Verslas

2015.09.08 13:45

Kiek 2014 m. didės L. Graužinienės ir A. Butkevičiaus algos?

Dėl vargstančių biudžetininkų pastaruosius kelis mėnesius aimanavę valdantieji leidžia suprasti, kad nesipriešins jų pačių algų padidėjimui. Nuo kitų metų nustos galioti Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais nustatyti algų apkarpymai, todėl Seimo narių, ministrų ir visos eilės institucijų vadovų bei jų pavaduotojų kišenės prisimins geresnius laikus.

Dėl vargstančių biudžetininkų pastaruosius kelis mėnesius aimanavę valdantieji leidžia suprasti, kad nesipriešins jų pačių algų padidėjimui. Nuo kitų metų nustos galioti Andriaus Kubiliaus Vyriausybės laikais nustatyti algų apkarpymai, todėl Seimo narių, ministrų ir visos eilės institucijų vadovų bei jų pavaduotojų kišenės prisimins geresnius laikus.

Per patį krizės įkarštį, 2009-aisiais, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininko A.Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė apkarpė ir politikų bei valstybės pareigūnų algas. Buvo teigiama, kad tokia tvarka galios laikinai – atsigavus ekonomikai, algos grįš į prieškrizinį lygį.

Nuo 2009 metų konservatorių valdžia sumažinimus kasmet pratęsdavo, sakydama, kad atstatyti algų neleidžia ekonominė padėtis.

Tačiau pasikeitusi valdžia to daryti neketina. Socialdemokratas, Seimo pirmininkės pavaduotojas Algirdas Sysas, kalbėdamas su 15min.lt, baksnojo į Konstitucinio Teismo (KT) išvadą dėl teisėjų ir valdininkų algų. KT yra paskelbęs, kad jų sumažinimas iš dalies prieštaravo Pagrindiniam įstatymui, nes algos galėjo būti mažinamos tik proporcingai – nuo visų nubraukiant vienodą procentą. Tuo metu konservatoriai labiausiai apkarpė daugiausiai uždirbančiųjų algas.

KT sprendimo dėl politikų ir pareigūnų algų vis dar nėra, tačiau A.Sysas neabejoja, kad ir dėl jų KT pasakys tą patį.

„Mažinimas buvo visiems daromas pagal tą patį kurpalių, neproporcingai. Toleruoti įstatymų prieštaravimo Konstitucijai mes negalime“, – pabrėžė jis.

A.Sysas sakė, kad valdantieji nebegali siūlyti dar metams pratęsti mažinimą, nes tai prieštarautų Konstitucijai.

Kaip augs politikų ir pareigūnų algos nuo kitų metų

Nuo kitų metų nustojus galioti politikų ir valstybės pareigūnų algų apkarpymams, jos prieškrizinio lygio nepasieks, nes šiuo metu galioja 450 Lt pareiginės algos bazinis dydis, prieš krizę siekęs 490 Lt, tačiau politikai pokytį turėtų pajusti.

15min.lt suskaičiavo, kiek augs pareiginė politikų alga. Tiesa, reikia paminėti, kad be jos politikai ir valstybės pareigūnai gauna įvairius priedus.

Šiuo metu pareiginė Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės alga siekia  9 195 Lt, kitais metais ji augs iki 11 610 Lt. Pirmojo parlamento pirmininkės pavaduotojo Vydo Gedvilo – nuo 8 270 Lt iki 10 440 Lt.

Kiti Seimo vicepirmininkai ir opozicijos lyderis be priedų dabar gauna po 7 985 Lt, jų algos augs iki 10 080 Lt.

Dabar po 7735 Lt pareiginės algos gaunančių Seimo komitetų pirmininkų atlygis ūgtels iki 9 765 Lt, o  nuo 7 130 iki 7805 Lt uždirbantys (alga priklauso nuo frakcijos narių skaičiaus – aut.past.) frakcijų seniūnai gaus nuo 9 000 Lt iki 9 855 Lt.

Jokių pareigų Seime neužimantys parlamentarai dabar gauna 6910 Lt bazinę algą, po Naujųjų ji ūgtels iki 6 730 Lt.

Ministro pirmininko Algirdo Bukevičiaus pareiginė alga dabar siekia 9 193 Lt, ji turėtų didėti iki 11 610 Lt. Ministrų pareiginis atlygis kils nuo 8 482 Lt, iki 10 710 Lt.

Tas pats įstatymas reglamentuoja ir prokurorų algas. Dabar generalinio prokuroro pareiginė alga – 6120 Lt. Jo atlygis su priedais, remiantis generalinės prokuratūros tinklalapyje skelbiama informacija, neatskaičius mokesčių, siekia 9 486 Lt. Po Naujųjų generalinio prokuroro pareiginė alga turėtų ūgtelti 1395 Lt.

Paprasto prokuroro pareiginė alga dabar siekia 4 063 Lt,ji turėtų paaugti iki 4 275 Lt.

Kitais metais taip pat didės žvalgybos pareigūnų,ir visos eilės valstybės pareigūnų – kontrolierių, inspektorių, įvairių komisijų pirmininkų ir jų pavaduotojų bei narių algos.

Skambių pažadų jau nebedalija

Socialdemokratas A. Sysas teigė, kad Finansų ministerija ieško būdų pakelti algas mažiausiai uždirbantiems biudžetininkams, kurių algos nebuvo mažintos.

Tačiau pirmadienį finansų ministras Rimantas Šadžius sakė, kad kitąmet dėl krizės sumažintiems atlyginimams atstatyti biudžete bus numatyti 250 mln. Lt, todėl biudžetininkai, kurių nepalietė mažinimas, neturėtų daug tikėtis.

„Policijos finansavimo padidėjimas bus, bet tai nėra tos sumos, kurios iš tikrųjų buvo žadėtos metų pradžioje. KT nutarimo įgyvendinimas pareikalavo daugiau lėšų, ir tai sutrukdė mums finansuoti kai kurias programas, įgyvendinti kai kuriuos pažadus, kurie buvo pagarsinti metų pradžioje“, – sakė jis.

A. Kubilius pasiūlymai valdantiesiems nepatinka

TS-LKD pirmininkas A.Kubilius prieš kelias dienas įregistravo šūsnį įstatymų projektų, kuriuose be paraginimo nuo kitų metų 10 Lt didinti vidutinę senatvės pensiją, siūloma iki 460 Lt padidinti bazinį dydį, pagal kurį skaičiuojamos visų biudžetininkų algos.
Anot konservatorių vadovo, tokiu būdu pakiltų mažiausiai uždirbančiųjų algos, o tam reikalingas lėšas būtų galima rasti sumažinus politikų, tarnautojų, teisėjų ir daug uždirbančių pareigūnų algų koeficientus.

„Visi šie įstatymų projektai leistų solidariai nauja tvarka sureguliuoti valstybės politikų, tarnautojų, pareigūnų ir teisėjų algų dydžius bei mažinti skirtumą tarp mažiausiai ir daugiausiai uždirbančių viešojo sektoriaus darbuotojų ir pagaliau pradėti didinti pensijas“, – įsitikinęs A.Kubilius.

A.Sysas aiškino, kad ir šis A.Kubiliaus siūlymas prasilenkia su Pagrindiniu įstatymu. „Jis ir vėl siūlo sumažinti politikams, teisėjams. KT pasakė, kad negalima – jei mažini, tai proporcingai visiems“, – pridūrė parlamentaras.

Socialdemokratas mano, kad visas problemas išspręstų progresiniai mokesčiai. Jis yra užregistravęs tai numatantį įstatymo projektą, tačiau kada Seimas jo imsis, dar neaišku. Socialdemokrato skaičiavimais, pakeitus mokestinę sistemą, daugiau uždirbantieji per metus biudžetą papildytų 800 mln. Lt, o bent dalį šių pinigų būtų galima išleisti viešojo sektoriaus darbuotojų algoms.

„Ir išsisprendžia visos problemos – daugiau gaunu, daugiau sumoku. Ir nėra pavojaus, kad KT pasakys, jog tai – antikonstituciška. O mes bandome išrasti dviratį, kaip iš turtingesnių paimti daugiau, ir sukuriame papildomas problemas“, – sakė jis.