Verslas

2015.02.12 21:36

Dūlantis turtas laukia šeimininkų

Birutė Vyšniauskaitė, „Lietuvos rytas“2015.02.12 21:36

Nedidelis dvaras Užupyje, ant Vilnios kranto. Namas M.K.Čiurlionio gatvėje. Patalpos Gedimino prospekte. Parduotuvė Raugyklos gatvėje. Prieš kelerius metus šis nekilnojamasis turtas būtų buvęs kaipmat išgraibstytas. Tuomet dėl kainos pirkėjai per daug nesukdavo galvos.    

Nedidelis dvaras Užupyje, ant Vilnios kranto. Namas M.K.Čiurlionio gatvėje. Patalpos Gedimino prospekte. Parduotuvė Raugyklos gatvėje. Prieš kelerius metus šis nekilnojamasis turtas būtų buvęs kaipmat išgraibstytas. Tuomet dėl kainos pirkėjai per daug nesukdavo galvos, rašo „Lietuvos rytas“

Prieš kelerius metus per savivaldybės rengiamus nekilnojamojo turto aukcionus virdavo tikros aistros – pirkėjai įnirtingai varžydavosi dėl kiekvieno objekto. Dabar net ir patraukliausiose miesto vietose esančius pastatus parduoti yra sunku. Dabar neretai būna ir taip, kad miesto savivaldybė aukcionuose nesulaukia nė vieno pirkėjo.

Siūlo buvusio dvaro pastatą

Vienas įdomiausių šiuo metu savivaldybės parduodamų objektų – beveik 500 kvadratinių metrų pastatas su pagalbiniais statiniais Polocko gatvėje, Užupyje. XIX amžiuje statytame dvare šiuo metu įsikūrusi Vaikų turizmo bazė.

Statinio su 20 arų sklypu pradinė kaina – 3,7 mln. litų.

Dalis teritorijos ir dvarelio pastatas įtraukta į UNESCO saugomų objektų sąrašą.

Kai kurie verslininkai mano, kad toje teritorijos dalyje, kuriai netaikomi jokie apribojimai, galėtų iškilti modernūs kotedžai, o dvarelio pastate – nedidelis viešbutis.

Galvos skausmas – slėptuvės

Pavarčius aukcionams pateiktų privatizuojamų objektų sąrašus į akis krinta, kad savivaldybė siūlo įsigyti nemažai dar nuo sovietmečio likusių slėptuvių.

Jų gausu centrinėje miesto dalyje, ypač netrukus po Antrojo pasaulinio karo statytuose namuose.

Beveik po kiekvienu A. Goštauto gatvės namu yra išlikusios nemenkos slėptuvės.

Daug jų ir Savanorių prospekte. Kai kurios priklauso savivaldybei pavaldžioms ligoninėms.

Šių metų birželio mėnesį savivaldybė nesėkmingai bandė parduoti septynias slėptuves, liepą – vieną. Ši slėptuvė – prestižiniame Žvėryno rajone. Prie jos yra 0,041 ha žemės sklypas. Pradinė 183 kvadratinių metrų betoninės slėptuvės kaina – 481 tūkst. 303 litai.

Savanorių prospekte, mūrinio namo rūsyje, 128 kvadratinių metrų slėptuvė daug pigesnė – ją savivaldybė sutiktų parduoti už 26 tūkst. 775 litus.

Muzikantams pasisekė

Privatizavimo komisijos pirmininko pavaduotojas Algimantas Vakarinas pasakojo, kad vertingos slėptuvės, aplink kurias dar buvo galima suformuoti žemės sklypus, jau seniai yra parduotos.

„Bent aš nežinau, kad vietoj jų būtų atsiradę kokių nors statinių, – sakė A.Vakarinas. – Dažniausiai tam priešinasi šalia esančių namų gyventojai.

Viena partija Gedimino prospekte vietoj buvusios slėptuvės bandė pasistatyti būstinę, bet dėl kaimynų protestų šis planas taip ir liko neįgyvendintas. Man atrodo, kad teismai vyksta iki šiol.“

Roko grupei „Skamp“ pasisekė labiau nei politikams – vieno daugiabučio namo pusrūsyje esančioje slėptuvėje atlikėjai buvo įsirengę studiją.

Šiuo metu buvusios slėptuvės dažniausiai perkamos sandėliams įrengti.

Kaišioja pagalius į ratus

„Šiuo metu ne tik Vilniuje, bet ir kitose šalies savivaldybėse privatizavimo procesą labiausiai stabdo pasenusios biurokratinės procedūros. Konservatorių lyderis Andrius Kubilius, vos tapęs premjeru, žadėjo pažaboti šį išsikerojusį biurokratizmą, tačiau pažadai taip liko pažadais.

Jei, tarkim, šiandien Vilniaus savivaldybė nuspręstų privatizuoti kokį nors jai priklausantį turtą, iki leidimo skelbti aukcioną praeitų metai, o gal net ir pusantrų. Tai trukdo ne tik efektyviai naudotis turtu, bet ir mažinti savivaldybės skolas“, – sako Vilniaus meras Artūras Zuokas.

„Kalbant apie privatizavimo trikdžius derėtų paminėti dar vieną kuriozą – jei koks nors asmuo perka iš savivaldybės daugiau nei 500 tūkst. litų kainuojantį turtą, savivaldybei būtina gauti pažymą iš Valstybės saugumo departamento (VSD), liudijančią pirkėjo patikimumą.

Juk VSD turi svarbesnių reikalų. O pusę milijono litų kartais kainuoja kokios nors nedidelės patalpos ar butas“, – priduria meras.

Iki to laiko, kol savivaldybė kokius nors miesto teritorijoje esančius nekilnojamojo turto objektus pateikia aukcionuose, jų sąrašai ilgai keliauja iš vieno kabineto į kitą.

Privatizuojamo turto sąrašai savivaldybėje sudarinėjami du kartus per metus. Juos patikrina Valstybės turto fondas (VTF), kurio pritarimą būtina gauti.

Kai VTF privatizuojamų objektų sąrašus palaimina, jie keliauja į Vyriausybę.

Jeigu ministrų kabinetas pritaria, sąrašai sugrįžta į savivaldybę. Tiktai tuomet sudaromos kiekvieno mėnesio privatizavimo programos, kurias privalo patvirtinti ir savivaldybės Privatizavimo komisija.

„Sparčiau vykdyti privatizavimą trukdo ne tik toks sudėtingas biurokratinis mechanizmas, bet ir tai, kad pastaruoju metu VTF jam pateiktus privatizuojamo nekilnojamojo turto sąrašus dažnai praretina prisikabindamas prie mažiausių smulkmenų“, – aiškino A.Vakarinas.

Privatizuojamų objektų kainas nustato savivaldybės samdomi nepriklausomi vertintojai, tačiau Privatizavimo komisija tas kainas turi teisę ir padidinti, ir sumažinti.

„Dažniausiai mes paliekame vertintojų pasiūlytą kainą. Tačiau kai kada ji mums sukelia įtarimų.

Kartais taip atsitinka su Senamiestyje esančiais pastatais.

Būna, kad vertintojai nepateikia svarių argumentų, kodėl, tarkim, kokių nors patalpų kartu su žeme kaina – vos keliolika tūkstančių litų. Tuomet kainą padidiname“, – pasakojo A.Vakarinas.

Kainą nustato rinka

Kad objektas būtų parduotas už gerą kainą, Privatizavimo komisijos nariams kartais tenka smarkiai pasukti galvą.

„Patirtis parodė, kad geriausiai kainą nustato ne kokie nors turto vertintojai, o aukcionai, – pasakojo A.Vakarinas. – Tik nereikia prašauti pro šalį. Per didelė kaina atbaido potencialius pirkėjus, o protinga pritraukia daugiau.

Tarp jų prasidėjus varžytuvėms, kartais kaina išauga kelis kartus, mat atsiranda tokių, kurie žūtbūt nori įsigyti kokį nors objektą. Tokie pirkėjai siūlo vis daugiau.”

A.V akarinas pasakojo, kad ekonomikos pakilimo metais buvo išparduoti patys patraukliausi objektai.

Todėl dabar senamiestyje arba miesto centre jų likę vos vienas kitas.

Senamiestyje dar yra užsilikusių neprivatizuotų socialinių butų – iš jų laikinieji gyventojai išsikraustė arba mirė.

Būdavo galima uždirbti

Anksčiau savivaldybės organizuotus viešuosius nekilnojamojo turto aukcionus kai kurie išradingi vilniečiai prisimena su nostalgija.

Vienas nagingas statybininkas „Sostinei” pasakojo, kaip maždaug prieš dešimtmetį prasigyveno.

Jis nusipirkdavo apleistą pastatą arba patalpas, jas suremontuodavo ir vėliau pelningai parduodavo.

„Savivaldybė ne tik pigiai parduodavo savo turtą, bet ir leisdavo už jį po aukcionų atsiskaityti išsimokėtinai. Dabar, kiek žinau, sąlygos kur kas žiauresnės – reikia sumokėti viską iš karto.

Iki šiol prisimenu, kaip maždaug 30 kvadratinių metrų patalpas Užupyje nusipirkau už 17 tūkstančių litų, o paremontavęs jas pardaviau už 85 tūkst. litų.

Neblogai užsidirbau ir iš apleisto buto Dzūkų gatvėje. Jį įsigijau už 4 tūkst. litų, po remonto pardaviau už 16 tūkst. litų”, – pasakojo buvęs Vilniaus gatvės gyventojas.

Šis nekilnojamo turto verslas jam suteikė galimybę nedidelį butą miesto centre iškeisti į puikią sodybą ant ežero kranto sostinės pašonėje.

Pajamos sumažėjo

2010 m. savivaldybė už parduotą nekilnojamąjį turtą gavo daugiau nei 23 mln. litų.

2011 m. gauta 14,7 mln. litų.

2012 m. – apie 4 mln. litų.

Statiniai – įvairūs

Artimiausiu metu vyksiančiuose aukcionuose savivaldybė ketina parduoti įvairios paskirties pastatų.

Beveik 46 kvadratinių metrų sandėlį J. Basanavičiaus g. 44 su 0,01 ha žemės sklypu. Pradinė kaina – 135 tūkst. 993 litai.

Administracines 122 kvadratinių metrų patalpas su 0,1 ha žemės sklypu Pašto g. 12. Pradinė kaina – 246 tūkst. litų.

Avarinės būklės 50 kvadratinių metrų 2 aukštų pastatą Krėvos g. su 0,035 ha bendrojo naudojimo žemės sklypu. Pradinė kaina – 170 tūkst. litų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.