Verslas

2013.09.30 18:25

Konkurencijos taryba patvirtino: vyksta tyrimas dėl „Gazprom“ veiksmų

BNS 2013.09.30 18:25

Konkurencijos taryba (KT) pirmą kartą oficialiai patvirtino tirianti Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ veiksmus Lietuvoje.

Konkurencijos taryba (KT) pirmą kartą oficialiai patvirtino tirianti Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ veiksmus Lietuvoje.

Taryba savo tinklalapyje paskelbė praėjusį antradienį pratęsusi 2012 metų liepos 30 dieną pradėtą tyrimą. Iki šiol ji nekomentavo, ar tiria „Gazprom“ veiklą.

„Patvirtiname, kad Konkurencijos taryba atlieka tyrimą pagal gautą skundą dėl „Gazprom“ veiksmų, galimai pažeidžiančių Konkurencijos tarybos leidimo įsigyti bendrovės „Lietuvos dujos“ akcijų paketą sąlygas“, – BNS sakė tarybos Komunikacijos skyriaus vedėja Viktorija Urbonavičiūtė.

Pasak jos, 2004 metais Konkurencijos taryba leido „Gazprom“ įsigyti 34 proc. bendrovės „Lietuvos dujos“ akcijų paketą ir kartu su Valstybės turto fondu, Vokietijos bendrovėmis „Ruhrgas Energie Beteiligungs“ ir „E.ON Energie“ įgyti bendrą jos kontrolę su sąlyga, kad Lietuvos vartotojams nebus sudaromos kliūtys pirkti dujas iš kitų gamtinių dujų tiekėjų.

„Tyrimo pradėjimas rodo, kad yra pagrindo įtarti galimą pažeidimą, tačiau tai dar nereiškia, kad toks pažeidimas egzistuoja“, – BNS teigė V. Urbonavičiūtė.

Anot jos, sprendimas pradėti tyrimą dėl „Gazprom“ veiksmų yra susijęs su 2012 metų liepą iš neįvardijamos Lietuvos įmonės gautu skundu, o ne su Europos Komisijos atliekamu tyrimu.

BNS šaltinių teigimu, Konkurencijos taryba tiria „Gazprom“ veiksmus, buvusiai „Lietuvos energijai“ pernai paprašius koncerno dujas parduoti mainų pagrindu. Bendrovėms neradus sutarimo, anot BNS šaltinių, „Lietuvos energija“ pernai kreipėsi į tarybą.

Pernai vasarį skelbta, jog „Lietuvos energija“ surado galimybę įsigyti dujų palankesnėmis sąlygomis Vakarų Europoje ir kreipėsi į Rusijos dujų bendrovę „Gazprom Export“ prašydama suteikti galimybę sudaryti gamtinių dujų mainus.

Įgyvendinus sandorį, dalis dujų, kurias „Gazprom Export“ tiekia į Lenkiją per Baltarusiją, būtų nukreiptos „Lietuvos energijai“, tuo tarpu atsiradęs „Gazprom“ dujų trūkumas Lenkijoje būtų padengtas iš „Lietuvos energijos“ įsigyto dujų kiekio, kuris būtų perleistas Rusijos dujų bendrovei.

Tuomet skelbta, jog toks sandoris leistų sumažinti bendrovės įsigyjamų dujų kaštus, o tai pakoreguotų ir elektros kainas vartotojams. „Lietuvos energija“ siūlė, jog bendrovė Europos šalyse įsigytas gamtines dujas galėtų apkeisti į „Gazprom Export“ Lietuvai tiekiamas dujas.

„Lietuvos energija“ 2011 metų pabaigoje atliko alternatyvaus dujų tiekimo rinkos Vakarų Europoje ir Skandinavijoje analizę ir identifikavo potencialius užsienio tiekėjus, iš kurių galėtų įsigyti dujų. Įmonei pavyko rasti tiekėją, iš kurio šiemet sausio mėnesį buvo gautas pasiūlymas parduoti dujas nuo 2013 metų.

Anot „Lietuvos energijos“, šio tiekėjo siūlomos sąlygos buvo palankesnės, o galima artimiausia dujų tiekimo vieta būtų Vokietijos-Lenkijos siena.

Iš Rusijos koncerno perkamas dujas „Lietuvos energija“ naudoja Lietuvos elektrinėje. Bendrovei taip pat priklauso Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė ir Kauno hidroelektrinė.

Europos Komisija baigia tyrimą dėl „Gazprom“ veiklos Vidurio ir Rytų Europoje – įtariama, kad koncernas, susiedamas dujų kainas su naftos kainomis, galėjo nustatyti neteisingas kainas.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.