Verslas

2019.03.07 10:15

Nuomojantys būstą mokesčių dar nelabai nori mokėti: susimoka tik priremti prie sienos

Nors už būsto nuomą susimokančių jiems priklausančius mokesčius skaičius didėja, didelė dalis nekilnojamojo turto nuomos rinkos vis dar tūno šešėlyje. Dažnai tokie pričiupti nuomotojai mokesčius susimoka tik priremti prie sienos, kai į juos kreipiasi Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). 

VMI LRT.lt portalui teigė, kad vykdant stebėseną dėl galimai neapskaitomų NT nuomos pajamų 2018 metais buvo atrinkti 143 mokesčių mokėtojai, galimai užsiimantys būsto nuoma ir nedeklaruojantys pajamų. Stebėsenos veiksmų rezultatas – beveik 37 tūkst. eurų.

Tačiau situacija nuomos rinkoje išlieka paradoksali. Nuomininkai nėra suinteresuoti, kad už jų nuomojamą būstą būtų sumokėti mokesčiai, nes tai galimai pakels nuomos kainą, o nuomotojai jaučiasi nebaudžiami.

Įskundžiama vis daugiau nuomotojų

VMI pastebi, kad gyventojų sąmoningumas didėja, gaunama vis daugiau pranešimų apie galimai nelegalią nuomą.

„Tai duoda akivaizdžių kovos su „šešėliu“ rezultatų. Mokesčių inspekcijos analitikai vertina gautą informaciją ir imasi efektyviausių priemonių. Per 2018 metus buvo gauti 486 pranešimai dėl galimų mokestinių pažeidimų nuomojant patalpas. Per 10 metų laikotarpį iš gyventojų viso gauta beveik 3,7 tūkst. pranešimų konkrečiai apie nelegalią nuomą“, – sako VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė.

Vis dėlto NT analitikas, įmonės „Real data“ vadovas Arnoldas Antanavičius sako, kad nelegali nuoma vis dar išlieka didelė problema, nes nuomotojai dažnai nejaučia poreikio legaliai nuomoti būstą, o nuomininkai tai praleidžia pro akis.

„Nuomotojai jaučiasi nebaudžiami, nes juos sunku pagauti, VMI gal ne taip stipriai tuo užsiima, kadangi tai nėra labai reikšmingos sumos. Be to, nuomotojai supranta, kad nuomininkų skundas VMI reikštų santykių sugadinimą, greičiausia nuomininkams išvis tektų išsikraustyti. Taip pat daugelis suvokia, kad dėl to, jog nuomotojas nemoka mokesčių, jiems nuoma yra pigesnė. Tai čia toks sudėtingas pilietiškumo klausimas“, – sako jis.

Taigi nelegaliai nuomojame būste gyvenantys nuomininkai atsiduria keistoje situacijoje. Dažnai jie nusprendžia į tai nekreipti dėmesio, o kai kurie nusprendžia įskųsti tokius nuomotojus kilus konfliktui, nutrūkus santykiams ar jau išsikrausčius.

Iškviečia pokalbiui

A. Antanavičius svarsto, kad kita priežastis, kodėl nuomotojai vengia mokėti mokesčius, – pakankamai didelės sumos.

„Vidutiniškai per metus mokesčiams tenka skirti 1 ar 1,5 mėnesio siekiančią nuomos kainą. Pavyzdžiui, Vilniuje verslo liudijimas kainuoja apie 600 eurų metams, taigi apie 50 eurų mėnesiui. Tai yra pakankama suma, kad žmonės, turintys vieną būstą nuomai, greičiausia priimtų sprendimą likti šešėlyje. Kadangi rimtų sankcijų ar didelių baudų už tai nėra – nusprendžiama nemokėti.

Šiuo atveju iškyla klausimas, kas geriau: bizūnas ar meduolis. Manau, kad geriau taikyti meduolio atvejį ir motyvuoti per mažesnius mokesčius ar kitas motyvacines priemones, kad žmonės pradėtų norėti rodyti oficialias pajamas. Gal tada problema išsispręstų greičiau“, – sako jis.

Šiuo metu kilus rimtiems įtarimams, kad būstas nuomojamas nesumokant priklausančių mokesčių, VMI dažniausia kviečiasi tokį nuomotoją pokalbiui.

„Prioritetą teikiame komunikacijai su mokesčių mokėtoju – jis informuojamas apie VMI kilusius klausimus, kviečiamas pokalbiui, prašoma pateikti paaiškinimus dėl veiklos aplinkybių. Tai yra įprasta VMI praktika, kuria siekiama išaiškinti mokesčius sumokėti pamiršusius būsto nuomotojus“, – sako S. Aliukonytė-Šnirienė.

Dažnai sulaukę VMI dėmesio ir pasijautę priremti prie sienos nuomotojai sutinka bendradarbiauti ir patikslina gyventojų pajamų deklaracijas bei sumoka mokesčius. Tačiau taip būna ne visada. Tuomet VMI imasi kontrolės veiksmų, tokiems nuomotojams gresia administracinė atsakomybė.

Mokančių mokesčius daugėja

Žvelgiant į bendrą NT nuomos rinkos situaciją, gyventojų, kurie įsigyja verslo liudijimus nekilnojamo turto nuomos veiklai, skaičius kasmet didėja.

Jeigu dar 2013 m. metais verslo liudijimą įsigijusių gyventojų skaičius siekė apie 4000, 2018 m. šis skaičius išaugo dvigubai ir siekė apie 9 tūkst. 2018 m. tokių asmenų buvo virš 10 tūkst.

Taip pat auga ir iš NT nuomos veiklos deklaruojamų pajamų suma.

Nuomotojai gali mokėti mokesčius dviem būdais

VMI primena, kad gyventojas, norintis nuomoti būstą, gali tai daryti dviem būdais. Pirma, jis gali įsigyti verslo liudijimą: „Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų“. Kitas būdas – neįsigijus verslo liudijimo, tačiau metams pasibaigus, iki kitų metų gegužės 1 d. deklaruojant iš nuomos gautas pajamas ir sumokant 15 proc. gyventojų pajamų mokestį.

Jei gyventojas savo būstą nuomoja įmonei, tai 15 proc. GPM turi išskaičiuoti ir sumokėti į biudžetą minėta įmonė.

„Verslo liudijimą gyventojas gali įsigyti nebūtinai metams ar mėnesiui, o ir pageidaujamam dienų skaičiui, bet ne mažiau nei 5 dienoms per metus. Dienos gali eiti ir ne iš eilės. Atitinkamai proporcingai už pasirinktas veiklos dienas apskaičiuojamas mokėtinas fiksuoto dydžio pajamų mokestis“, – sako S. Aliukonytė-Šnirienė.

Verslo liudijimų kainas lemia keletas veiksnių – veiklos teritorija, veiklos rūšis bei vykdymo laikotarpis. Verslo liudijimų fiksuotus pajamų mokesčio dydžius atitinkamiems metams tvirtina vietos savivaldybių tarybos, o preliminarią verslo liudijimo kainą padės apskaičiuoti VMI įdiegta skaičiuoklė https://www.vmi.lt/cms/verslo-liudijimu-skaiciuokle12.