Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

TVF rekomenduoja didinti mokesčius

Erika Fuks, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Lietuva sėkmingai įveikė ekonomikos sunkmetį ir toliau auga „sveiku tempu“, biudžeto deficito rodiklis yra geras, tačiau Lietuvai reikia tvarkytis valstybės finansus ne tik mažinant išlaidas, bet ir didinant mokesčius, mano Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

Lietuva sėkmingai įveikė ekonomikos sunkmetį ir toliau auga „sveiku tempu“, biudžeto deficito rodiklis yra geras, tačiau Lietuvai reikia tvarkytis valstybės finansus ne tik mažinant išlaidas, bet ir didinant mokesčius, mano Tarptautinis valiutos fondas (TVF).

„Pamatėme, kad dabar Lietuvoje didžioji dalis fiskalinių sprendimų yra pagrįsta išlaidų mažinimu, norėtume pamatyti, kad ateityje požiūris keistųsi ir pajamos būtų didinamos. Tai gali būti daroma ir didinant mokesčius. Mes manome, kad toks mokesčių didinimas galėtų būti taikomas turtui, automobiliams ir ypatingai nekilnojamam turtui. Šie mokesčiai užtikrina stabilesnį pajamų šaltinį, jie mažiau iškreipia žmonių galimybes susirasti darbą ir yra labiau progresiniai“, – sakė TVF Europos departamento vadovė Julie Kozack.

Ji pabrėžė, kad kapitalo apmokestinimas Lietuvoje taip pat yra žemesnis nei kitose Europos šalyse.

Premjeras Algirdas Butkevičius sakė, jog dabar esminiai mokestiniai pakeitimai neplanuojami, nes dauguma jų jau yra priimta iki liepos 1 d., tačiau su biudžetu dar bus teikiamos ir mokestinės pataisos.

„Kai kurios mokestinės pataisos bus pateiktos kartu su biudžetu, – sakė jis. – Viena pagrindinių krypčių: išvengti arba likviduoti tam tikras mokestines spragas, ypač, kurios yra sudarytos kalbant apie kapitalo mokesčius.“

Pirmadienį finansų ministras Rimantas Šadžius kartu su premjeru Algirdu Butkevičiumi ir Lietuvos banko valdybos pirmininku Vitu Vasiliausku Vyriausybės rūmuose susitiko su TVF atstovais.

Lietuvos ekonomika – sveika

„Ekonomikos augimas vyksta sveiku tempu“, – konstatavo J. Kozack, pridūrusi, jog sudėtingi makroekonominiai ir politiniai sprendimai dabar subrandino vaisius. Ji pagyrė ir Lietuvos indėlį skaidrinant finansų sektoriaus veiklą, įskaitant kredito unijų darbą.

Prognozuojama, kad Lietuvos ekonomikos augimas sieks po 3,5 proc. 2013 ir 2014 metais, šiemet  vidutinė infliacija turėtų sumažėti iki 1,25 proc., kai 2014 m. ji gali būti kiek aukštesnė.

Pasak jos, pagrindinės rizikos, su kuriomis susiduria Lietuva, yra prekybos partnerių ekonomikų augimas ir finansų rinkų pažeidžiamumas. Jei Lietuvos prekybos partneriams seksis prasčiau nei dabar tikimasi, atitinkamai, nukentės ir šalies ekonomika.

TVF konstatavo, kad Lietuvoje 2013 m. fiskalinis deficitas turėtų viršyti jam nustatytą tikslą maždaug 0,5 proc. punkto BVP, nepaliekant galimybių tolesniems nukrypimams.

„Nepaisant santykinai spartaus ūkio atsigavimo, pajamų rezultatai yra prasti, ypač iš vartojimo mokesčių surenkamų pajamų“, – konstatavo TVF misija, prognozuodama, jog šiemet fiskalinis deficitas turėtų siekti 2,9 proc. BVP.

J.Kozack pridūrė, kad būtent dėl šios priežasties yra ypatingai svarbu, kad biudžeto išlaidos nedidėtų šiemet, o kitąmet toliau būtų dirbama konsoliduojant valstybės finansus ir mažinant jos skolą, kuri, kaip prognozuojama, išliks esamo lygio ir sieks daugiau kaip 40 proc. BVP.

“Mes tikime, kad tęsdama dabartinę politiką Lietuva užims labai stiprią poziciją ir suklestės kaip euro zonos narė”, – sakė J. Kozack.

Į Lietuvą TVF Europos departamento misija atvyksta kas pusę metų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi