Verslas

2013.10.07 07:48

Vilnius turės atliekų rūšiavimo gamyklą: sumaištį sukėlusi sutartis pasirašyta

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) pasirašė sutartį su atliekų rūšiavimo gamyklos konkursą laimėjusia bendrove „Energesman“, nors teismai tebenagrinėja kitų konkurso dalyvių skundus. Vasaros viduryje dėl šio projekto rimtai susivaidijo Vilniaus meras Artūras Zuokas ir vicemeras Jonas Pinskus, kuris net buvo užsiminęs apie valdančiosios daugumos sostinės taryboje griūtį. Miesto vadovai ir šiandien nėra vieningi: meras vis dar įsitikinęs, kad konkurso laimėtojas išrinktas netinkamai, o projekto kaina – per didelė, vicemeras tuo tarpu džiaugiasi, jog spėta gauti Europos Sąjungos paramą.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC) pasirašė sutartį su atliekų rūšiavimo gamyklos konkursą laimėjusia bendrove „Energesman“, nors teismai tebenagrinėja kitų konkurso dalyvių skundus. Vasaros viduryje dėl šio projekto rimtai susivaidijo Vilniaus meras Artūras Zuokas ir vicemeras Jonas Pinskus, kuris net buvo užsiminęs apie valdančiosios daugumos sostinės taryboje griūtį. Miesto vadovai ir šiandien nėra vieningi: meras vis dar įsitikinęs, kad konkurso laimėtojas išrinktas netinkamai, o projekto kaina – per didelė, vicemeras tuo tarpu džiaugiasi, jog spėta gauti Europos Sąjungos paramą.

Atliekų rūšiavimo gamykla Vilniaus pakraštyje, Jočionių gatvėje, turėtų būti pastatyta iki 2015 metų rugsėjo. Bendra projekto vertė siekia beveik 120 mln. Lt, iš jų apie 100 mln. Lt bus gauta iš ES fondų.

Šeši iš septynių iš konkurso pašalinti

Šis, atrodytų, miestui naudingas projektas skandalą sukėlė dar liepos pradžioje, kai paaiškėjo, kad iš konkurso, kuriame konkuravo su koncernu „Icor“ (buvusi „Rubicon group“) susijusi įmonė „Prime Capital“, Ispanijos įmonė „Hera Tratesa“, bendrovės „Požeminiai darbai“, „Energesman“, „Groslita“, „Manfula“ ir „LitCon“, pašalinti šeši dalyviai ir liko tik „Energesman“.

Ši įmonė siejama su buvusia garsia, bet dabar jau bankrutuojančia statybos įmone „Vėtrūna“, nes jos didžiausias akcininkas yra „Vėtrūnos“ valdybos pirmininkas Vytautas Banys, o pats „Vėtrūnos“ vardas jau ne vienerius metus siejamas su „Tvarkos ir teisingumo“ partija ir jos lyderiu Rolandu Paksu. Sąsajų su politikais neišvengė ir dar viena konkurso dalyvė – „Prime Capital“, susijusi su koncernu „Icor“, o pastarasis – su sostinės meru A. Zuoku.

Apie konkursą diskutavo sostinės ir šalies politikai, viešąjį pirkimą tirti ėmėsi Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT). Pasigirdo abejonių, ar VAATC pavyks laiku pasirašyti sutartį, kad būtų gauta ES parama. „Energesman“ protegavimu viešai buvo apkaltintas sostinės vicemeras J.Pinskus bei aplinkos viceministras Almantas Petkus, kuris priklauso partijai „Tvarka ir Teisingumas“ ir anksčiau yra dirbęs „Vėtrūnos“ įmonėse.

Vis dėlto sutartis pasirašyta laiku. Kaip 15min.lt sakė VAATC direktorius Nerijus Žilius, sutartis buvo pasirašyta dar rugsėjo 10 dieną, vėliau derintos kai kurios detalės.

„Suspėta į traukinį“

Vilniaus vicemeras J. Pinskus, kuruojantis atliekų tvarkymą sostinėje, taip pat patvirtino, kad VAATC sutartį su „Energesman“ jau pasirašė, taip pat gauta ir 6 mln. Lt garantija. Tačiau labiausiai esą džiugina tai, kad buvo „suspėta į traukinį“ ir projektas nepraras ES paramos.

Anot J. Pinskaus, teisminiai ginčai dėl šito konkurso kol kas nėra pasibaigę, tačiau apribojimų pasirašyti sutartį nebuvo: „Gautas Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) atsakymas, kad procedūrinių pažeidimų nėra padaryta, tad kaip ir viskas gerai.“

N. Žiliaus tvirtinimu, tiek VPT, tiek Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) patvirtino, kad procedūros nėra pažeistos, teisinių apribojimų dėl sutarties pasirašymo nebuvo, bet keli ginčai teisme tebevyksta. Į teismus kreipėsi du iš konkurso pašalinti dalyviai – anot VAATC direktoriaus, vienas buvo pašalintas dėl kvalifikacijos, kitas – dėl techninių dalykų.

Kreipimasis į VPT, vicemero J. Pinskaus teigimu, buvo reikalingas norint išsiaiškinti, ar tikrai nepadaryta jokių procedūrinių ar kitų pažeidimų. Esą jeigu VPT buvo radusi pažeidimų, juos tektų taisyti arba viešąjį pirkimą organizuoti iš naujo. „O tos mintys, įtarimai dėl neskaidrumo politikams kyla labai dažnai, bet mes neturime teisės kištis į tokius procesus, kur mums nedera“, – įsitikinęs J. Pinskus.

J. Pinskus: A. Zuokas bandė kištis, kur nedera

VPT dar rugpjūčio 23 dieną išplatino pranešimą, kad VAATC viešojo pirkimo procedūros gali būti tęsiamos. „VPT, įvertinusi VAATC vykdomą mechaninio biologinio apdorojimo įrenginių projektavimo, statybos ir eksploatavimo viešąjį pirkimą, Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimų nenustatė ir neprieštarauja, kad būtų tęsiamos pirkimo procedūros“, – pranešė VPT.

Politinio skandalo, per kurį net kalbėta apie mero A. Zuoko nuvertimą, dabar „darbietis“ vicemeras J. Pinskus nesureikšmina. Esą sumaištis buvo kilusi tik dėl to, kad meras iškėlė klausimą, kodėl iš septynių konkurso dalyvių liko tik vienas. „Mano galva, meras buvo pradėjęs kištis į viešųjų pirkimų komisijos darbą. O mano nuomone, kad nors galbūt ir teisingas įtarimas buvo, tačiau bet koks politikų kišimasis į viešųjų pirkimų procedūrą traktuojamas kaip pažeidimas, kuris galėjo pakenkti projektui. Aš ir pasakiau, kad kištis į viešųjų pirkimų komisijos darbą nededa, tad iš to ir buvo išpūstas šioks toks burbulas“, – prisimindamas Vilniaus savivaldybėje kilusią politinę sumaištį kalbėjo J. Pinskus.

A. Zuokas: konkurso kaip ir nebuvo

Vilniaus meras A. Zuokas vis dar neslepia nepasitenkinimo šio konkurso baigtimi. Mero manymu, konkurso kaip ir nebuvo, kadangi pasirinktas vienintelis dalyvis, kitus atmetus dėl vienokių ar kitokių formalių priežasčių. „Mums kaip akcininkui dabar sudėtinga pasakyti, kuris pasiūlymas galėjo būti geresnis, bet yra kaip yra. Tai, kad VAATC vadovai skubėjo, net žinodami tarybos poziciją, pasirašyti šitą sutartį, tik dar kartą patvirtina faktą, jog šis konkursas nebuvo toks, koks turėtų būti – skaidrus, sąžiningas, garantuojantis konkurenciją. Bet žiūrint iš teisinės pusės, tą patvirtino ir VPT, ir kitos institucijos, visos procedūros įvykdytos teisingai“, – kalbėjo A. Zuokas.

Tiesa, kol kas ginklų savivaldybė nesudeda – tikimasi, kad ir pasirašius sutartį pavyks sumažinti atliekų tvarkymo kainą: nuo „Energesman“ pasiūlytų net 139 Lt iki 109 Lt už toną. Pagal ES rekomendacijas, atliekų tvarkymo paslaugų kaina neturėtų viršyti 1 proc. vidutinių šeimos pajamų – 116 Lt už toną.

„Energesman“, pasirašydama sutartį, su tokia sąlyga sutiko, tačiau sprendimą turi palaiminti ir VPT, kuri savo atsakymo dar nėra pateikusi. Toks sumažinimas, anot mero, leistų Vilniaus ir apskrities gyventojams per sutarties įgyvendinimo laikotarpį (20 metų) sutaupyti 180 mln. Lt.

Projektas nevėluoja

„Aš tikiuosi, kad šį kartą VPT biurokratines procedūras panaudos vilniečių ir kitų Vilniaus regiono gyventojų interesų gynimui, o ne atvirkščiai – įteisinti ženkliai didesnes kainas, negu iš tikrųjų paslauga yra verta“, – teigė A. Zuokas.

A. Zuoko teigimu, jam keista, kad Lietuvoje visos institucijos, taip pat ir kontroliuojančios tokius projektus, siekia pasinaudodamos biurokratiniais argumentais pateisinti brangesnį variantą, o ne optimalų, kuris būtų naudingas žmonėms. „Biurokratinės viešųjų pirkimų taisyklės yra neretai tokios, kurios neretai paneigia bet kokius ekonominius argumentus ir sveiką logiką, o įteisina keistus sprendimus ir siūlymus, už kuriuos turės sumokėti visuomenė“, – piktinosi Vilniaus meras.

N. Žilius tvirtina, kad atliekų tvarkymo kaina tikrai mažės iki 109,1 Lt, tik laukiama VPT leidimo.

Bendrovės „Energesman“ direktorius Ignas Stankovičius užtikrino, kad projektą įgyvendinti bus spėta laiku. Jau pradėti paruošiamieji darbai, po jų seks projektavimas, derinimas ir leidimų gavimas. Pavasarį tikimasi pradėti statybas. Pabaiga numatoma 2015-ųjų rugsėjį, nes tada baigsis ES fondų finansavimas.