Verslas

2013.09.19 16:32

„Gazprom“ vadovas pažadėjo pigesnes dujas, tik neaišku, kas mainais (papildyta)

Jurgita Lapienytė, 15min.lt2013.09.19 16:32

Pavėlavęs maždaug 20 min. penktadienį į Vyriausybės rūmus atvyko „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris. Su premjeru Algirdu Butkevičiumi jis už uždarų durų kalbėjosi apie gamtinių dujų kainą Lietuvai ir dujų tranzitą į Kaliningradą. Susitikimas truko daugiau nei dvi valandas. Į Lietuvos gyventojams svarbiausią klausimą, kiek ir kada pigs dujos, neatsakyta. Nors pigesnės dujos Lietuvai pažadėtos.

Pavėlavęs maždaug 20 min. penktadienį į Vyriausybės rūmus atvyko „Gazprom“ vadovas Aleksejus Mileris. Su premjeru Algirdu Butkevičiumi jis už uždarų durų kalbėjosi apie gamtinių dujų kainą Lietuvai ir dujų tranzitą į Kaliningradą. Susitikimas truko daugiau nei dvi valandas. Į Lietuvos gyventojams svarbiausią klausimą, kiek ir kada pigs dujos, neatsakyta. Nors pigesnės dujos Lietuvai pažadėtos.

Prie derybų stalo sėdę 8 val. 50 min., iš kabineto A.Butkevičius ir A.Mileris išėjo maždaug po dviejų valandų – 11 val. 10 min.

A. Mileris po susitikimo trumpai pasidalino susirinkimo temomis, tačiau į žurnalistų klausimus atsakyti nesutiko.

„Noriu pasakyti, kad kalbama apie žymų kainų sumažinimą, derybos dėl bendradarbiavimo scenarijų bus pratęstos, abi pusės nori jas baigti artimiausiu metu“, – po susitikimo su premjeru Vilniuje penktadienį žurnalistams sakė A.Mileris.

„Dar kartą noriu pabrėžti, kad susitikimas buvo konstruktyvus. Atsiprašau, į klausimus aš neatsakinėsiu. Man malonu buvo dar kartą atvažiuoti į Vilnių, čia nuostabus oras. Visiems visko ko geriausio“, – atsisveikino A.Mileris.

Jo teigimu, derantis dėl dujų kainų bus svarbūs trys klausimai – investicijos, dujų tranzitas ir komerciniai klausimai. Pasak premjero, klausimas dėl Trečiojo energetikos paketo liko nepaliestas. Tačiau tiek A.Milerio, tiek energetikos ministro Jaroslavo Neverovičiaus teigimu, šis klausimas buvo aptartas, nes dujų sektoriaus pertvarka ir „Lietuvos dujų“ ir „Amber grid“ akcininkų struktūra būtent ir yra Trečiojo energetikos paketo klausimai.

J.Neverovičius detalizavo penktadienio susitikimo temas: „Yra tam tikri kompleksai klausimų. Visų pirma investicinis, kuris išplaukia iš Lietuvoje esančio įstatymo dėl veiklų atskyrimo. Ir „Gazprom“ ir E.ON turi priimti sprendimą, kokiu būdu tai bus daroma (pagal įstatymus „Lietuvos dujų“ ir „Amber Grid“ akcininkai, kurie dabar yra tie patys, turi pasikeisti – 15min.lt). Kitas blokas – komerciniai klausimai, tai yra tai, kokiomis sąlygomis toliau tiekiamos dujos ir tai yra tranzito klausimas.“

Premjero teigimu, jeigu E.ON arba „Gazprom“ nuspręs parduoti gamtinių dujų perdavimo sistemos operatoriaus „Amber Grid“ akcijų, Lietuva svarstys galimybę jas įsigyti.

„Iš esmės kol kas nekalbama apie konkrečius akcijų išpirkimus „Lietuvos dujų“ ar „Amber grid“. Atitinkamu Vyriausybės sprendimu bus pasirašytos sutartys dėl galimo akcijų pirkimo“, – sakė energetikos ministras.

Lietuva yra įsipareigojusi atskirti dujų tiekimo ir perdavimo veiklas – perdavimo sistemos operatorius „Amber grid“ turi būti nepriklausomas nuo kitų metų pabaigos. Pertvarka esą bus įvykdyta ir ji nėra siejama su dujų kainos Lietuvai klausimu.

Šiuo metu abiejų bendrovių – „Lietuvos dujų“ ir „Amber grid“ – akcininkų struktūra yra vienoda. Didžiausią dalį valdo Vokietijos bendrovė „E.ON Ruhrgas International“ (38,9 proc.), Rusijos bendrovė „Gazprom“ (37,1 proc.). Valstybė valdo 17,7 proc. abiejų bendrovių akcijų, smulkiesiems akcininkams priklauso 6,3 proc.

Premjeras Algirdas Butkevičius po susitikimo sakė, kad nieko konkretaus dėl dujų kainų mažėjimo nebuvo priimta.

„Ne, kol kas daugiau negaliu atskleisti, kol kas jokių konkrečių sprendimų nebuvo priimta“, – sakė A.Butkevičius.

Kada galėtų mažėti kainos Lietuvos gyventojams, neįvardijo ir energetikos ministras: „Mūsų tikslas – kainos sumažintos turi būti kuo greičiau.“

Algirdas Butkevičius anksčiau žadėjo, kad Lietuva nedarys jokių nuolaidų Rusijos koncernui „Gazprom“ derybose dėl dujų kainos, ir tikisi, kad šis maždaug penktadaliu sumažins dujų kainą šaliai.

„Aš tikiuosi, kad ji sumažės 20 proc., kad galėtume priartėti prie Latvijos ir Estijos, nors aš manau, kad jiems („Gazprom“) jokių nuolaidų irgi nedarė“, – anksčiau yra sakęs Vyriausybės vadovas.

Tai yra pirmasis šios Vyriausybės ir „Gazprom“ vadovų susitikimas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt