Verslas

2019.02.28 18:42

Estijos banko viceprezidentas: „Swedbank“ klientai neturėtų jaudintis

ELTA 2019.02.28 18:42

„Swedbank“ klientai Estijoje neturėtų jaudintis dėl Švedijos banko pinigų plovimo skandalo – „Danske Bank“ lemtis, t. y. filialo Estijoje uždarymas, bankui negresia, teigia Estijos banko viceprezidentas Madisas Mulleris.

„Bankas negali tikrinti kiekvienos klientų atliekamos operacijos, todėl sukčiavimas dažnai yra aptinkamas tik atgaline data, ir tada bankas turi pasirinkimą – ar nutraukti ryšius su klientu. Mes turime suprasti, kad, pirma, oficialus „Swedbank“ tyrimas dar nėra užbaigtas, ir, antra, – tokių įtarimų atveju bankas visada būna labai nepavydėtinoje padėtyje, nes, pagal įstatymus, bankas negali nei komentuoti klientų bankinių operacijų dėl konfidencialumo principų, nei atskleisti tai, kad vienas ar kitas žmogus yra banko klientas“, – radijuje „Raadio Kuku“ kalbėjo M. Mulleris.

Estijos banko viceprezidentas taip pat pridūrė, kad, jo nuomone, dabartinių kovos su pinigų plovimu standartų negalima naudoti dešimtmečių senumo įvykiams vertinti, todėl, nors įtartinos bankinės operacijos niekada nebuvo laikomos teisingomis, reguliavimas ir galimybė tokias operacijas sekti ilgainiui keitėsi.

Tačiau, paklaustas, ar tokia pat logika galima pateisinti „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalą, kuriame įsipainioję mokėjimai, kurių suma siekia 200 mlrd. eurų, M. Mulleris atsakė neigiamai.

„Tai, kas nutiko „Danske“ banke – sisteminis taisyklių ignoravimas ir tyčinis Finansų inspekcijos bei Kovos su pinigų plovimu biuro klaidinimas, – žinoma, yra nepriimtina“, – teigė jis.

Taip pat M. Mulleris pabrėžė, kad „Danske Bank“ atveju yra žinoma, jog išplauti pinigai nebuvo išgryninami Estijos bankomatuose, o pervedami į kitus Europos bankus.

„Tikėtina, kad ir „Swedbank“ skandale minimi pinigai taip pat (buvo pervedami į kitus bankus). Nieko nuostabaus, kad tarp Estijos bankų buvo vykdomi mokėjimai. Kiekvienai tolesnei šios grandinės grandžiai vis sudėtingiau yra atpažinti įtartiną operaciją. Jei tu esi „Swedbank“ ir tau perveda pinigus asmuo, turintis sąskaitą patikimame Danijos banke, kuris, tavo nuomone, patikrino informaciją, tu nerimauji kur kas mažiau“, – tikino Estijos banko viceprezidentas.

Vasario 20 d. Švedijos nacionalinis transliuotojas SVT pranešė, kad su „Danske Bank“ pinigų plovimo skandalu yra susijęs ir kitas Skandinavijos bankas – „Swedbank“. SVT teigimu, tarp „Swedbank“ ir „Danske Bank“ Baltijos šalių filialų įvykdyta mokėjimų už maždaug 40 mlrd. kronų (3,8 mlrd. eurų). Švedijos ir Estijos finansų inspekcijos apie bendrą „Swedbank“ tyrimą pranešė jau kitą dieną – vasario 21-ąją.