Verslas

2013.09.27 12:04

V. Mazuronis privatininkus kaltina siekiu „torpeduoti“ renovaciją

Paulius Grinkevičius, 15min.lt2013.09.27 12:04

Aplinkos ministerija penktadienį paskelbė apie antrąjį renovacijos etapą – į jį įsitraukė 58 Lietuvos miestų savivaldybės, atrinkta beveik 1700 daugiabučių. Tiesa, renovacijos procesas nevyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi, – pasak Aplinkos ministro Valentino Mazuronio, tam trukdo kai kurių privačių įmonių interesai.

Aplinkos ministerija penktadienį paskelbė apie antrąjį renovacijos etapą – į jį įsitraukė 58 Lietuvos miestų savivaldybės, atrinkta beveik 1700 daugiabučių. Tiesa, renovacijos procesas nevyksta taip sklandžiai, kaip norėtųsi, – pasak Aplinkos ministro Valentino Mazuronio, tam trukdo kai kurių privačių įmonių interesai.

„Nepaisant bandymų trukdyti, procesas vyksta gerai. Paskelbėme antrojo etapo šaukimą, turime duomenų iš 58 savivaldybių. 90 pastatų renovuojami“, – penktadienį Aplinkos ministerijoje kalbėjo ministras. Spaudos konferenciją ministras pradėjo geros nuotaikos – pažiūrėjęs į ant stalo stovinčius mineralinio vandens butelius prisiminė pastarųjų dienų kalbas apie ministerijos narių išgertuves ir pajuokavo, kad aplink ministeriją – vien buteliai.

Paprašytas įvardinti, kas trukdo renovacijos procesui judėti sparčiau, V. Mazuronis įvardino Vytauto Kuronio ir Respublikinių būsto valdymo ir priežiūros rūmų vadovo Juozo Antanaičio bei įmonės „Baltijos pastatų valdymas“ vadovo išplatintą pareiškimą Lietuvos miestų savivaldybėms. Pasak ministro, dėl jų įtakos ypač didžiuosiuose Lietuvos miestuose renovacija vystosi lėčiau.

„Gal taip daroma iš nežinojimo, gal dėl kitų priežasčių, bet jų paskutinis kreipimasis į savivaldybes įneša sąmyšį tiek tarp eksploatuojančių institucijų, tiek savivaldybių, o vieši kreipimaisi apie bankų nefinansavimus, trūkumus man primena bandymą „torpeduoti“ procesą“, – kalbėjo V. Mazuronis.

Aplinkos viceministrė Daiva Matonienė patikslino – neseniai buvo išplatintas pareiškimas savivaldybėms ir ūkio įmonėms, kuriame teigiama, kad esą bankai stabdo renovaciją: jei programos įgyvendinimo administratorius ima paskolą, jis įsipareigoja mokėti už skolininkus, o tai yra neteisinga informacija.

„Išieškojimas tokia procedūra, kai administratorius su banku susitaria, kaip vykdo procedūrą, bet skolininkas ir kredito grąžintojas yra buto savininkas, o ne programos įgyvendinimo administratorius. Ji neįskaičiuojama į programos įgyvendinimo administratoriaus skolos limitą“, – kalbėjo D. Matonienė.

Įsibėgės kovą

Antrajame renovacijos etape aktyviau dalyvauja didžiųjų miestų savivaldybės.

„Sudėjus abu renovacijos etapus turime 2500 namų, iš viso 25 tūkst. butų. Didžiausios apimties paraišką antrajam renovacijos pateikusi Vilniaus miesto savivaldybė – 211, Kauno miesto savivaldybė pateikė 95 paraiškas, Marijampolės – 65, Alytaus miesto savivaldybė – 31 paraišką“, – sakė Būsto energijos taupymo agentūros (BETA) direktorius Valius Serbenta.

Pasak jo, iš mažųjų miestų savivaldybių daugiausiai paraiškų pateikė Kauno rajono (85) daugiabučiai, Mažeikių rajono (82 daugiabučiai), Palangos miesto (57 daugiabučiai) savivaldybės.

Kalbėdama apie renovacijos proceso eigą aplinkos viceministrė sakė, kad renovacijos darbai sparčiau judėti pradės pavasarį – dabar artėja žiema, todėl visų suplanuotų darbų įvykdyti statybininkams nepavyks. Tikimasi, kad jie darbus atnaujins kovo mėnesį.

Renovacijos eiga

Parengiamieji renovacijos darbai vidutiniškai trunka 6–7 mėnesius. Jie susideda iš kelių etapų. Pirmiausiai gyventojai susirenka ir paskelbia apie norą renovuoti bei paskiria programos įgyvendinimo administratorių.

Toliau rengiamas Aplinkos ministerijos finansuojamas investicijų projektas, kuriame paskaičiuojami alternatyvūs darbų atlikimo variantai ir numatomi pinigai. Gyventojai nusprendžia, kokį variantą nori rinktis.

Pasak D. Matonienės, iki šiol šiam etapui būdavo skiriami du ar trys mėnesiai, tačiau neišvengta klaidų, todėl norima procesą pratęsti iki pusmečio.

Tuomet kreipiamasi į finansinį tarpininką ir tuomet vyksta prikimai per centrinę perkančiąją organizaciją rangos darbams ir projektavimui. Jei nėra apskundimo, nuperkamas projektas ir po mėnesio prasideda rangos darbai.

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.