Naujienų srautas

Verslas2013.10.09 10:57

EP nusprendė nedrausti plonų cigarečių, bet taisykles sugriežtino

LRT.lt 2013.10.09 10:57

Europos Parlamentas (EP) nepritarė siūlymui uždrausti plonąsias cigaretes, taip pat elektronines cigaretes prilyginti vaistams. Antradienį pritarta tabako gamybos ir pardavimo taisyklių pataisoms, kuriomis siekiama sumažinti jo gaminių patrauklumą. Dėl jų bus toliau deramasi su ES Taryba.

Europos Parlamentas (EP) nepritarė siūlymui uždrausti plonąsias cigaretes, taip pat elektronines cigaretes prilyginti vaistams. Antradienį pritarta tabako gamybos ir pardavimo taisyklių pataisoms, kuriomis siekiama sumažinti jo gaminių patrauklumą. Dėl jų bus toliau deramasi su ES Taryba.

Europarlamentarai siūlo uždrausti mėtų ar vaisių skonio priedus, taip pat mažus cigarečių pakelius, siūlo didesnį pakuotės plotą skirti įspėjimams apie žalą sveikatai, teigiama EP pranešime.

Šiuo metu ES galiojančios taisyklės įpareigoja ne mažiau kaip 30 proc. priekinio rūkalų pakuotės ploto ir ne mažiau kaip 40 proc. jos užpakalinio ploto skirti įspėjimams apie grėsmę sveikatai. EP siūlo padidinti šį plotą abejose pakuotės pusėse iki 65 proc., o prekės ženklus talpinti pakuotės apačioje.

EP nariai siūlo uždrausti prekiauti pakuotėmis, kuriose yra mažiau nei 20 cigarečių. Kita vertus, jie nepritarė siūlymams uždrausti plonąsias cigaretes, taip pat prilyginti elektronines cigaretes vaistams, nebent būtų nurodytos jų gydomosios savybės. Vis dėlto, europarlamentarų įsitikinimu, elektroninėse cigaretėse nikotino negali būti daugiau nei 30 mg/ml, ant jų pakuočių turi būti įspėjimas apie grėsmę sveikatai, jos neturi būti parduodamos jaunesniems nei 18 metų amžiaus asmenims, o jų reklamai taikytini tabako reklamos ribojimai.

Nors nenumatoma drausti naudoti tabako produktų gamybai būtinus priedus, pavyzdžiui, cukrų, europarlamentarai siūlo uždrausti mėtų, vaisių ar kitokio skonio priedus, kurie šiuos gaminius padaro patrauklesnius. Norėdami naudoti papildomus priedus, gamintojai turėtų prašyti Europos Komisijos leidimo, mano EP nariai.

Siekdami kovoti su nelegaliais gaminiais, europarlamentarai siūlo įpareigoti ES valstybes užtikrinti, kad visi tabako gaminių pakeliai ir išorinės jų transportavimo pakuotės būtų ženklinamos unikaliu numeriu, kuris leistų nustatyti jų gabenimo maršrutą nuo gamybos vietos iki pirmos mažmeninės prekybos vietos.

Direktyvos projektui pritarė 560 EP narių, nepritarė 92, o susilaikė 32. Parlamentas atidėjo balsavimą dėl teisėkūros rezoliucijos, suteikdamas pranešėjai mandatą derėtis su Taryba dėl galutinio teksto.

„Visi žinome, kad rūkyti pradeda vaikai, o ne suaugusieji. Nors rūkančių suaugusiųjų mažėja, Pasaulio sveikatos organizacijos duomenys rodo, kad ES šalyse daugėja jaunų rūkalių. Turime sustabdyti tabako gamintojų pastangas paveikti jaunus žmones patraukliai atrodančiais gaminiais ir užtikrinti veiksmingus įspėjimus ant cigarečių pakelių. Po to, kai 2001 m. Kanadoje buvo pradėti naudoti dideli įspėjamieji piešiniai, jaunų rūkalių šioje šalyje sumažėjo perpus“, – pranešime cituojama EP pranešėja Linda McAvan.

Rūkymas tebėra pagrindinė mirties, kurios galima išvengti, priežastis ES: nuo jo per metus miršta apie 700 tūkst. žmonių. Ligšiolinės kovos su rūkymu priemonės davė rezultatų: rūkančiųjų ES sumažėjo nuo beveik 40 proc. (15 valstybių narių ES) 2002 m. iki 28 proc. (27 valstybių narių ES) 2012 m.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi