Verslas

2019.03.01 11:28

Britų žiniasklaida: atskleistos „Revolut“ pinigų plovimo spragos

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.03.01 11:28

Jungtinės Karalystės finansų startuolis „Revolut“ veikiantis ir Lietuvoje, Britanijoje yra kaltinamas galimai pažeidęs pagrindines bankininkystės taisykles, nesugebėdamas užkirsti kelio tūkstančiams įtartinų transakcijų, praneša „The Telegraph“. 

Jungtinės Karalystės dienraštis teigia, turintis dokumentus, kurie patvirtina, kad praėjusiais metais „Revolut“ trejiems mėnesiams buvo išjungęs įtartinas pinigines operacijas blokuojančias sistemas. 

„Revolut“ teisės skyriaus vadovas Tomas Hambrettas Britanijos Finansų rinkos priežiūros institucijai (angl. Financial Conduct Authority) dar praėjusių metų rugsėjį paruošė laišką siekiant informuoti, kad skaitmeninis bankas tinkamai nevykdė atitikties reikalavimų, tačiau „Revolut“ atstovas spaudai ketvirtadienį pranešė, kad laiškas niekada nebuvo išsiųstas.

„Revolut“ teigė, kad įtartinas operacijas fiksuojanti sistema buvo dalinai išjungta, kadangi netinkamai išskyrė 8 tūkst. legalių operacijų, kurios buvo identifikuotos kaip įtartinos.

Verta paminėti, kad „Revolut“ dar praėjusias metais kreipėsi į Britanijos Nacionalinio saugumo agentūrą bei į Finansų rinkos priežiūros instituciją, įspėdama, kad per jų mobiliąją aplikaciją vyksta galimi pinigų plovimo atvejai, todėl kyla įtarimai, ar finansų startuolis yra pajėgus užtikrinti pinigų plovimo precenciją, skelbia „The Telegraph“.

Galimai dėl pareikštų abejonių banko pinigų plovimo prevencijos srityje, iš vyriausio finansų vadovo pareigų pasitraukė Peteris O' Higinsas, tačiau finansų startuolis tokią informaciją neigia.

Vasario gale apie pasitraukimą iš Lietuvoje veikiančio „Revolut“ verslo plėtros vadovo posto paskelbė ir Andrius Bičeika. Įmonė teigė, kad A. Bičeikos pasitraukimas nėra susijęs su Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno viešai išreikštomis abejonėmis dėl „Revolut“ verslo modelio tvarumo, pranešė Verslo žinios.

Sausį LRT Tyrimas atskleidė, kad „Revolut“ vadovo N. Storonskio tėvas – vienas iš Rusijos dujų koncerno „Gazprom“ valdininkų, pelnęs Rusijos ordinų. 

Iš pradžių šią informaciją neigęs „Revolut“, vėliau tiesą pripažino. Pasak saugumo ekspertų, „Revolut“ turi ir kitų tamprių sąsajų su Rusija, o tai kelia įtarimų dėl finansų bendrovės kilmės ir veiklos. Šiemet specializuoto banko licenciją „Revolut“ išdavęs Lietuvos bankas aiškina, kad visa informacija apie bendrovę bankui jau buvo žinoma, tačiau tai įtakos teigiamam sprendimui neturėjo.

Po LRT Tyrimo į Lietuvą atvykęs N. Storonskis aiškino, kad į Lietuvą nuspręsta ateiti gavus pakvietimą iš Lietuvos banko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.