Verslas

2013.10.08 13:35

A. Butkevičius dėl Lietuvos verslo gynimo Rusijoje: už užsienio politiką atsakinga prezidentė

Skirmantas Malinauskas, 15min.lt2013.10.08 13:35

Rusijos ribojimai Lietuvos vežėjams atskleidė didėjančią įtampą tarp prezidentūros ir Vyriausybės. Į prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimus imtis aktyvesnių veiksmų ginant Lietuvos verslininkus ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius atkirto siūlymais šiuo klausimu užsiimti prezidentūrai, nes užsienio politika yra šalies vadovo kompetencija.

Rusijos ribojimai Lietuvos vežėjams atskleidė didėjančią įtampą tarp prezidentūros ir Vyriausybės. Į prezidentės Dalios Grybauskaitės raginimus imtis aktyvesnių veiksmų ginant Lietuvos verslininkus ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius atkirto siūlymais šiuo klausimu užsiimti prezidentūrai, nes užsienio politika yra šalies vadovo kompetencija.

„Prezidentė pagal Konstitucijoje nustatytas funkcijas yra atsakinga už užsienio politiką, todėl ji turėtų kuo skubiau išsiaiškinti, iš kur kyla šie diplomatiniai nesusipratimai, kas perduoda nepatikrintą informaciją, ir užkirsti kelią skleidžiamai panikai“, – rašoma Lietuvos socialdemokratų partijos išplatintame pareiškime, kuriame cituojamas ministras pirmininkas A. Butkevičius.

Vyriausybės spaudos tarnybos išplatintame panašaus turinio pranešime A. Butkevičius siūlo nespekuliuoti Rusijos tema ir Lietuvos planais kreiptis į Pasaulinė prekybos organizaciją (PPO), nes tokios galimybė nenumato tarptautinės teisės normos.

„Europos Komisijos (EK) atstovai ragina laikytis rimties, tai galima būtų paaiškinti, kaip raginimą nespekuliuoti šia tema, nepolitikuoti, bet elgtis sutelktai ir konstruktyviai. Dar antradienį ryte vykusiame Vyriausybės pasitarime aptarėme galimybę kreiptis į PPO. Tokios galimybės mes neatmetame, tačiau visuomenė ir politikai privalo suprasti, kad Lietuva viena to padaryti negali, kreipimasis įmanomas tik kartu su EK, o ši svarsto keletą galimų problemos sprendimo būdų, apie kuriuos kol kas viešai skelbti negalime. Ieškinys Rusijai PPO yra tik kraštutinė ginčo sprendimo priemonė, nes visas procesas užtruktų, o problemą būtina spręsti kuo skubiau“, – sako premjeras A. Butkevičius.

Išskirtiniame interviu 15min.lt prezidentė sakė esanti nustebusi dėl pasyvios Vyriausybės laikysenos bendraujant su Rusija. „Mane tik truputį stebina mūsų Vyriausybės požiūris, kai ką tik mačiau žemės ūkio ministro Vigilijaus Juknos pasisakymą. Jis vis dar sako, kad kreiptis į PPO nereikia, kad patikra nesanti didelė problema. Be abejo, jei Lietuvos Vyriausybei tai nėra problema, ko gero, palauksime dar kokių nors išbandymų“, – teigė prezidentė.

Priminė reitingus

Lietuvos politikai turėtų galvoti ne tik apie artėjančius rinkimus ir savo reitingus, bet susivienyti dėl bendro intereso, – rašoma socialdemokratų pranešime.

Išplatintame pareiškime siūloma negalvoti apie politikų reitingus, o susitelkti bendram darbui: „Šiuo metu, kai Lietuvai pirmininkaujant Europos Tarybai yra ruošiamasi spręsti Ukrainos ir visos Rytų partnerystės klausimus Vilniuje, Lietuvos politikai turėtų galvoti ne tik apie artėjančius rinkimus ir savo reitingus, bet susivienyti dėl bendro intereso.“

Pasak premjero, bet koks vidinis politinis skaldymasis ir kamuolio permetimas į kitų rankas yra vertintinas kaip neatsakingumas ir nepatriotiškumas.

Tokią socialdemokratų reakciją galėjo išprovokuoti prezidentės pasvarstymai, kas turi prisiimti politinę atsakomybę derantis su Rusija. „Bet kokiu atveju Vyriausybei būtina ruoštis kreipimuisi į PPO, rinkti informaciją ir įrodymus. Tai vienareikšmiška. Be jokios abejonės, tarptautinės organizacijos reaguos, bet mūsų dvišalių santykių plotmėje vis tiek reikės kalbėtis su Rusija. Kaimynas yra kaimynas, jo ignoruoti negalima. Šitą situaciją pavadinčiau pirmu rimtu išbandymu šitai Vyriausybei. Manau, ministrams ir visai Vyriausybei reikės parodyti, ką jie sugeba“, – 15min.lt minėjo šalies vadovė.

Tikisi susitarti

Pasak A. Butkevičius, kol kas visi pieno produktai į Rusiją įleidžiami, tačiau viešojoje erdvėje pasirodžiusi informacija bus aptarta Lietuvos ir Rusijos žemės ūkio ministrų susitikime.

„Apie problemos mastą renkama informacija, tikrinami faktai. Remiantis antradienio ryte gauta informacija iš Maisto ir veterinarijos tarnybos, pieno produktai tebėra vežami ir įleidžiami į Rusiją. Nepaisant to, apie diskriminacines priemones taikomas Lietuvai su Rusijos pareigūnais tikisi pasikalbėti žemės ūkio ministras, kuris yra išvykęs į Maskvą“, – sakė premjeras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.