Verslas

2013.09.16 09:48

Kaip biudžetininkams grąžinti nukarpytas algas? Kalbų daug, plano nėra

Lauryna Vireliūnaitė, 15min.lt2013.09.16 09:48

Valdantieji neturi plano, kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) sprendimus, susijusius su biudžetininkų algų atkūrimu. Dėl sumaišties kaltinami konservatoriai rengia savo pasiūlymus, tačiau valdančiosios koalicijos atstovai į juos atsižvelgti neketina.

Valdantieji neturi plano, kaip įgyvendinti Konstitucinio Teismo (KT) sprendimus, susijusius su biudžetininkų algų atkūrimu. Dėl sumaišties kaltinami konservatoriai rengia savo pasiūlymus, tačiau valdančiosios koalicijos atstovai į juos atsižvelgti neketina.

Konservatoriai bando pasitaisyti

Penktadienį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) pirmininkas Andrius Kubilius „Žinių radijui“ pareiškė, kad konservatoriai rengia savo siūlymus, kaip išspręsti problemą. Įstatymų projektuose ketinama siūlyti nustatyti naujus atlyginimų koeficientus.

Seimo TS-LKD frakcijos seniūno pavaduotojas Jurgis Razma 15min.lt teigė, kad aukščiausių pareigūnų  atlyginimų koeficientai yra neproporcingai dideli, konservatoriai siūlys juos atkurti nepilnai – šiek tiek kilstelėti, bet ne iki prieškrizinio lygio.

„Projekto dar neturime, todėl negaliu konkrečiau pasakyti. Ketiname pasiūlyti teisingesnę atlyginimų sistemą. Jeigu taip pavyktų sutaupyti pinigų, tuomet būtų galima papildomai kilstelėti žemesnių kategorijų darbuotojų atlyginimus – ar didinant koeficientus, ar tiesiog didinant bazinį dydį“, – sakė J. Razma.

Jis negalėjo pasakyti, ar mažiausiai uždirbantys biudžetininkai, pavyzdžiui, mokytojai, bibliotekininkai, policininkai, gali tikėtis didesnių algų. „Reiktų žiūrėti, kiek pavyktų sutaupyti lėšų. Nenorime įnešti disbalanso ir būti kaltinami, kad trukdome euro įvedimui“, – pridūrė politikas.

Jo teigimu, konservatoriai siūlymą pateiks iki spalio 1-osios.

Liepos 1 dieną KT paskelbė, kad per ekonomikos nuosmukį valstybės tarnautojų ir teisėjų atlyginimai buvo sumažinti iš dalies pažeidžiant Konstituciją. Šis KT sprendimas, liečiantis didžiausias pajamas gaunančių valstybės tarnautojų algas, įsigalios nuo spalio.

Premjeras Algirdas Butkevičius yra sakęs, kad jo įgyvendinimas vien šiemet pareikalaus apie 200 mln. Lt.

„Bet įgyvendinę šį KT sprendimą būsime priversti mažesniu lygiu kelti algas mažiausius atlyginimus gaunantiems biudžetininkams“, – yra sakęs premjeras.

Socialdemokratai ieško pinigų

Socialdemokratas Algirdas Sysas 15min.lt teigė, kad akivaizdu, jog konservatoriai neperskaitė KT nutarimo.

„Jie nori dar kartą padaryti tai, kas jau buvo padaryta. Bet KT pasakė, kad taip daryti negalima. Galima arba visiems mažinti bazinį dydį, arba paimti per mokesčius. Taip daroma daug kur pasaulyje – uždirbantis daugiau moka didesnius mokesčius“, – dėstė A. Sysas.

Anot jo, spalio 1-ąją įsigaliojus KT nutarimui dėl valstybės tarnautojų ir teisėjų atlyginimų, konservatorių Vyriausybės nustatyti algų sumažinimai nustos galioti.

„Gali keisti ką nori, nieko nepakeisi. O jeigu bandysi – žmonės eis į teismus, ir prisiteis ten dar didesnes kompensacijas. Bet KT nesprendė dėl kitų pareigūnų – prokurorų, politikų, dirbančiųjų pagal darbo sutartis atlyginimų. Ši byla KT dar tik laukia savo eilės. Mes ieškome būdų, kaip nuo sausio 1-osios padidinti atlyginimus mažiausias pajamas gaunantiems darbuotojams“, – sakė jis.

Paklaustas, ar tai įmanoma, socialdemokratas aiškino, kad daug ką riboja Fiskalinės drausmės įstatymas.

„Pagal mūsų augimą, kitais metais papildomai galime išleisti 800 mln. Lt. O vien KT sprendimai ir kiti panašūs dalykai didesnę dalį šios sumos „suvalgo“. Iš kur paimti – čia geras klausimas“, – aiškino jis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.