Naujienų srautas

Verslas2015.09.08 13:45

L. Linkevičius: į ekonominį karą nesileisime

ELTA 2015.09.08 13:45

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad jokių naujienų Lietuvos pasienyje su Rusija nėra, tačiau stoti į ekonominį karą su Rusija tikrai nesirengiama.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius sako, kad jokių naujienų Lietuvos pasienyje su Rusija nėra, tačiau stoti į ekonominį karą su Rusija tikrai nesirengiama.

„Imtis atsakomųjų veiksmų neverta, nes ekonominis karas niekam neduos naudos. Todėl tikimės, kad vis dėlto pasieksim tai, ko tikimės, – ne tik gauti atsakymus, bet ir situacijos normalizavimosi“, – pirmadienio rytą „Laisvajai bangai“ teigė L. Linkevičius.

Jis taip pat pridūrė, jog Europos solidarumas šiuo klausimu irgi prisidėtų prie problemos sprendimo, tad laukiama ir jo.

Užsienio reikalų ministro teigimu, šiuo metu situacija yra stebima. „Kalbant apie Lietuvoje registruotų automobilių patikrą – viskas tęsiasi, kaip ir buvę pastarąsias dvi savaites, jokių paaiškinimų nebuvo pateikta, o to priežastis, pasak Rusijos atstovų, programinės įrangos pasienyje keitimas“, – sakė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Tačiau, anot ministro, dvi savaites besitęsiančią situaciją jau sunku pateisinti. „Vežėjų padėtis tokia pati, tačiau Rusijos pareigūnai ir ambasadorius teigia, jog šie sunkumai yra laikini. Ir nors krovininis transportas neužstringa pasienyje, jis įklimpsta muitinėje, nes prekės iš Lietuvos tikrinamos itin nuodugniai – 100 procentu, todėl kenčia ir vežėjai, ir įmonės, ypač tos, kurios tiekia šviežią maistą. Tokia situacija kelią grėsmę prarasti visus turimus klientus ir išsikovotą rinkos dalį“, – laidai „Ant bangos“ nuogąstavo L. Linkevičius.

Anot užsienio reikalų ministro, jokių aiškių signalų apie būsimus pasikeitimus Rusijos muitinėje nebuvo, kaip ir nėra jokių suprantamų paaiškinimų dabartinei situacijai. Todėl ministerija ne tik stebi situaciją, nes to nepakanka, bet ir koordinuoja Lietuvos institucijų veiksmus ir kalbasi su Europos Sąjungos komisarais bei pačios Rusijos atstovais.

Užsienio reikalų ministras nesiryžo spėlioti ar vertinti priežasčių, kodėl atsirado šie patikrinimai Rusijos muitinėje, tačiau kalbų, kad šie sunkumai atsirado dėl Lietuvos aktyvaus dalyvavimo Rytų partnerystės programoje, ministras nepatvirtino.

Kaip ELTA jau skelbė, penktadienį į Užsienio reikalų ministeriją iškviestas Rusijos ambasadorius Lietuvoje Vladimiras Čchikvadzė paprašytas pasiaiškinti dėl Rusijos pasienyje su Lietuva taikomų diskriminacinių priemonių, nukreiptų prieš Lietuvos fizinius ir juridinius asmenis.

Užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas išreiškė susirūpinimą ir įteikė atitinkamo turinio diplomatinę notą.

Nuo rugpjūčio 30-osios Lietuvos ir Rusijos pasienyje taikomos nuodugnios patikros procedūros tik Lietuvoje registruotiems lengviesiems automobiliams. Ministerijos žiniomis, nuo rugsėjo 11-osios Rusijoje pradėti detaliai tikrinti ir kroviniai, kurių šalis siuntėja yra Lietuva. Dėl to Lietuvos vežėjai ir logistikos įmonės patiria finansinių nuostolių.

Viceministras paprašė ambasadorių imtis priemonių siekiant kuo greitesnio šių problemų sprendimo.

Ambasadorius patikino, kad Lietuvos susirūpinimas bus perduotas jo vadovybei.

ELTA primena, jog pastarąsias dvi savaites į Kaliningrado sritį vykstantys ir iš jos grįžtantys Lietuvoje registruotų lengvųjų automobilių vairuotojai priversti Rusijos kontrolės punktuose užtrukti ilgiau nei anksčiau. To priežastis - gerokai pailgėjusios kaimyninės šalies muitinės pareigūnų vykdomos kontrolės procedūros.

Anksčiau per parą per Ramoniškių-Pogranično pasienio kontrolės punktą į abi puses vykdavo apie 400–450 lengvųjų ir krovininių automobilių. Pastarosiomis dienomis į abi puses per parą tepravažiuoja apie 100–130 automobilių, dauguma kurių – krovininiai. Mat jiems Rusijos pusėje netaikomi sugriežtinti patikros reikalavimai.

Pastarosiomis dienomis lengvųjų automobilių per Ramoniškes per parą į abi puses sieną tekerta apie 40, iš kurių nemažai yra su rusiškais numeriais. Šių vairuotojams, skirtingai nei Lietuvoje registruotų automobilių, Pogranično punkte netaikomi sugriežtinti ir valandų valandas trunkantys patikrinimai.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi