Verslas

2019.02.26 17:24

Kaziuko mugė: prekybininkams kiek brangesnė, kiniškoms prekėms – griežtas ne

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.02.26 17:24

416-ąjį kartą Vilniuje vykstanti Kaziuko mugė per tris dienas žada pritraukti apie 500 tūkst. žmonių. Mugėje tikimasi sulaukti per 1,5 tūkst. amatininkų.

Kaziuko mugės projekto vadovas Renaldas Gražys teigė, kad dalyvauti Kaziuko mugėje jau užsiregistravo apie 1500 amatininkų iš Lietuvos ir užsienio. Jei juos išrikiuotume į vieną eilę, susidarytų apie keturių kilometrų prekybininkų grandinė.

„Pagal vietas, kurios buvo sukeltos į pardavimų sistemą, matome, kad dar yra apie 200 laisvų prekybos vietų ir dar 100 rezervuota. Rezervacijas tikriname, kiek vietų yra tikrų, galbūt kažkas pamiršo arba apsigalvojo“, – pastebi jis. 

R. Gražys sako, kad šiais metais dalyvauti mugėje taip pat užsiregistravo apie 150 amatininkų iš užsienio. Lukiškių aikštėje jų bus apie 70, o Rotušės aikštėje – 80–90 prekybininkų. Didžioji dalis užsieniečių atvyks iš Latvijos bei kaimyninių šalių: Lenkijos, Baltarusijos, Ukrainos. Tačiau bus galima pamatyti ir prekybininkų iš Vokietijos bei Ispanijos. 

„Šių metų naujovė yra ta, kad užsienio svečiai bus telkiami į Rotušės bei Lukiškių aikštes, kad mugės lankytojai rastų įdomesnius ir kiek neįprastus gaminius vienoje vietoje“, – LRT.lt teigė jis ir pastebėjo, kad Lietuvos amatininkai į tas vietas nesiveržė. 

Politinės partijos taip pat sieks pritraukti rinkėjų dėmesį mugėje. Dėl sekmadienį Lieutuoje vykstančių savivaldybių tarybų rinkimų paskutinė diena reklamuotis jų kandidatams bus penktadienis, todėl Kaziuko mugėje šią dieną bus galima išvysti Lietuvoje veikiančių partijų atstovų. 

„Tuo metu kandidatai į prezidentus savo stendus turės visas tris dienas“, – pridūrė R. Gražys.

Mugė vyks Gedimino prospekte, Vrublevskio, Šventaragio, B. Radvilaitės, Maironio, Pilies, Didžiojoje bei Vokiečių gatvėje.

BNS nuotr.

Už kvadratinį metrą teks mokėti 10–30 eurų

Kvadratinio metro kaina mugėje už visas tris dienas bus skirtinga. Didžiausios kainos – miesto centre. Norintys prekiauti maisto produktais už vieną kvadratinį metrą paklos 30 eurų už tris dienas, o amatininkai – 25 eurus. Tačiau atokesnėse miesto dalyse vietą bus galima gauti ir už 10 eurų. 

Mugės organizatorius pažymi, kad minimalus vietos kvadratų skaičius bus 2 kvadratiniai metrai. Taigi norintys prekiauti centre ir turėti mažą staliuką už tris dienas sumokės 50 eurų, maisto pardavėjai – 60 eurų. Jei vieta būtų nuomojama toliau nuo centro, mažiausia kaina, kurią tektų sumokėti, siektų apie 20 eurų.

Lyginant su praėjusiais metais, tai yra šiek tiek brangiau. Pavyzdžiui, praėjusiais metais naujienų portalas ELTA skelbė, kad renginio organizatoriai savo svetainėje buvo nurodę, jog 2 kvadratinių metrų prekybinė vieta už visas tris dienas sieks 15,48 euro. 

Tačiau nėra rašoma, ar tokia prekybinė vieta buvo miesto centre ar atokiau.

BNS nuotr.

R. Gražys negalėjo pasakyti, ar šiais metais prekybininkams nuomotis vietą bus pigiau, tačiau teigė, kad vyko derybos su prekybininkais, kurių metu ir buvo nuspręsta vietos kaina.

„Mes kalbėjome su meistrais, amatininkais ir jų klausėme, kokia kaina jiems būtų priimtina ir ta maksimali kaina, kurią mes pasiūlėme, tai yra 30 eurų, jiems tiko“, – LRT.lt sako jis.

Studentai bei moksleiviai už vietą mugėje mokės tik vietinės rinkliavos mokestį 

Kaina visiems bus vienoda

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Povilas Poderskis praėjusiais metais metė įtarimus renginio organizatoriams – įmonei „Vikšris“. Jis teigė, kad mugės metu buvo pastebėta šiurkščių pažeidimų. Pavyzdžiui, kad užsieniečiai už prekybos vietas mokėjo beveik 3 kartus daugiau nei vietiniai, o nuomos kaina sutartyse ir čekiuose skyrėsi. Taip pat prekybinių vietų buvo daugiau, nei deklaruota dokumentuose. 

Vilniaus miesto savivaldybės vicemerė Edita Tamošiūnaitė LRT.lt teigė, kad šiais metais pavyks išvengti tokių nesklandumų: „Šios bėdos yra išspręstos ir jų daugiau kilti neturėtų. Mes turime aiškią ir konkrečią sutartį su renginio organizatoriais. Turime saugiklius, kad tokių piktnaudžiavimų nebūtų“.

E. Tamošiūnaitė pažymi, kad praėjusiais metais mugės organizatorius buvo atrinktas pagal mažiausią prekybos vietos kainą, o šiemet buvo įvesta daugiau kriterijų.

„Šiais metais buvo vertinama organizatorių siūloma kultūrinė programa, vietų išdėstymas bei kiti aspektai, tad nesklandumų neturėtų kilti“, – pastebi Vilniaus vicemerė.

Anot jos, Vilniaus miesto savivaldybei finansiškai šventė daug nekainuos. 

„Šiais metais savivaldybė pasirūpins nemokamu prekybininkų automobilių parakavimu geltonoje ir žalioje zonose, tačiau tam didelių lėšų nereikėjo skirti“, – LRT.lt sako ji. 

BNS nuotr.

Bus kovojama su masinės gamybos ir kiniškomis prekėmis

Praėjusiais metais taip pat buvo pastebėta, kad dalis prekybininkų pardavinėjo masinės gamybos prekes, o tai prieštarauja mugės koncepcijai.

Kaziuko mugės organizatoriai skelbė, kad šiais metais buvo vykdoma griežta atranka, tad tikimasi kiniškų ir masinės gamybos prekių išvengti.

„Registracijos metu dalyvių prašėmė pateikti nuotraukas, kad būtų išvengta kiniškų prekių. Norima, kad būtų tikri amatininkai, o ne perpardavėjai. Tikimės, kad jų šiemet pavyks išvengti, tačiau rizika visada yra“, – LRT.lt sakė R. Gražys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt