Verslas

2013.09.13 09:57

A. Butkevičius: „Chevron“ vis dar suinteresuota Lietuvos rinka

ELTA 2013.09.13 09:57

Premjeras Algirdas Butkevičius dar kartą patvirtino, kad skalūnų dujas Žemaitijoje žvalgyti norinti JAV kompanija „Chevron“, nepaisant padidėjusios rizikos dėl dar svarstomų teisės aktų, nepraranda intereso dirbti Lietuvos rinkoje.

Premjeras Algirdas Butkevičius dar kartą patvirtino, kad skalūnų dujas Žemaitijoje žvalgyti norinti JAV kompanija „Chevron“, nepaisant padidėjusios rizikos dėl dar svarstomų teisės aktų, nepraranda intereso dirbti Lietuvos rinkoje.

Po susitikimo su „Chevron“ atstovais Premjeras kalbėjo, kad rugsėjo 16 d. JAV kompanija bus pripažinta konkurso dėl skalūnų dujų žvalgybos nugalėtoja.

„Jie pasakė, kad rizika yra truputį padidėjusi, bet jie yra suinteresuoti mūsų rinka ir laukia rugsėjo 16 d.“, – ketvirtadienį sakė A. Butkevičius.

Jis patikino, kad „Chevron“ yra nusiteikę bendradarbiauti su vietinėmis bendruomenėmis.

„Šiandien atėję pas mus, jie labai aiškiai pasakė, kad viena iš jų programų yra aktyvus darbas su bendruomenėmis, nesvarbu, ar tai yra Lietuva, ar Bulgarija, ar Lenkija, ar Ukraina. (...) Jie turi didžiulę patirtį šioje srityje ir atskirus specialistus“, – sakė A. Butkevičius.

Jis neatskleidė, kada bus pasirašyta oficiali sutartis su „Chevron“.

„Dėl sutarčių pasirašymo mes dar nekalbėjome, pirmiausiai reikia sulaukti, kol jie bus pripažinti konkurso nugalėtojais“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Ketvirtadienį Premjeras savo darbo kabinete priėmė „Chevron“ atstovus Gilbertą Ankenbauerį ir Dereką Magnessą.

Susitikimo metu A. Butkevičius sakė, kad skalūnų dujų žvalgyba bus naudinga Lietuvai ir jam buvo žadėta, kad atliekant žvalgybos darbus nebus kenkiama aplinkai.

„Siekdama energetinės nepriklausomybės Lietuva privalo žinoti, kas slypi jos žemės gelmėse, tad turime suteikti galimybę investuotojams žvalgyti mūsų šalies žemės klodus. Šiam procesui reikalingi saugikliai jau priimti. (...) Buvau patikintas, jog tame plote imamasi reikiamų veiksmų aplinkosaugai užtikrinti, atliekami socialiniai, aplinkosaugos ir sveikatos tyrimai, naudojamos patvirtintos technologijos. Žvalgyba naujame bloke būtų naudinga pačiai Lietuvai: didintų valstybės pajamas, energetinį saugumą, padėtų tenkinti bendruomenės poreikius“, – teigė Premjeras.

ELTA primena, kad „Chevron“ buvo vienintelė konkurso dalyvė, panorusi ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės teritorijoje.

Spėjama, kad Lietuvos gelmėse potencialiai gali būti apie 100 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, tačiau techniškai įmanoma išgauti apie dešimtadalį jų – 10–12 mlrd. kubinių metrų.

Laimėjusi konkursą „Chevron“ ne mažiau kaip 4–5 metus žvalgys skalūnų dujas Lietuvoje ir tik tada nustatys, kokie realūs jų išgaunami kiekiai. Į žvalgybą amerikiečiai žadėjo investuoti ne mažiau kaip 80 mln. litų.

Žygaičių bendruomenė tam prieštarauja ir teigia, kad, jei bus pasirašyta sutartis su šia bendrove, kreipsis į tarptautines organizacijas.

Anksčiau A. Butkevičius yra žadėjęs, kad „Chevron“ nebus skelbiamas konkurso nugalėtoju nesusitarus su vietos bendruomenėmis.