Verslas

2015.09.08 13:45

Iššūkis Lietuvai derybose dėl ES biudžeto

ELTA2015.09.08 13:45

Lietuva turės surasti kompromisą tarp Europos Sąjungos (ES) Tarybos ir Europos Parlamento (EP) dėl metinio ES biudžeto ir daugiametės finansinės perspektyvos. Taip ketvirtadienį teigė finansų viceministras Algimantas Rimkūnas po susitikimo su EP Biudžeto komiteto pirmininku Alainu Lamassoure`u.

Lietuva turės surasti kompromisą tarp Europos Sąjungos (ES) Tarybos ir Europos Parlamento (EP) dėl metinio ES biudžeto ir daugiametės finansinės perspektyvos. Taip ketvirtadienį teigė finansų viceministras Algimantas Rimkūnas po susitikimo su EP Biudžeto komiteto pirmininku Alainu Lamassoure`u.

„Lietuva pirmininkauti pradėjo labai sudėtingu laikotarpiu. Mūsų atsakomybėje yra pravesti sėkmingas derybas dėl 2014 m. ES biudžeto ir pabaigti derybas su EP dėl daugiametės finansinės perspektyvos. Kai kas įsivaizduoja, kad derybos dėl daugiametės perspektyvos yra pabaigtos, tačiau taip nėra. EP formaliai nėra patvirtinęs šio dokumento. Mes turime nuveikti papildomus darbus, kad pasiektume gerą rezultatą“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A. Rimkūnas.

Pasak jo, ES Taryba jau yra parengusi ir pateikusi EP 2014 m. ES biudžetą. Didžiausias dėmesys biudžete yra skiriamas ekonominio augimo užtikrinimui bei jaunimo užimtumo didinimui.

A. Rimkūnas pripažino, kad ES Taryba ir EP nesutaria dėl kai kurių elementų, tačiau laiko deryboms ir kompromiso pasiekimui dar yra.

„Prieš akis dar yra geri du mėnesiai derybų, ir Lietuva, kaip pirmininkaujanti valstybė, turės surasti konsensusą tarp visų ES šalių narių iš vienos pusės ir EP iš kitos pusės dėl biudžeto struktūros“, – sakė viceministras.

EP Biudžeto komiteto pirmininkas A. Lamassoure`as taip pat sakė, kad Lietuvai tenka ypatingas vaidmuo užtikrinant skirtingų ES institucijų – Tarybos ir Parlamento – derybas dėl Europos Sąjungos biudžeto.

„Šis iššūkis Lietuvai taip pat yra labai svarbus, nes viceministras nurodė, kad iš ES ateinančios lėšos sudaro vieną trečdalį Lietuvos biudžeto“, – sakė A. Lamassoure`as.

Pasak EP Biudžeto komiteto pirmininko, EP didžiausią nerimą kelia tai, kad reikia papildomų asignavimų 2013 m. biudžetui tam, kad ES galėtų finansuoti dabartines prioritetines sritis, dėl kurių yra sutarta.

„Kitaip Europa negalės susimokėti. Šiuo metu trūksta šiek tiek mažiau nei 4 mlrd. eurų“, – sakė A. Lamassoure`as.

Pasak jo, rugsėjo pradžioje posėdžiavo ES finansų ministrų taryba, kurios metu ministrai patvirtino EK pasiūlytą asignavimų sumažinimą.

„Todėl bus sumažintas finansavimas daugeliui prioritetų. (...) Tačiau EP reikalaus, kad nustatyti biudžeto prioritetai būtų finansuojami tinkamai“, – kalbėjo EP Biudžeto komiteto vadovas.

Taip pat jis išreiškė viltį, kad, formuojant 2014 m. ES biudžetą, bus užtikrinta, kad prioritetinės sritys bus finansuojamos tinkamai.

„Norime užtikrinti, kad ES Vadovų tarybos ir EP įtvirtinti prioritetai, skirti augimui, konkurencingumui bei užimtumui skatinti, būtų tinkamai finansuoti“, – teigė jis.

A. Lamassoure`as išskyrė jaunimo užimtumo skatinimo, tyrimų, mažų ir vidutinių įmonių finansavimo bei studentų mainų programos „Erasmus“ vystymo prioritetus.

EP Biudžeto komiteto pirmininkas informavo, kad dar Lietuvos pirmininkavimo metu turėtų būti pradėta rengti ES biudžeto sudarymo reforma, kadangi šiuo metu ES biudžetas formuojamas iš nacionalinių biudžetų ir atsiranda vis daugiau valstybių narių, kurios tam nepritaria.

„Norime pradėti procedūrą, kuri padėtų inicijuoti ES biudžeto finansavimo sistemos reformą. Dabar ES biudžetas finansuojamas iš nacionalinių biudžetų, o yra daug valstybių narių, kurios nebenori didinti savo įnašo į Europos biudžetą. Todėl reiktų rasti kitus finansavimo šaltinius, todėl mes rengiamės įsteigti aukšto lygio darbo grupę, kuri parengtų sprendimus, susijusius su šia reforma“, – sakė A. Lamassoure`as.

Daugiametį 2014–2020 m. ES biudžetą sudaro 960 mlrd. eurų. Lietuva išsikovojo daugiau nei 44 mlrd. litų – 10 proc. daugiau nei 2007–2013 m. biudžete.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.