyriausybės pozicija yra aiški, ir šitas mokestis bus toks, kokie yra kitose šalyse, ir aš, netgi gal viršydamas įgaliojimus, pasakiau, kad, mano manymu, pagal mūsų turimą informaciją, tai turėtų būti 15 proc., jau kada yra sukauptas apmokestinamasis pelnas, bet, kol vykdoma investicija, jie mokėtų dar 50 proc. sumažintą pelno mokestį“, – detales atskleidė premjeras. Premjeras taip pat sakė jau anksčiau žinojęs apie „Chevron“ nusiteikimą atsisakyti skalūnų žvalgybos Lietuvoje.

„Galiu pasakyti, kad tam tikrą informaciją turėjau prieš tris savaites, kad planuoja pasitraukimą iš Lietuvos, bet, aišku, nelabai tikėjau, nes, kada „Chevron“ vadovai buvo atvykę pas mane į kabinetą prieš mėnesį, mes tikrai visus klausimus aptarėme, ir buvo vienas pageidavimas tuo metu toks išsakytas, kad, jeigu būtų pervesti pinigai, kaip yra numatyta konkurso sąlygose, dabar jau nebėra jokia paslaptis, per mėnesį, o po to, jei nebūtų pasirašyta sutartis, jiems būtų grąžinami pinigai. Tai aš šitą garantiją tikrai daviau (...)“, – sakė premjeras.