Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

Ruošia tūkstantines baudas atsiskaitantiems grynaisiais

Finansų ministerija nusprendė giliau įkišti ranką į „šešėlio“ kišenę. Šiuo metu institucijoms pateiktos derinti dviejų įstatymų pataisos, kuriomis siūloma drausti didesnius nei 10 tūkst. Lt atsiskaitymus grynaisiais, o reikalavimų nepaisantiems planuojamos baudos.

Finansų ministerija nusprendė giliau įkišti ranką į „šešėlio“ kišenę. Šiuo metu institucijoms pateiktos derinti dviejų įstatymų pataisos, kuriomis siūloma drausti didesnius nei 10 tūkst. Lt atsiskaitymus grynaisiais, o reikalavimų nepaisantiems planuojamos baudos.

Finansų ministerija parengė Civilinio proceso kodekso pataisas, kuriomis siūloma nebeleisti nei gyventojams, nei įmonėms grynaisiais pirkti brangesnes nei 10 tūkst. Lt prekes ar paslaugas.

Kartu parengtose ir Administracinių teisės pažeidimų kodekso pataisose numatyta, kad pažeidus atsiskaitymo grynaisiais pinigais tvarką, mokėtojui ir pinigus priėmusiam asmeniui ar įmonei grės 1–2 tūkst. Lt bauda. Jeigu tokį pažeidimą asmuo ar įmonė pakartos, grės 2–5 tūkst. Lt bauda.

Šias pataisas dar nagrinės Vyriausybė, vėliau jos keliaus į Seimą.

Šis klausimas antradienį taip pat buvo svarstomas Lietuvos pramonininkų konfederacijos posėdyje. Jame projektus pristatęs Finansų ministerijos Mokesčių administravimo skyriaus vedėjas Paulius Majauskas tvirtino, kad nauju siūlymu siekiama mažinti šešėlį ir tuo turėtų būti suinteresuoti skaidrūs verslininkai.

Išimtis planuojama taikyti bankams ir kitoms mokėjimo įstaigoms.

Tačiau toli gražu ne visi verslininkai žavisi idėja. Lietuvos statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas posėdyje tvirtino, kad šiomis pataisomis šešėlio sumažinti nepavyks. Vietoje to asociacija siūlo peržiūrėti Pelno mokesčio įstatymą ir leisti visas įmonės išlaidas įtraukti į jos sąnaudas ir išskaičiuoti mokant pelno mokestį.

„Jeigu šiandien bet kokias išlaidas būtų galima traukti į įmonės sąnaudas, pažiūrėkime, kas gausis. Tokiu atveju visi būtų priversti išrašyti sąskaitas faktūras ir taip išlįsti iš šešėlio“, – tvirtino D. Gedvilas.

Siūlymui prieštaravo ir Lietuvos mėsos perdirbėjų asociacijos tarybos pirmininkas Egidijus Mackevičius, tvirtindamas, kad smulkūs mėsos perpardavinėtojai ir toliau veš mėsą iš Lenkijos bei parduos ją neoficialiai taip ir neužfiksuoti.

Lietuvos banko duomenys rodo, kad 94 proc. Lietuvos gyventojų sandorių suma per pirmąjį šių metų ketvirtį neviršydavo 10 tūkst. Lt.

Siūloma, kad įstatymų pakeitimai įsigaliotų nuo kitų metų sausio.

Šiuo metu gyventojų atsiskaitymas grynaisiais pinigais niekaip neribojamas, o įmonėms Valstybinė mokesčių inspekcija gali kurį laiką drausti atlikti tokius atsiskaitymus.

DELFI primena, kad ne viena Vyriausybė bandė riboti atsiskaitymus grynaisiais, tačiau realių sprendimų taip ir nebuvo priimta.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi