Naujienų srautas

Verslas2013.09.26 09:25

ES sutarta dėl žemės ūkio politikos reformos

Europos Sąjungos (ES) institucijos sutarė dėl žemės ūkio reformos. Nors europarlamentarai nepatenkinti, kad tiesioginėms išmokoms bus galima skirti pinigų iš kaimo plėtros programos, tačiau sako reformai pritarsiantys. Žemdirbių atstovai džiaugiasi, kad pagaliau apskritai pavyko sudėti taškus.

Europos Sąjungos (ES) institucijos sutarė dėl žemės ūkio reformos. Nors europarlamentarai nepatenkinti, kad tiesioginėms išmokoms bus galima skirti pinigų iš kaimo plėtros programos, tačiau sako reformai pritarsiantys. Žemdirbių atstovai džiaugiasi, kad pagaliau apskritai pavyko sudėti taškus.

Laukuose plušantiems ūkininkams Europos politikai skelbia, kad jie gali būti tikri dėl ateities. ES Tarybai pirmininkaujančios Lietuvos, Europos Komisijos (EK) ir Europos Parlamento (EP) derybininkai sutarė dėl bendrosios žemės ūkio politikos reformos – beliko parengti taisykles.

„Pagaliau šiandien sužinojom, kokia bus grojama muzika, o mums reikia pagal tą muziką pritaikyti šokį“, – sako Lietuvos Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Derybininkai sutarė, kad stambiems ūkininkams, gaunantiems daugiau nei 150 tūkst. eurų išmokų per metus, jos mažės 5 proc. Jei valstybė norės dar labiau mažinti išmokas, ji tą galės daryti. Labiausiai tai turėtų paveikti daug stambių ūkių turinčias šalis – Čekiją, Vokietiją, Jungtinę Karalystę.

Tačiau Taryba nenusileido, ir šalys, gaunančios mažiau tiesioginių išmokų nei bendrijos vidurkis, galės joms skirti iki ketvirtadalio Kaimo plėtros lėšų. Dėl to galės apsispręsti pati valstybė.

„Parlamentas nenori duoti valstybėms galimybių perkelti pinigus iš antrojo ramsčio į pirmąjį, nes kaimo vietovėms reikia investicijų ir paramos. Šiuo atveju valstybės narės galės sumažinti pinigus šiai sričiai“, – sakė Luisas Manuelis Capuolas Santoas, EP derybininkas, Žemės ūkio ir kaimo reikalų komiteto narys.

Toks siūlymas palankus Lietuvos ūkininkams – Jei valdžia nuspręstų, ji galėtų iš Kaimo plėtros programos iki milijardo litų skirti tiesioginėms išmokoms.

„Ką mes esame susiderėję, kokius mes jau skaičius žinome, šiandien iš tikrųjų niekas nepasikeičia. Šią naktį kažko ypatingo Lietuvai, deja, mes neatsikovojom. Ko gero, nelabai kažką galėjom išsikovoti“, – sako Žemės ūkio rūmų pirmininkas A. Stančikas.

Žemės ūkio reforma įsigalios po pusantrų metų, o kitąmet numatomas pereinamasis laikotarpis, dėl kurio galutinai dar bus tariamasi.

„Kas persikels, tai nauji pinigai, didesnis finansavimas 2014 metams. Galima pasakyti – senos taisyklės, nauji pinigai“, – sako ES Tarybos Specialiojo žemės ūkio komiteto pirmininkas Rolandas Taraškevičius.

Prieš kai kurias reformos nuostatas pasisako liberali EP grupė. Ji teigia, kad šalims narėms suteikiama per daug laisvių. Tačiau Europos politikai neabejoja, kad kitą savaitę siūlymui pritars komitetas, o po to ir visas Parlamentas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi