Verslas

2015.09.08 13:45

Premjeras: konkretesnės derybų su „Gazprom“ detalės paaiškės gavus pasiūlymus raštu

ELTA 2015.09.08 13:45

Lietuvai tiekiamų rusiškų gamtinių dujų kaina ateityje turėtų mažėti, tačiau konkretesnės penktadienį įvykusių „Gazprom“ ir Lietuvos Vyriausybės derybų detalės paaiškės derybų pusėms pasikeitus pasiūlymais raštu.

Lietuvai tiekiamų rusiškų gamtinių dujų kaina ateityje turėtų mažėti, tačiau konkretesnės penktadienį įvykusių „Gazprom“ ir Lietuvos Vyriausybės derybų detalės paaiškės derybų pusėms pasikeitus pasiūlymais raštu.

Tiek Premjeras Algirdas Butkevičius, tiek energetikos ministras Jaroslavas Neverovičius smulkesnių derybų detalių atskleisti nenorėjo. Pasak jų, įvardyti konkretesnius skaičius ar derybų sąlygas bus galima „artimiausiu metu“ gavus raštiškus partnerių pasiūlymus.

„Vyko darbinis uždaras pasitarimas, ir tikimės, kad po šito susitikimo artimiausiu metu sulauksime raštiškų pasiūlymų ir pageidavimų, ir tada, kai turėsime jų pasiūlymus raštu, ekspertai toliau tęs pokalbį ir derybas“, – po susitikimo su „Gazprom“ atstovais sakė A. Butkevičius.

Nors „Gazprom“ valdybos pirmininkas Aleksejus Mileris buvo sakęs, kad dujų kainos Lietuvai turėtų mažėti, Premjeras tokio pažado plačiau komentuoti nesiryžo.

„Kol kas negaliu daugiau atskleisti. Konkrečių sprendimų nebuvo priimta. Pokalbis vyko ilgai, buvo konstruktyvus, ir aš manau, kad reikia luktelti (...)“, – sakė Premjeras.

Premjeras ir energetikos ministras atskleidė, kad derybų metu buvo iškeltas klausimas dėl galimo „Gazprom“ akcijų išpirkimo iš bendrovės „Amber Grid“.

„Taip, mes šiuo klausimu irgi kalbėjome, ir mes tiesiog pasakėme, kad ruošiamės iš E. ON (bendrovės E.ON Ruhrgas, – ELTA) nupirkti akcijas. Jeigu „Gazprom“ pasiūlys ir priims sprendimą, kad jie nori mums parduoti (bendrovės akcijas, – ELTA), mes pirksime“, – patikino A. Butkevičius.

Pasak Premjero, už akcijas Lietuva sumokėtų nepriklausomų ekspertų nustatytą rinkos kainą.

„Aš manau, kad reikia sumokėti pinigus, kurių yra vertos tos akcijos“, – pareiškė A. Butkevičius.

Nors Ministras Pirmininkas patikino, kad Trečiojo ES energetikos paketo įgyvendinimas derybose nebuvo nagrinėjamas, tačiau, anot jo, tai vis dar yra „diskusinis klausimas“.

„Bet kol kas nėra jokių susitarimų – nei raštiškų, nei žodinių. Mes laukiame jų pasiūlymų, jie raštu surašys, tuomet derybos bus pratęstos“, – kalbėjo A. Butkevičius.

Pasak A. Butkevičiaus, su „Gazprom“ atstovais buvo derėtasi ir dujų tranzito per Lietuvą klausimu. Tarp Lietuvos ir Rusijos artimiausiu metu turėtų būti pasirašyta ES ir Pasaulio prekybos organizacijos reikalavimus atitinkanti sutartis, sakė A. Butkevičius.

ELTA primena, kad „Gazprom“ spaudė Lietuvą metams atidėti naujai steigiamos bendrovės „Amber Grid“ turto atskyrimą nuo „Lietuvos dujų“ (šis atskyrimas užbaigtas rugpjūčio 1 d., – ELTA), Lietuva turėjo bent iki kitų metų lapkričio įšaldyti teisminius procesus Lietuvos ir arbitražo teismuose, pratęsti ilgalaikę tiekimo sutartį iki 2020-ųjų.

Šiuo metu „Gazprom“ dujas Lietuvai parduoda po maždaug 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų. Skaičiuojama, kad jei pavyktų susitarti dėl 20 proc. nuolaidos, Lietuva per metus sutaupytų apie 330 mln. JAV dolerių. Lietuva kasmet už rusiškas dujas išleisdavo apie 2 mlrd. litų.

Paskutinis Lietuvos ir Rusijos koncerno „Gazprom“ ekspertų darbo grupės susitikimas, apie kurį buvo skelbta, įvyko balandžio pabaigoje. Rugpjūtį energetikos ministras J. Neverovičius pranešė apie baigtas derybas su „Gazprom“ ekspertais.

Derybos su rusų dujų monopolininke vyko nuo praėjusių metų gruodžio, kai J. Neverovičius susitiko su „Gazprom-Export“ generaliniu direktoriumi Aleksandru Medvedevu.

Paskutinį kartą A. Mileris Lietuvoje lankėsi prieš ketverius metus. Tuomet jis susitiko su tuomečiu Premjeru Andriumi Kubiliumi. Pirmasis A. Butkevičiaus tiesioginis kontaktas su A. Mileriu įvyko šiais metais Sankt Peterburgo ekonomikos forume.

Lietuva pirmąjį pusmetį iš „Gazprom“ importavo 1,62 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.