Naujienų srautas

Verslas2013.09.16 12:48

Valdininkams – viena gera ir dvi blogos žinios (atnaujinta)

DELFI.lt, ELTA 2013.09.16 12:48

Finansų ministerija pateikė Vyriausybei įstatymo projektą, nurodantį, kaip bus atkurta nuo 2009 metų sumažinta valstybės tarnautojų ir teisėjų bei kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimų dalis. Šiuo įstatymo projektu įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas dėl neteisėtai ir neproporcingai sumažintų atlyginimų atkūrimo.

Finansų ministerija pateikė Vyriausybei įstatymo projektą, nurodantį, kaip bus atkurta nuo 2009 metų sumažinta valstybės tarnautojų ir teisėjų bei kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimų dalis. Šiuo įstatymo projektu įgyvendinamas Konstitucinio Teismo nutarimas dėl neteisėtai ir neproporcingai sumažintų atlyginimų atkūrimo.

Gera žinia ta, kad nuo spalio 1 d. bus atstatyti valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginių atlyginimų koeficientai, priedai už kvalifikacines klases bei statutinių valstybės tarnautojų priedai už kvalifikacines kategorijas.

O blogoji, kad šiuo metu galiojantis sumažintas pareiginės algos bazinis dydis išliks nepakitęs, todėl atlyginimai nepasieks iki krizės buvusio lygio. Šiuo metu bazinis dydis siekia 450 litų, prieš krizę jis buvo 490 litų.

Antra bloga žinia ta, jog Konstitucinio Teismo nutarimo įgyvendinimui reikiamus 34 mln. litų valstybės institucijos, įstaigos ir savivaldybės turės sutaupyti pačios.

„Valstybės institucijoms ir įstaigoms siūloma, o savivaldybėms rekomenduojama pačioms sutaupyti reikiamą sumą – nemokėti vienkartinių piniginių išmokų, atsisakyti kitų nebūtinų išlaidų“, – rašoma Finansų ministerijos pranešime spaudai.

DELFI primena, kad Konstitucinis Teismas nutarė, jog įstatymų pakeitimai, kuriais apkarpytos teisėjų ir valstybės tarnautojų algos, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui. Taip pat nurodyta, kad iki spalio valdžia turi arba atstatyti nukirptas algas, arba priimti kitokius prieštaravimą Konstitucijai pašalinančius sprendimus.

Pasak Konstitucinio Teismo, pagrindiniam šalies įstatymui prieštaravo valstybės tarnautojų ir teisėjų pareiginės algos koeficientų sumažinimas, valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines klases apkarpymas bei statutinių valstybės tarnautojų priedų už kvalifikacines kategorijas sumažinimas.

Nepaisant šiųmetinio finansinio trūkumo, Finansų ministerija svarsto apie galimybę nuo kitų metų atkurti per krizę sumažintus švietimo, sveikatos apsaugos, kultūros, socialinės apsaugos darbuotojų pareiginių atlyginimų koeficientus bei kitus įstatymuose numatytus priedus, nors Konstitucinio Teismo nutarime šios darbuotojų kategorijos nepaminėtos.

Ministerijos duomenimis, lėšų poreikis atlyginimams atkurti kitais metais siekia apie 215 mln. litų. Ši suma turės būti numatyta 2014 metų valstybės ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme.

Konstitucinis Teismas taip pat yra nurodęs, jog Vyriausybė privalo parengti dėl neproporcingo atlyginimų mažinimo patirtų piniginių praradimų kompensavimo tvarką.

Pasak ministro R. Šadžiaus, nors šalies ekonomika auga, tačiau dar nepasiekė prieš krizę buvusio lygio, todėl Vyriausybė privalo atsakingai pasverti šalies finansines galimybes. Be to, Konstitucinis Teismas ne kartą yra pabrėžęs, kad, kompensuojant patirtus praradimus, valstybė turi atsižvelgti į ekonominę ir finansinę šalies padėtį, taip pat įvertinti galimybę sukaupti būtinas tokiam kompensavimui lėšas. 

Konstitucinio Teismo įpareigojimu bus atkurtos sumažintos algos

Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos pateiktam įstatymo projektui, pagal kurį nurodoma, kaip bus atkurta nuo 2009 metų sumažinta valstybės tarnautojų ir teisėjų bei kitų biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimų dalis. Tai padaryti yra įpareigojęs ir Konstitucinis Teismas (KT).

„Finansų ministerijos pateiktiems projektams buvo pritarta, ir tikimės, kad rytoj jau Seime įvyks pateikimas“, – pirmadienį po Vyriausybės pasitarimo sakė Algirdas Butkevičius.

Numatoma, kad algos bus atkuriamos nuo spalio 1 dienos, kaip nurodė kaip KT, tačiau, Ministrų kabineto vertinimu, tai socialiai neteisinga, nes sumažintos algos turi būti atkurtos pirmiausia tiems asmenis, kurių atlyginimai mažesni.

Šiais metais planuojama išmokėti 35 mln. litų.

„Šiandien buvo priimtas protokolinis sprendimas, labai griežtai pasakyta, kad jokių kitų išlaidų, kurios yra susietos su inventoriaus įsigijimu arba kažkokių studijų užsakymu, negalimos, jeigu nėra išmokėta ta dalis pinigų pagal priimtą Konstitucinio Teismo sprendimą“, – kalbėjo premjeras ir pridūrė, kad rezervų reikės ieškoti kitose srityse.

Nuo sausio 1 d. atlyginimus planuojama atkurti ne tik teisėjams ir valstybės tarnautojams, bet ir kitiems biudžetiniame sektoriuje dirbantiems asmenims – mokytojams, kultūros darbuotojams, bibliotekininkams ir kt. Skaičiuojama, kad tam prireiks 215 mln. litų pagal KT sprendimą ir taip pat bus skaičiuojama papildoma suma darbuotojams, kurie nėra patekę į KT išaiškinimą.

Kol kas diskutuojama apie bazinių dydžių atkūrimus, vyksta diskusijos. Premjero vertinimu, algų atkūrimas neturės įtakos kitų metų valstybės biudžeto deficitui ir Lietuvos planams 2015 m. įsivesti eurą.

Pagal Fiskalinės drausmės įstatymą, išlaidas kitais metais galima didinti 1 mlrd. litų.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi