Verslas

2015.09.08 13:45

Konfliktas Sirijoje krauna turtus nelegaliems prekeiviams kaimyninėse valstybėse

15min.lt 2015.09.08 13:45

Kasdien šimtai sunkvežimių, pilni įvairiausių kontrabandinių prekių nuo aliejaus iki cemento ar vystyklų, stovi šalia Sirijos pasienio nusidriekusiose eilėse. Jos tęsiasi nuo Turkijos Oncupinaro miesto, tapusio triukšmingu prekybos su Sirija centru, skelbia „Euronews“.

Kasdien šimtai sunkvežimių, pilni įvairiausių kontrabandinių prekių nuo aliejaus iki cemento ar vystyklų, stovi šalia Sirijos pasienio nusidriekusiose eilėse. Jos tęsiasi nuo Turkijos Oncupinaro miesto, tapusio triukšmingu prekybos su Sirija centru, skelbia „Euronews“.

Šalia kitų susikirtimo su Sirija ir Turkija taškų galima matyti žmones, grįžtančius į Turkiją su lagaminais, prikimštais neparduotų prekių, tokių kaip kūdikių pieno milteliai.

Kontrabanda – sukilėliams

Vairuotojai ir prekeiviai iš Turkijos veža prekes Sirijos sukilėliams, kurie dėl karo turi vis mažiau galimybių rasti šių prekių Sirijos parduotuvėse.

Be to, prekių kainos konfliktui besitęsiant trečius metus, nuolat auga, o tai atveria naujų galimybių tiems, kas ryžtasi rizikuoti ir prekes gabenti per sieną nelegaliai.

„Chaotiška padėtimi Sirijoje ir mažėjančia centralizuota ekonomikos kontrole naudojasi tie, kurie neturi sąsajų su Sirijos režimu“, – sako Torbjornas Soltvedtas iš konsultacinės bendrovės „Maplecroft“.

Karo sąlygos leidžia gudriems prekybininkams nesunkiai užsidirbti tiekiant Sirijos gyventojams reikalingas prekes ir vargu ar JAV oro antskrydžiai, nukreipti prieš Basharo al Assado režimą, nors kiek sutrukdytų klestėti juodajai rinkai.

Per daugiau nei 100 tūkst. gyvybių nusinešusį karą kontrabandininkai ir nedidelės su jais dirbančios bendrovės skaičiuoja nemenką pelną.

„Kad ir kas nuspręstų prekiauti su Sirija, jie tikrai uždirbs dėl rizikos užsiimti šia veikla ir karo sukelto chaoso. Sirijos gyventojai supranta, kad kontrabanda tėra vienintelis būdas jiems įsigyti trūkstamų prekių“, – aiškino prekeivis su Sirija iš Artimųjų Rytų.

Bulvės – penkis karus brangesnės

Didėjantis konfliktas ir mokėjimo problemos kelia susirūpinimą ten dirbančioms didelėms tarptautinėms bendrovėms, kurios dėl klestinčios kontrabandos kaltina už Sirijos ribų įsikūrusias mažesnes įmones. Laivai bijo rizikos ir atsisako tarptautinių įmonių prekes plukdyti į Siriją. Dalis jų, besibaimindamos galimų JAV antskrydžių, paliko Siriją.

Nelegalūs prekeiviai, sunkvežimių vairuotojai ir vietiniai Sirijos pareigūnai sako, kad nauji prekybos maršrutai susidarė tarp Turkijos Viduržemio jūroje Mersine esančio uosto, kur perpakuojamos į Siriją gabenamos prekės, ir apsaugos zonoje Sirijoje, kur krovinius paima sirai, daugiausiai sukilėliai.

Šį maršrutą pamėgo ir sunkvežimių vairuotojai, nors jie Siriją gali pasiekti ir žymiai trumpesniu keliu.

Auganti kontrabandinių prekių pasiūla Sirijoje gerokai padidino ir legaliai Sirijoje parduodamų prekių kainą, kur bulvės dabar kainuoja penkis kartus daugiau nei įprastai.

Didžioji dalis nelegalios prekybos vyksta sukilėlių kontroliuojamose srityse.

Ir panašu, kad nelegalių prekių importas į Siriją didės. Pavyzdžiui, prekeiviai cukrumi sako, kad didėjantys konflikto mastai Sirijoje dar labiau paskatins cukraus kontrabandą iš Irako, Egipto ir Libano.