Verslas

2019.02.28 16:47

V. Poderys: Astravo AE dar neatidaryta, tad reikia išbandyti visas galimybes

ELTA2019.02.28 16:47

Seimo Energetikos ir darnios plėtros komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys mano, kad reikia išbandyti visus kelius derybose su Baltarusija, tačiau neatsitraukti nuo bendros Lietuvos pozicijos.

„Mes kategoriškai esame prieš atidarymą (Astravo AE. - ELTA). Jeigu būtų atidaryta, mes tos energijos neįsileisime į savo sistemas, rinkas. Derantis ir diskutuojant galima derėtis per negatyvą - uždarykite projektą ir taškas. Tačiau taip pat galima derėtis ir kalbėtis siūlant alternatyvas. Aš manau, kad premjero yra pozicija, kad galimi pasiūlymai ne tik negatyvūs, bet ir negatyvūs su pozityviąja puse. Dar ne viskas prarasta - elektrinė nėra atidaryta, reikia išbandyti visas galimybes“, - „Žinių radijo“ laidai „Dienos klausimas“ sakė V. Poderys.

Komisijos pirmininkas prisiminė Austrijos pavyzdį, kuri paskutiniu momentu persigalvojo dėl savo AE paleidimo bei pasuko žaliosios energetikos keliu. Tai, pasak jo, galimas variantas ir derybose su Baltarusija.

„Jei aš būčiau premjeras, išbandyčiau visus įmanomus kelius nesitraukiant nuo savo (Lietuvos. - ELTA) generalinės pozicijos. Manau, kad premjeras yra teisus - išbandyti viską, kas yra įmanoma. Ne tik per negatyvą, bet ir pozityvą - siūlyti kitus kelius ir alternatyvas“, - „Žinių radijui“ teigė V. Poderys. 

Kaip ketvirtadienį paskelbė portalas 15min.lt, premjeras Saulius Skvernelis sako žadantis Baltarusijai siūlyti racionalų pasiūlymą dėl Astravo AE. Pasiūlymo detalių premjeras plačiau nekomentuoja, tačiau sako, kad nesiūlys Baltarusijai jos uždaryti.

Šalies vadovė Dalia Grybauskaitė sako, kad Lietuvos tikslas yra uždaryta Astravo AE, o mėginimas prekiauti žmonių saugumu, kaip įvardija prezidentė, yra nepateisinamas.

„Astravo AE ant nesaugios aikštelės nebus saugi, ir visiškai aišku, kad Lietuvos tikslas - ją uždaryti. Ir visos kalbos, ir mėginimas prekiauti Lietuvos žmonių saugumu yra nepateisinamas šiandien ir niekada nebus pateisintas“, - sako D. Grybauskaitė.

ELTA primena, kad vasario pradžioje Ženevoje patvirtintos Jungtinių Tautų Poveikio aplinkai įvertinimo tarpvalstybiniame kontekste (Espo) išvados dėl Astravo AE.

Konvencijos šalys patvirtino, kad Baltarusija, statydama Astravo AE, netinkamai parengė poveikio aplinkai vertinimo dokumentaciją, netinkamai įvertino aikštelių alternatyvas, netinkamai konsultavosi su poveikį patirsiančiomis šalimis ir netinkamai priėmė galutinį sprendimą dėl elektrinės statymo, nepagrįsdama aikštelės pasirinkimo.

Aplinkos ministro pareigas laikinai einantis energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas teigia, kad šis po daugelio metų nagrinėjimo priimtas galutinis sprendimas yra svarbus Lietuvai.