Naujienų srautas

Verslas2013.09.27 15:17

Žuvies produktų gamintojų akys krypsta į Braziliją

Lietuvos žuvies produktų gamintojai gyvena laukimo nuotaikomis. Netrukus jiems turėtų atsiverti itin didelė ir perspektyvi Brazilijos rinka. Šiuo metu šios šalies atsakingi pareigūnai tikrina eksportuoti žuvies produktus norinčias mūsų bendroves.

Lietuvos žuvies produktų gamintojai gyvena laukimo nuotaikomis. Netrukus jiems turėtų atsiverti itin didelė ir perspektyvi Brazilijos rinka. Šiuo metu šios šalies atsakingi pareigūnai tikrina eksportuoti žuvies produktus norinčias mūsų bendroves.

Atlieka patikrinimus

Iki spalio 4 d. Lietuvoje vyks Brazilijos žemės ūkio, gyvulininkystės ir maisto ministerijos auditas dėl Lietuvos žuvininkystės produktų valstybinės kontrolės sistemos įvertinimo, siekiant eksportuoti lietuviškas žuvis ir jų produktus į Braziliją.

Šio audito tikslas – įvertinti mūsų šalies gamintojų pasirengimą eksportuoti į Braziliją savo pagamintą žuvininkystės produkciją ir įsitikinti valstybinės kontrolės efektyvumu žuvies perdirbimo sektoriuje.

„Tikimės, kad dėl nuoseklaus Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) bei Brazilijos žemės ūkio, gyvulininkystės ir maisto ministerijos specialistų bendradarbiavimo netrukus Lietuvos žuvies perdirbimo įmonės galės džiaugtis sėkmingais vertinimo rezultatais, atversiančiais kelius eksportuoti savo produkciją į naujas rinkas“, – sakė VMVT direktorius Jonas Milius.

Jis pasakojo, kad Brazilijos pareigūnai jau lankėsi VMVT ir vertino Lietuvos vykdomą žuvies produktų kontrolę, Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute atliekamus laboratorinius tyrimus dėl kenksmingų medžiagų liekanų ir teršalų nustatymo.

„Galiu pasidžiaugti, kad brazilai sakė, jog dirbame labai aukštu lygiu. Jie kalbėjo, kad tokio gero darbo nėra matę“, – tikino J. Milius.

Vilioja didelė rinka

Lietuvoje viešintys Brazilijos žemės ūkio, gyvulininkystės ir maisto ministerijos pareigūnai jau lankėsi bendroje Lietuvos ir Norvegijos įmonėje „Norvelita“, o netrukus jų vizito sulauks ir „Vičiūnų“ įmonių grupė.

Šios dvi bendrovės jau yra pasiruošusios žuvies produktų eksportui į Braziliją. Kaip dienraščiui teigė „Vičiūnų“ grupės vadovas Visvaldas Matijošaitis, galimybės žengti šį žingsnį laukta jau seniai.

„Mes dar prieš keletą metų inicijavome šituos pokalbius, labai padėjo Žemės ūkio ir Užsienio reikalų ministerijos, o dabar esame pasiruošę brazilų auditui“, – pasakojo verslininkas.

Pasak V. Matijošaičio, „Vičiūnų“ grupė žingsnio į Braziliją laukia gana ramiai, nes šioje šalyje jau turi ryšių ir patirties.

„Mums priklauso gamykla Ispanijoje, kurios produkcija jau dabar eskportuojama į Braziliją. Todėl turime ir partnerių bei ryšių su prekybos centrų tinklais. Tačiau norėtume ten vežti ir produkciją su lietuviškais prekės ženklais. O ta rinka labai viliojanti, nes yra didelė, ten didelis vartojimas“, – dėstė „Vičiūnų“ vadovas.

Paklaustas, ar buvo preliminariai skaičiuota, kokią dalį bendrame eksportuojamos produkcijos sraute galėtų sudaryti į Braziliją vežamos prekės, V. Matijošaitis teigė, kad to nebuvo daryta, tačiau lengvų kelių nesitiki: „Iš pradžių ta dalis, žinoma, nebus didelė, nes rinkos niekas neatiduos, ją reikės iškovoti. Bet esame nusiteikę tai daryti.“

Kada galėtų prasidėti lietuviškos produkcijos eksportas į Braziliją, V. Matijošaitis spėlioti nesiryžo. Pasak jo, tai įvyks tada, kai susitars abiejų šalių valstybinės institucijos.

Naujienų laukia ir kiti

Naujienų dėl galbūt atsiversiančių naujų eksporto rinkų šiuo metu laukia ne tik žuvies produktų gamintojai.

Šią savaitę Lietuvos mėsos sektoriaus patikrą baigė JAV inspektoriai. Pasak VMVT direktoriaus Jono Miliaus, didesnių problemų JAV pareigūnai nerado, todėl tikėtina, kad eksportas į šią šalį prasidės jau kitais metais.

„JAV įvertinimas geras, priežiūros institucijose nerado jokių neatitikimų, nes viską ištaisėme pagal jų nurodymus, įmonėse buvo keli smulkūs neatitikimai. Kitais metais galima tikėtis mėsos eksporto į JAV“, – antradienį pasibaigusio JAV inspektorių vizito rezultatus BNS komentavo J. Milius.

Pasak jo, dabar reikės JAV Kongreso pritarimo, o paskui bus galima pradėti pardavinėti mėsą Jungtinėse Valstijose.

Lietuva šiuo metu taip pat laukia sertifikatų iš Kinijos, kurie leistų į šalį įvežti pieno produktus. Anot J. Miliaus, viskas jau galutinai suderinta, tačiau Kinijos institucijos dar neatsiuntė dokumentų, nors tai turėjo padaryti praėjusią savaitę.

Į šią valstybę taip pat tikimasi pradėti eksportuoti mėsą, tačiau norint gauti visus leidimus į Lietuvą dar turės atvykti inspektoriai.

J. Milius sakė, kad Lietuva mėsą ir pieną norėtų eksportuoti ir į kitą Azijos valstybę – Japoniją.

„Juda reikalai su mėsa ir pienu Japonijoje, šiuo metu esame išsiuntę jiems užpildytus klausimynus ir laukiame atsakymo“, – aiškino VMVT vadovas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi