Verslas

2013.10.01 13:30

Premjeras: gyventojai pritaria daugiabučių renovacijai

ELTA 2013.10.01 13:30

Premjeras Algirdas Butkevičius tikina, kad dauguma renovuoti planuojamų daugiabučių gyventojų pritaria namų renovacijai. Pasak A. Butkevičiaus, žmonių požiūris į namų renovaciją per keletą metų gerokai pakrypo į gerąją pusę.

Premjeras Algirdas Butkevičius tikina, kad dauguma renovuoti planuojamų daugiabučių gyventojų pritaria namų renovacijai. Pasak A. Butkevičiaus, žmonių požiūris į namų renovaciją per keletą metų gerokai pakrypo į gerąją pusę.

„Anksčiau gyventojai nenorėjo renovuoti gyvenamųjų namų. Manau, kad dabar įvyko didžiulis lūžis žmonių požiūryje, kad reikalingi pokyčiai sutvarkant gyvenamuosius namus. Bus galima naudoti mažiau dujų, mažiau vartoti šilumos energijos ir nemokėti už tai didelių pinigų“, – antradienį po Vyriausybės pasitarimo sakė Premjeras.

A. Butkevičiaus teigimu, šiemet šalyje jau buvo renovuoti 26 daugiabučiai. Taip pat jau yra pradėta atnaujinti dar 80 gyvenamųjų namų.

„Be to, jau yra paruošta 640 projektų, didžiajai daliai kurių yra pritarta“, – sakė Vyriausybės vadovas.

Ministras Pirmininkas informavo, kad konkurse renovuoti namus dalyvauja 61 rangos įmonė.

„Taip pat reikia pabrėžti, kad savivaldybės suaktyvino savo veiklą ir kitam etapui, kuris vyks greičiausiai kitais metais, jau yra pateikta 1680 gyvenamųjų namų iš 58 savivaldybių renovacijos paraiškų“, - sakė A. Butkevičius.

Aplinkos viceministrės Daivos Matonienės teigimu, didėjant gyventojų entuziazmui, ir finansinės įstaigos pradėjo rodyti daugiau dėmesio.

„Atsirado konkurencija ir tarp finansinių tarpininkų. (...) Šiaulių bankas išliko lyderis šiame etape. (...) Taip pat vyksta aktyvios derybos su SEB banku. Tikimės, kad į šį procesą įsijungs ir „Swedbank“. Finansinių tarpininkų atsiradimas dar pagerins kreditavimo sąlygas, galbūt geresnes sąlygas išsiderėti nei anksčiau, kai buvo vienintelis Šiaulių bankas“, – sakė viceministrė.

Premjeras taip pat paneigė pasklidusius gandus, neva riziką dėl paskolų būsto renovacijai teks prisiimti būsto priežiūros administratoriui.

„Paprastai sakant, administratoriui pinigai iš banko nebus pervedami. Užsakovas pasirašo dokumentą, kad yra atlikti darbai. Tas dokumentas yra pristatomas į banką, kuris administruoja pinigus. Bankas tiesiogiai rangovui perduoda pinigus“, – aiškino A. Butkevičius.

Pasak Premjero, paskolos taip pat nebus perkeliamos ir ant gyventojų pečių.

„Paskola yra grąžinama apmokant už šilumą ir apmokant investiciją gyvenamajam namui. Tai reiškia, kad šilumos sąskaitoje kaina susidarys iš dviejų dalių: faktiškai panaudota šilumos energija ir kapitalo grąža. Bus kaip komunalinės paslaugos apmokėjimas“, – sakė Premjeras.

Vyriausybės vadovas teigia kartais nesuprantąs kai kurios sklandančios melagingos informacijos dėl daugiabučių renovacijos žalos.

„Klausantis kai kurių žmonių interviu, darosi visiškai nebeaišku, kokiu tikslu yra klaidinama visuomenė“, – teigė A. Butkevičius.

Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) vadovas Valius Serbenta nuramino renovaciją vykdančias įmones, kad darbų rangovai finansavimą po sutarčių pasirašymo gaus per labai greitą laiką.

„Pinigai keliauja labai greitai – po atliktų darbų priėmimo akto pasirašymo ir sąskaitos faktūros išrašymo pinigai rangovą pasiekia per 15–20 dienų. Rangovai kelia tą klausimą (dėl mokėjimo terminų, - ELTA) iš tos patirties, kai jie turėjo santykių su savivaldybėmis. Kaip žinoma, daugelis savivaldybių neturi tam tikrų finansinių pajėgumų, tai gali būti tam tikrų vėlavimų. (...) Arba gali vėluoti projektai, finansuojami iš Europos Sąjungos (ES) struktūrinių paramos fondų, tai yra projektai, finansuojami tiesiogiai. Bet čia noriu patikinti ir nuraminti rangovus, kad jokių trukdžių nėra“, – sakė Premjeras.

ELTA primena, kad daugiabučių namų gyventojams, iki 2014-ųjų pabaigos sudariusiems rangos darbų sutartis, valstybė kompensuos 40 proc. renovacijos darbų kainos ir padengs visas išlaidas, skirtas daugiabučio namo modernizavimo projekto parengimui, statybos techninei priežiūrai ir projekto įgyvendinimo administravimui.

Siekiant paspartinti daugiabučių modernizavimą, paslaugos ir darbai renovacijos projektams parengti ir įgyvendinti yra perkami per viešąją įstaigą Centrinę perkančiąją organizaciją.

Pirmajame renovacijos pagal naująjį modelį etape dalyvauja 56 savivaldybės, atrinkusios daugiau nei 800 neefektyviausių daugiabučių. Antrajame etape norą renovuoti namus pareiškė 58 savivaldybės, kurių sąrašuose – beveik 1700 daugiabučių.

Iš viso Lietuvoje yra apie 38 tūkst. daugiabučių namų, kuriems reikalinga renovacija.