Verslas

2015.09.08 13:45

O. Rehnas: dėl ekonomikos džiaugtis dar per anksti

ELTA 2015.09.08 13:45

Ekonomikos ir ūkio rodikliai auga visoje Europoje, tačiau džiaugtis dar per anksti. Jeigu Europos Sąjungos (ES) valstybės susitaikys su dabartine padėtimi, padėtis gali vėl blogėti.

Ekonomikos ir ūkio rodikliai auga visoje Europoje, tačiau džiaugtis dar per anksti. Jeigu Europos Sąjungos (ES) valstybės susitaikys su dabartine padėtimi, padėtis gali vėl blogėti.

Tokias išvadas neformaliame Europos finansų ministrų susitikime (ECOFIN) pateikė Europos Komisijos (EK) narys, atsakingas už ekonomiką ir pinigų politiką, Ollis Rehnas. Jo teigimu, dar neatėjo laikas sakyti, kad krizė jau baigėsi.

„Pagrindinė rizika atsigavimui yra būtent susitaikymas, nusiraminimas ir manymas, kad nieko nebereikia daryti politikos ir reformų vykdymo prasme“, – penktadienį kalbėjo eurokomisaras.

Pasak jo, nedarbo lygis, ypač Pietų Europoje, vis dar yra aukštas, o mažos ir vidutinės įmonės dar nepasiekė prieškrizinio lygio.

„Mažos ir vidutinės įmonės vis dar labai sunkiai gauna brangius kreditus. Dėl to dar reikia daug nuveikti, kad būtų pašalintos ūkio kliūtys, kurios neleidžia mums pasiekti norimų ūkio augimo tempų. (...) Todėl reformas reikia tęsti, o kai kurias dar ir paspartinti“, – spaudos konferencijos metu sakė O. Rehnas.

Jo teigimu, ES valstybės privalo vykdyti tai, ką jos yra numačiusios savo finansinėse programose. Ypač turi susirūpinti tos šalys, kurios turi perteklinį deficitą.

„Spalio pradžioje tos valstybės, kurios liepą gavo rekomendacijas iš Europos Tarybos, susijusias su perteklinio deficito pakoregavimu, turės imtis aiškių veiksmų, kad tas rekomendacijas įgyvendintų. (...) Iki spalio vidurio euro zonos šalys turės pateikti savo kitų metų nacionalinių biudžetų pirmuosius variantus, kuriuos įvertins EK ir Euro grupė. (...) Mes privalome užtikrinti, kad ES valstybės narės darytų tai, ką žada daryti, kad jų darbai atitiktų žodžius fiskalinės ir ekonominės politikos prasme bei struktūrinių reformų prasme“, – kalbėjo eurokomisaras.

Krizė – ne dievo pirštas

O. Rehnas taip pat pakomentavo labiausiai nuo krizės nukentėjusių valstybių gelbėjimo programas.

„Airijos, Ispanijos ir Portugalijos programos turi greitai baigtis. Tačiau reikia priimti svarbius sprendimus dėl Graikijos. Nebus viskas daroma plačiais mostais ar vienodai – kiekvienu konkrečiu atveju mes žiūrėsime, kas būtų svarbiausia ir tinkamiausia“, – sakė jis.

ES komisaro teigimu, pasaulinė finansų krizė kilo ne iš niekur, o dėl nepamatuotų ir neefektyvių valstybių veiksmų.

„Krizė – tai ne Dievo pirštas. Ji kilo dėl tam tikrų veiksmų arba dėl neveikimo tiek iš politikų pusės, tiek ir iš finansų institucijų pusės. Buvo imtasi rizikos, kuri buvo nepamatuota, į kurią nebuvo kreipiamas dėmesys, (...) kol nebuvo jau per vėlu“, – aiškino jis.

O. Rehno teigimu, krizės pamokos buvo išmoktos.

„Dabar jau galime veikti tinkamiau tiek Europoje, tiek ir visame pasaulyje. Galime tinkamiau valdyti viešuosius finansus, priežiūra ir stebėsena yra stiprinamos“, – sakė eurokomisaras.

Nyderlandų ministras: reikia tęsti reformas

Spaudos konferencijoje taip pat dalyvavęs Nyderlandų finansų ministras ir Euro grupės prezidentas Jeroenas Dijsellbloemas sakė, kad, nepaisant gerų požymių, reikia tęsti finansines reformas.

„Tendencijos euro zonoje yra pakankamai geros. BVP padidėjo 0,3 proc. (...), tačiau nedarbo lygis padidėjo iki 12 proc. Aišku, tai dar nėra tinkamas metas džiaugtis. Turime ryžtingai tęsti priemones, kurias užsibrėžėme įgyvendinti“, – kalbėjo jis.

Euro grupės vadovas taip pat pasidžiaugė ekonomikos atsigavimu Portugalijoje ir Kipre.

Neformaliame finansų ministrų susitikime buvo aptarti Bankų sąjungos, kovos su mokesčių vengimu bei pinigų plovimu, finansinių struktūrų prioritetų bei kiti ekonominiai klausimai.