Verslas

2013.10.01 16:51

Vatikano bankas paskelbė pirmąjį metinį pranešimą

ELTA 2013.10.01 16:51

Vatikano bankas, dešimtmečius kamuojamas skandalų ir neskaidrių susitarimų, antradienį paskelbė pirmąjį metinį pranešimą per visą 125 metų istoriją, skelbia „Reuters“.

Vatikano bankas, dešimtmečius kamuojamas skandalų ir neskaidrių susitarimų, antradienį paskelbė pirmąjį metinį pranešimą per visą 125 metų istoriją, skelbia „Reuters“.

Pranešime pateikiama 2012 metų ataskaita. 2012-ieji Vatikano bankui buvo neramūs metai, kada, tiriant Vatikano banko veiklą ir dėl įtarimų korupcija ir sukčiavimu sulaikius vyresnįjį dvasininką, nuo pareigų nusišalino Vatikano banko direktorius Paolo Cipriani ir jo pavaduotojas Massimo Tulli. Be to, buvo paviešinti dokumentai, atskleidžiantys vidinius nesutarimus.

Dabartinis banko vadovas Ernstas von Freybergas teigė, kad 100 puslapių pranešimu siekiama parodyti skaidrumą, kurio katalikai visame pasaulyje „teisėtai tikisi“.

Popiežiaus Pranciškaus sudarytas penkių narių komitetas taip pat ruošia pranešimą dėl banko, oficialiai žinomo kaip Religijos darbų institutas (IOR), reformos.

IOR duomeninis, 2012 metais banko grynasis pelnas sudarė 86,6 mln. eurų – daugiau nei keturis kartus didesnis už 2011 metų pelną, siekusį 20,2 mln. eurų.

Anot pranešimo, 54,7 mln. eurų pelno buvo pervesti į Šventojo sosto biudžetą, skirtą popiežiaus misijoms visame pasaulyje vykdyti. Be kita ko, pranešama, kad IOR aktyvai aukso, monetų ir kitų vertingųjų metalų pavidalu siekia 41,3 mln. eurų. IOR priklausė Italijos nekilnojamojo turto bendrovės dalis, be to, bankas 2012 metais gavo palikimą, kurio vertė apie 2 mln. eurų.

Banko tikslas - kontroliuoti ir paskirstyti lėšas Vatikano departamentams, kunigų ir vienuolių užsakymams, katalikų institucijoms ir su jomis susijusiems subjektams, dvasininkijai ir Vatikano darbuotojams.