Verslas

2015.09.08 13:45

Antspaudai neprivalomi, tačiau naudojami dėl įvaizdžio

Nors naujausi pakeitimai nurodo, kad antspaudas privačioms įmonėms jau tikrai neprivalomas, verslininkai mano, kad labai greitai iš įmonių jis neišnyks. Ramūs ir antspaudų gamintojai, anot kurių, šis dokumentų patvirtinimo įrankis Lietuvoje tebėra svarbus psichologiškai, nes įvaizdžiui suteikia solidumo.

Nors naujausi pakeitimai nurodo, kad antspaudas privačioms įmonėms jau tikrai neprivalomas, verslininkai mano, kad labai greitai iš įmonių jis neišnyks. Ramūs ir antspaudų gamintojai, anot kurių, šis dokumentų patvirtinimo įrankis Lietuvoje tebėra svarbus psichologiškai, nes įvaizdžiui suteikia solidumo.

Įmonėje „Mylida“ kasdien pagaminama apie 60–70 antspaudų. Užsisakinėja juos ne tik uždarosios akcinės bendrovės, bet ir individualia veikla užsiimantys žmonės, fiziniai asmenys. Tiesa, populiaresni ne apvalūs, kurie laikomi tikrais įmonių antspaudais, o kitokių formų, tiesiog kad nereikėtų pasirašinėti ranka, pavyzdžiui, atsiimant prekes. Apvalių antspaudų per dieną įmonėje pagaminama iki 10.

„Įmonė tikrai gali išgyvent be to antspaudo savo veikloje, bet, sakau, jis turi daugiau tokį psichologinį poveikį. Jeigu aš pasirašau sutartį, ją užantspauduoju, ištraukiu tą antspaudą, reiškia, kad aš – įmonės savininkas“, – sako įmonės „Mylida“ direktorė Stanislava Karčiauskienė.

Prievolė verslui turėti antspaudą panaikinta nuo 2004 m. Tačiau vis tiek buvo atvejų, kai jo reikėdavo, nes taip numatė kai kurie įstatymai.

Nuo liepos vidurio panaikintas ir šis reikalavimas. Ūkio ministerijos atstovės teigimu, teisės aktai pataisyti taip, kad antspaudas privačiam verslui lieka teise, o ne pareiga.

Dėti jį, pavyzdžiui, atidarant sąskaitą banke, dabar esą reikės vieninteliu atveju – jeigu pati įmonė jį numačiusi savo įstatuose. Privalomas antspaudas lieka tik valstybės ir savivaldybių įmonėms bei notarams ir antstoliams.

Darbdavių atstovų teigimu, pakeitimai leis galutinai atsisakyti parašą dubliuojančios atgyvenos, bus patogiau tvarkyti reikalus kai kuriais atvejais, galima sutaupyti.

„Tikriausiai galima sutaupyti nuo 50 iki 250 litų. Dažniausiai įmonės dėl patogumo turėdavo jį ne vieną. Tai kaštai, sakykime, galėdavo, jeigu tai didesnė įmonė, išaugti vien tik turint antspaudą. Gal tai nėra esminiai verslo kaštai, bet, manyčiau, kad tai – visiškai nereikalingos priemonės. Kita vertus, antspaudas visą laiką yra transportuojamas, jį reikia vežiotis į vietą. Tai žmogui nereikės su savim turėti ir įgalioti asmenys galės pasirašinėti sutartis“, – teigia Klaipėdos apskrities darbdavių asociacijos vadovas Aras Mileška.

Sutariama – antspaudų atsisakymas vyks laipsniškai. Ir didžiausią įtaką tam turės dokumentų kėlimas į virtualią erdvę, visai atsisakant popierinių. Ūkio ministerijos teigimu, daugiau nei pusė visų šiemet įsteigtų uždarųjų akcinių bendrovių ir mažųjų bendrijų įsteigtos elektroniniu būdu.

Tačiau antspaudų gamintojai dėl to neišgyvena. Mažiau užsakymų esą gaunama jau nuo krizės pradžios, kai naujų įmonių beveik išvis nebuvo steigiama. Todėl jau persiorientuota ir antspaudai visoje gamyboje užima, palyginti, nedidelę dalį.