Verslas

2013.09.19 16:23

D. Grybauskaitė: „Gazprom“ pateikė neįgyvendinamus reikalavimus

ELTA 2013.09.19 16:23

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad yra susipažinusi su Rusijos dujų kompanijos „Gazprom“ atsiųstais pasiūlymais Lietuvai, tačiau, pasak Prezidentės, realios derybos dėl naujos dujų kainos nevyksta.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė teigia, kad yra susipažinusi su Rusijos dujų kompanijos „Gazprom“ atsiųstais pasiūlymais Lietuvai, tačiau, pasak Prezidentės, realios derybos dėl naujos dujų kainos nevyksta.

„Detalių negaliu sakyti, nes uždėti slaptumo grifai. (...) Mano nuomone, derybos nevyksta. Tam, kad jos vyktų, reikia dviejų pusių noro derėtis“, – ketvirtadienį kalbėjo šalies vadovė.

Pasak D. Grybauskaitės, „Gazprom“ atsiųstuose dokumentuose yra ne racionalūs pasiūlymai ar numatytų derybų gairės, bet vien tik reikalavimai Lietuvai.

„Gauta medžiaga yra neįvykdomų reikalavimų Lietuvos Vyriausybei sąrašas, net išeinantis už jos kompetencijos ribų“, – komentavo prezidentė.

D. Grybauskaitė teigė, kad dėl tokio Rusijos dujų milžinės požiūrio reikia rinktis alternatyvą – suskystintų dujų terminalą Klaipėdoje.

„Kviečiu Vyriausybę tokioje situacijoje paspartinti suskystintų dujų terminalo statybą ir kuo greičiau mėginti mažinti priklausomybę nuo „Gazprom“, – sakė D. Grybauskaitė.

Pasak šalies vadovės, Rusijos sankcijos Lietuvos vežėjams nėra susijusios su derybomis dėl dujų, nes jų išvis nėra.

„Derybų tai nėra, jos nevyksta“, – pakartojo prezidentė.

Šiuo metu „Gazprom“ dujas Lietuvai parduoda po maždaug 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų. Skaičiuojama, kad, jei pavyktų susitarti dėl 20 proc. nuolaidos, Lietuva per metus sutaupytų apie 330 mln. JAV dolerių. Lietuva kasmet už rusiškas dujas sumokėdavo apie 2 mlrd. litų.

Prezidentė D. Grybauskaitė jau anksčiau yra pareiškusi, kad „Gazprom“ pažadai sumažinti dujų kainas Lietuvai yra pavėluoti. Taip šalies vadovė įvertino rugsėjo 6 d. įvykusį „Gazprom“ kompanijos vadovo Aleksejaus Milerio vizitą Lietuvoje ir pažadus sumažinti dujų kainas Lietuvai su tam tikromis sąlygomis. D. Grybauskaitė sakė, kad Lietuva Rusijos dujų milžinui moka ne rinkos, o politinių aspektų padiktuotą kainą.