Verslas

2015.09.08 13:45

Ekspertai: „Gazprom“ nepriklauso jokios nuolaidos

LRT RADIJO laida „60 minučių“, LRT.lt2015.09.08 13:45

Rusų koncernas „Gazprom“ mainais į  mažesnes dujų kainas Lietuvos taip pat prašo nuolaidų. Tačiau nepriklausomas energetikos ekspertas Romas Švedas jaučia neadekvačių mainų grėsmę. „Nereikia daryti visai jokių nuolaidų [„Gazprom“]. Dabar mes esame stipresnėje pozicijoje“, – jam antrina politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.

Rusų koncernas „Gazprom“ mainais į  mažesnes dujų kainas Lietuvos taip pat prašo nuolaidų. Tačiau nepriklausomas energetikos ekspertas Romas Švedas jaučia neadekvačių mainų grėsmę. „Nereikia daryti visai jokių nuolaidų [„Gazprom“]. Dabar mes esame stipresnėje pozicijoje“, – jam antrina politikos apžvalgininkas Marius Laurinavičius.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė penktadienį pareiškė, kad rusų dujų milžino „Gazprom“ planai mažinti dujų kainas yra pavėluoti, nes Lietuvai gamtinės dujos esą ir taip atpigs Vyriausybei laimėjus bylą Stokholmo arbitraže. Anot nepriklausomo energetikos eksperto R. Švedo, Lietuvai laimėti šią bylą yra visai realu.

„Tai, kad Lietuvos pretenzija buvo priimta ir ji yra nagrinėjama, yra faktas, liudijantis, kad Lietuvos pretenzija nėra niekinė, ji nėra be pagrindo, tad yra galimybės ir laimėti. Aš jas vertinu realiai“, – LRT radijo laidai „60 minučių“ sako R. Švedas.

Paklaustas, kaip vertina „Gazprom“ norą iš Lietuvos mainais į mažesnes dujų kainas gauti nuolaidų, jis sako jaučiantis neadekvačių mainų grėsmę. „Mums žada kainos nuolaidą, kainos, kuri yra viena didžiausių Europoje ir netgi pasaulyje, kainos, kurią mes pagrįstai kvestionuojame tarptautiniame teisme ir kainos, kuri yra kvestionuojama Europos Komisijos. Ir už tai dar yra prašoma nuolaidų“, – stebisi R. Švedas.

Jo manymu, Lietuvai dabar palankus metas derėtis, mat realu, kad dujų kaina ir taip bus sumažinta, o galbūt net bus galimybių pateikti civilinius ieškinius dėl kompensacijų. „Būtų neadekvatu [nuolaidžiauti]. O nuolaidų iš mūsų yra prašoma ypač svarbiais, strateginiais klausimais“, – pabrėžia R. Švedas.

Jam antrina ir politikos apžvalgininkas M. Laurinavičius. „Tik aš manyčiau, kad [...] jei derėtumėmės normaliai ir galvotume ne apie kokius nors politinius interesus, [...] o apie valstybės interesus, apie vartotojų interesus, tai yra palankus metas derėtis. Tik nereikia visai jokių nuolaidų daryti. Dabar mes esame stipresnėje pozicijoje“, – įsitikinęs politikos apžvalgininkas.

Anot jo, tai, kad į derybas su Lietuva atvyko pats kompanijos „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris rodo, jog rusai savo padėtį vertina kaip gana sudėtingą. Esą paties vadovo apsilankymas derybose yra neįprasta praktika.

„Išėjus iš susitikimo, [...] nebuvo leista net kartu sustoti mūsų premjerui ir A. Mileriui. Vadinasi, nesutarimai yra didžiuliai. Neleidžiama sustoti kartu, kai nenorima, kad jie atskleistų tuos nesutarimus, kad žurnalistai to kaip nors neišgautų, neišprovokuotų klausimais“, – aiškina M. Laurinavičius.

Jo spėjimu, „Gazprom“ pusė šiuo metu dabar nerimauja ir veikiausiai ieško įvairių spaudimo galimybių. Politikos apžvalgininkas teigė manąs, kad ir per šį susitikimą veikiausiai buvo bandyta spausti Lietuvą.

Tuo metu R. Švedas, paklaustas, ar derybos užtruks sako, kad sutarti dėl magistralinių dujotiekių nuosavybės atskyrimo bus nelengva.

„Pats paprasčiausias būdas būtų, kaip tai daro Vakarų šalys, įgyvendindamos šį Europos Sąjungos teisės aktą, tiesiog išpirkti, tiesiog sumokėti pinigus. Šiuo atveju Lietuva tikrai neturi galimybės sumokėti pinigais, vadinasi, reikia ieškoti kito sprendimo. O surasti kitą, adekvatų sprendimą, kuris tenkintų ir „Gazprom“, nes tai yra ir jo nuosavybė, manau, nebus lengva“, – prognozuoja R. Švedas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt