Verslas

2013.10.01 12:54

Priimtos prieštaringai vertinamos pataisos dėl viešųjų pirkimų

BNS, ELTA 2013.10.01 12:54

Seimas dvigubai – nuo 100 tūkst. litų iki 200 tūkst. litų – padidino mažos vertės viešųjų pirkimų ribą perkant prekes ar paslaugas. Paliktos galioti dabartinės 0,5 mln. litų „lubos“ perkant darbus.

Seimas dvigubai – nuo 100 tūkst. litų iki 200 tūkst. litų – padidino mažos vertės viešųjų pirkimų ribą perkant prekes ar paslaugas. Paliktos galioti dabartinės 0,5 mln. litų „lubos“ perkant darbus.

Parlamentarai antradienį priėmė prieštaringai vertinamas Viešųjų pirkimų įstatymo pataisas: už pataisas balsavo 71 Seimo narys, o susilaikė trys parlamentarai.

Seimas taip pat panaikino išimtį politinėms partijos, pagal kurią joms nebuvo taikomos Viešųjų pirkimų įstatymas. Tačiau įstatymas nebus taikomas perkant partijų reklamą, propagandinių filmų ir vaizdajuosčių gamybai.

Perkančioji organizacija apie bet kokį pradedamą pirkimą, nustatytą laimėtoją, pirkimo sutartį turės informuoti leidinyje „Valstybės žinios“ – taip Seimas sudarė galimybes toliau dirbti leidyklai, kuri turėjo nutraukti savo veiklą. Įsigaliojus naujos redakcijos Teisėkūros pagrindų įstatymui, „Valstybės žinios“ nuo kitų metų turi baigti veiklą, o informaciją nurodoma skelbti interneto svetainėje.

Perkant prekes, paslaugas ar darbus, pateikti pasiūlymai galės būti vertinami vadovaujantis ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo arba mažiausios kainos kriterijumi. Įstatyme įtvirtinama, kad ekonomiškai naudingiausias pasiūlymas bus išrenkamas pagal perkančiosios organizacijos nustatytus, su pirkimo objektu susijusius kriterijus. Tokie kriterijai, be kainos, paprastai galės būti kokybės, techninių privalumų, estetinių ir funkcinių charakteristikų, aplinkosaugos charakteristikų, eksploatavimo išlaidų, veiksmingumo, garantinio aptarnavimo ir techninės pagalbos, pristatymo datos, pristatymo laiko arba užbaigimo laiko kriterijai. Tais atvejais, kai pirkimo sutarties įvykdymo kokybė priklausys nuo už pirkimo sutarties įvykdymą atsakingų darbuotojų kompetencijos, išrenkant ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą, taip pat galės būti vertinama darbuotojų kvalifikacija ir patirtis.

Kai kurie Seimo nariai prognozavo, kad įstatymas būtų „antras įstatymas po biudžeto, kuris turės didžiausios naudos šalies finansams“, kiti – kad dėl pataisų viešieji pirkimai „bus sunkiau kontroliuojami“.

Mišriai Seimo narių grupei priklausantis Povilas Urbšys ir konservatorė Agnė Bilotaitė pataisų priėmimą susiejo su 2014-2020 metais Lietuvą pasieksiančia Europos Sąjungos finansine parama. Parlamentarė anksčiau žadėjo kreiptis į prezidentę Dalią Grybauskaitę, kad ji jas vetuotų.

Seimo opozicijai priklausantys konservatoriai prašo prezidentės Seimo priimtas pataisas vetuoti.

Pataisas kritikuoja ir dalis parlamentarų, ir prezidentūra, ir nevyriausybinė organizacija „:Transparency International“. Teigiama, kad pakeitimais siekiama ne supaprastinti viešuosius pirkimus, o atverti kelią didesnei korupcijai ir neracionaliam lėšų panaudojimui.