Verslas

2013.10.03 11:48

Kitų metų biudžete numatytas didesnis savivaldybių finansinis savarankiškumas

ELTA 2013.10.03 11:48

Vyriausybė trečiadienį pritarė 2014 m. valstybės biudžeto projektui. Pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, kitais metais yra numatyta skirti daugiau savarankiškumo šalies savivaldybėms. Kita vertus, ministras pripažino, kad biudžeto projektas buvo rengiamas atsižvelgiant į tai, kad Lietuva dar nėra visiškai atsigavusi po krizės.

Vyriausybė trečiadienį pritarė 2014 m. valstybės biudžeto projektui. Pasak finansų ministro Rimanto Šadžiaus, kitais metais yra numatyta skirti daugiau savarankiškumo šalies savivaldybėms. Kita vertus, ministras pripažino, kad biudžeto projektas buvo rengiamas atsižvelgiant į tai, kad Lietuva dar nėra visiškai atsigavusi po krizės.

„Ministrų Kabinetas šiandien vieningai pritarė 2014 m. biudžeto projektui ir daugeliui su juo susijusių įstatymų projektų. (...) Spalio mėnesį registruosime šiuos projektus Seime. Jie dar reikalauja galutinio sutvarkymo iki pasirašant ministrams ir Premjerui. Bet pagrindinis darbas padarytas – Vyriausybė sutarimą dėl 2014 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžeto pasiekė“, – sakė ministras.

Vis dėlto, R. Šadžiaus teigimu, numatytasis projektas „nėra gero gyvenimo projektas“.

„Konstatuojame, kad iš krizės Lietuva dar neišlipo, nes daugelis ekonominių parametrų dar nepasiekė prieškrizinio lygio. Mes turime planuoti viešuosius finansus atsakingai, atsižvelgdami į tas realijas, kurios yra. Taip pat turėjome tam tikrų komplikacijų su Konstitucinio Teismo nutarimais, kuriuos buvome priversti įgyvendinti“, – kalbėjo ministras.

R. Šadžius tikisi, kad kitais metais turėtų išaugti biudžeto pajamos, tačiau padidės ir išlaidos.

„Mūsų planuojamos nacionalinio biudžeto (jį sudaro valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetas, - ELTA) pajamos, neskaitant Europos Sąjungos (ES) paramos, turėtų augti 4,7 proc., išlaidos ir asignavimai – 5,6 proc. Valstybės biudžeto pajamos augtų 1,9 proc., o asignavimai – 3 proc. Pagrindinė priežastis – labai nemažos sumos nacionaliniame biudžete yra perduodamos savivaldybėms“, – sakė ministras.

Pasak jo, savivaldybių pajamos žymiai išaugs. Savivaldybių biudžetams tenkanti dalis išaugs 5,1 proc., ir valstybės biudžeto asignavimai savivaldybių biudžetams didės 332 mln. Lt.

„2014 m. smarkiai pagerės savivaldybių finansinis savarankiškumas. Tai nebus labai didelės finansinės galimybės vykdyti projektus, tačiau vien tas faktas, kad Vyriausybė pritarė socialinių pašalpų mokėjimą atiduoti savivaldybėms kaip jų savarankišką funkciją ir atiduoti finansinius išteklius pagal 2012 m. faktines išlaidas, man atrodo, labai svarbus savivaldybėms“, – sakė R. Šadžius.

Anot ministro, toks sprendimas pagerins savivaldybių galimybes taupyti išteklius.

„Tas perduotas lėšas savivaldybės galės naudoti savo nuožiūra. Be abejo, jos turi užtikrinti socialinę savo gyventojų gerovę. Bet taip pat, panaudodamos tas lėšas, gali gerinti įvairių sričių viešojo sektoriaus darbuotojų apmokėjimą už darbą, gerinti viešąją infrastruktūrą ir tenkinti kitas vietos gyventojų reikmes“, – teigė ministras.

Jis informavo, kad kitais metais savivaldybėms bus skirta 66 mln. litų daugiau lėšų švietimo srities finansavimui.

„Šios Vyriausybės vienas iš programinių punktų yra ne tik mokinio krepšeliu finansuoti vieną mokinį, bet ir pasirūpinti, kad ne visos mokyklos, nesurenkančios mokinių, būtų iš karto uždarytos. Tie pinigai suteiks tam tikrą laisvę savivaldybėms priimti sprendimus“, – sakė jis.

Taip pat savivaldybėms atiteks 25 proc. Kelių fondo lėšų.

„Tai taip pat pakankamai rimtas signalas savivaldybėms“, – sakė finansų ministras.

Anot R. Šadžiaus, pateiktas siūlymas iš Vilniaus gyventojų sumokėtų pajamų mokesčių skirti didesnę dalį miesto savivaldybei.

„Dabar Vilniaus miesto savivaldybė iš surinkto gyventojų pajamų mokesčio dotuoja kitas savivaldybes, pasilikdama sau 42 proc. Siūlome šį procentą padidinti iki 48 proc. Bet visos papildomos Vilniaus miesto biudžeto pajamos nuo 2014 m. (...) bus nukreiptos grąžinti Vilniaus skolas“, – teigė jis.

Anot jo, nuo Vilniaus savivaldybės finansinės padėties iš dalies priklauso ir kitų savivaldybių situacija.

Ministras atskleidė, kad kitais metais yra numatoma sumažinti valstybės biudžeto deficitą.

„Valstybės fiskalinis deficitas šiemet sieks 2,9 proc., kitais metais turėtų sumažėti iki 1,9 proc. Įstatyme bus įtvirtinta ir tolesnė užduotis kiekvienais metais po to 1 proc. gerinti fiskalinę padėtį“, – sakė jis.