Verslas

2013.09.11 10:46

Vilniečiams drastiškai brangs šiukšlių išvežimas

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), atsakingas už atliekų priėmimą iš sostinės ir aplinkinių savivaldybių, gerokai kelia vadinamąjį vartų mokestį. Tai reiškia, kad nuo kitų metų smarkiai brangs šiukšlių išvežimas. Vien sostinėje ši paslauga pabrangs apie 38 proc.

Vilniaus apskrities atliekų tvarkymo centras (VAATC), atsakingas už atliekų priėmimą iš sostinės ir aplinkinių savivaldybių, gerokai kelia vadinamąjį vartų mokestį. Tai reiškia, kad nuo kitų metų smarkiai brangs šiukšlių išvežimas. Vien sostinėje ši paslauga pabrangs apie 38 proc.

Naujus vartų mokesčio tarifus Vilniaus taryba svarstys jau trečiadienio posėdyje. Siūloma nustatyti, kad atliekų iš Vilniaus miesto savivaldybės priėmimas į sąvartyną brangs daugiau nei dvigubai: nuo 69,6 Lt už toną be pridėtinės vertės mokesčio (PVM) iki 161,09 Lt be PVM.

Pritarus siūlomiems sprendimams, brangiausiai atliekų priėmimas kainuos Trakų savivaldybei: jai tarifas kyla nuo 82,9 iki 176,29 Lt be PVM. Elektrėnų savivaldybei tarifas pakiltų nuo 65,5 iki 155 Lt, Širvintų rajono savivaldybei – nuo 61,9 iki 152,29 Lt, Šalčininkų rajono savivaldybei – nuo 43 iki 130,69 Lt, Vilniaus rajono savivaldybei – nuo 51,4 iki 140,29 Lt, Ukmergės rajono savivaldybei – nuo 42,3 iki 129,89 Lt, Švenčionių rajono savivaldybei – nuo 9,4 iki 92,29 Lt be PVM.

Vilniaus vicemeras, „darbietis“ Jonas Pinskus DELFI teigė, jog vartų mokestis didinamas ne iš gero gyvenimo. Esą VAATC finansinė padėtis yra apverktina, ir jeigu vartų mokestis nebus greitai pakeltas, kiekvienas uždelstas mėnuo ateityje privers dar smarkiau kelti įkainius.

„Skaičiuojamas naujas vartų mokestis nuo Naujųjų metų. Turi būti informuojami (apie mokesčio pakėlimą – DELFI) vežėjai prieš tris mėnesius. Tiek daug kyla dėl to, kad ankstesnės mūsų valdžios turbūt visiškai buvo nesirūpinta VAATC reikalais, VATTC ekonomika, – kalbėjo J. Pinskus. – Per tuos metus susikaupė didžiulės skolos, pasidarė didžiulis minusinis kapitalas. Jau prieš dvejus ar trejus metus, ekonominiais terminais kalbant, VAATC turėjo bankrutuoti. Nes jo skolos nuosavą kapitalą viršijo tris kartus. Šiai dienai jau viršija keturis kartus. (...) Kiekvieno mėnesio delsimas, pagal galimybių studiją, jeigu mes dabar nepriimtume sprendimo, vartų mokestis pakiltų dar 6 litais. Jeigu dviem mėnesiams – tai 12 Lt. VAATC važiuoja į ekonominę duobę tokiu didžiuliu pagreičiu.“

Vicemero teigimu, dėl vartų mokesčio pakėlimo atliekų išvežimas Vilniaus gyventojams brangs maždaug 38 proc.

„Pagal mūsų skaičiavimus, maksimalus tarifas, kuris šiandien yra 21 centas už kvadratinį metrą būsto, turėtų pakilti iki 29 centų“, – sakė J. Pinskus, pridurdamas, jog vidutinio 60 kvadratinių metrų buto savininkui tai kainuotų papildomus 4,8 Lt kiekvieną mėnesį.

Vis dėlto vicemeras tikisi, kad pastačius atliekų rūšiavimo gamyklą bus galima tikėtis šiokio tokio atpigimo. Mat ši gamykla toną atliekų priimti turėtų už 138 Lt. Tiesa, atliekų rūšiavimo gamyklą numatoma pastatyti tik maždaug 2015 m. viduryje.