Naujienų srautas

Verslas2013.09.05 08:43

Medžiotojai pralaimi prieš suįžūlėjusius vilkus

Neapsikentusi ūkininkų skundų dėl jų gyvulius dorojančių vilkų, Aplinkos ministerija išimties tvarka leido nušauti vieną vilką ir ką tik – dar du. Medžiotojai tai vadina savotiška provokacija, mat leidime parašyta, kad galima nušauti ligotą vilką, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Neapsikentusi ūkininkų skundų dėl jų gyvulius dorojančių vilkų, Aplinkos ministerija išimties tvarka leido nušauti vieną vilką ir ką tik – dar du. Medžiotojai tai vadina savotiška provokacija, mat leidime parašyta, kad galima nušauti ligotą vilką, rašoma dienraštyje „Lietuvos žinios“.

Ir ūkininkai, ir medžiotojai, ir ministerijos valdininkai vieningai pripažįsta, kad vilkų siautėjimas žemdirbių valdose šįmet tapo visiškai nevaldomas.

Anksčiau žudę tik veršius, avis ar ožkas, šie plėšrūnai jau galabija ir suaugusias karves. Esant tokiai situacijai, Aplinkos ministerija prieš tris savaites išdavė leidimą nušauti po Anykščių apylinkes klajojantį vieną vilką.

Rengiamas leidimas nušauti dar du vilkus, neatitaisomą žalą darančius Kupiškio krašte. Tačiau medžiotojai sėkmingos vilkų medžioklės nesitiki ir leidimą nušauti tris vilkus vadina provokacija.

Įžūlūs kaip niekada

Nebegalintys apsiginti nuo vilkų atokių Panevėžio apskrities vietovių gyventojai pradėjo skųstis dar nenutirpus sniegui. Kovo pabaigoje pasipylė skundai, kad šie plėšrūnai pjauna Kupiškio rajono gyventojų šunis. Įpusėjus vasarai vilkų daromą žalą jau buvo patyrę ir Biržų bei Anykščių rajonų gyventojai.

„Vilkai suįžūlėjo kaip niekada anksčiau. Šiemet jų grobis – jau dvi karvės“, – LŽ teigė Biržų rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyriaus vedėjas Steponas Staškevičius. Jis pabrėžė, kad ne vienas Biržų rajono gyventojas vilkų papjautus gyvulius rado tiesiog savo namų kiemuose.

„Žmonės pasakoja naktimis kiemuose paliekantys uždegtas lempas, leidžiantys signalines raketas. Tačiau vilkai į jas, matyt, žiūri kaip į atrakciją“, – svarstė vedėjas. Pasak jo, Biržų rajone vilkai šiemet pražudė 13 gyvulių, o ūkininkams padarė 11 tūkst. litų žalos. Kupiškio rajono Šimonių seniūnijos, įsikūrusios prie pat vilkų gausa garsėjančios Šimonių girios, seniūnas Žydrūnas Vanagas teigė, kad vilkai nuolat pjauna seniūnijos gyventojų šunis, avis, karves, tačiau prašymus atlyginti žalą kol kas parašė tik šeši žmonės.

Apie vilkų pjaunamus šunis, taip pat gyventojų laikomas avis LŽ sakė ir Anykščių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėja Ona Jukniuvienė.

Milijono verta medžioklė

Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos departamento Biologinės įvairovės skyriaus vedėjas, gamtininkas Selemonas Paltanavičius neslėpė, kad jį labai stebina vis didėjantis vilkų akiplėšiškumas brautis į ūkininkų kiemus bei doroti jau suaugusius gyvulius. Todėl įvertinusi žmonėms daromą žalą Aplinkos ministerija leido jau dabar, ne medžioklės sezono metu, Anykščių rajone sumedžioti vieną, o Kupiškio rajone – du vilkus.

S. Paltanavičius teigė, kad žiemą visoje Lietuvoje suskaičiuoti 208 vilkai. Beje, skaičiuojant plėšrūnus nepastebėta, kad Aukštaitijos miškuose gyventų išskirtinai daug vilkų.

Paklaustas, kaip sekasi „nukenksminti“ išimties tvarka Aplinkos ministerijos leistą sumedžioti vilką, Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos (LMŽD) Anykščių skyriaus pirmininkas Rimantas Žąsinas nusikvatojo: esą dabar, šiltuoju metų laiku, sumedžioti vilką prilygsta tikimybei loterijoje išlošti milijoną.

Jo teigimu, medžiotojai to vilko tyko iš medžioklės bokštelių. „Tačiau nežinau, ar į pastebėtą vilką kuris iš mūsų išdrįs šauti“, – prisipažino medžiotojas. Jis pabrėžė, kad leidime juodu ant baldo parašyta, jog galima nušauti ligotą vilką.

„O jeigu paaiškės, kad nušovėme sveiką vilką? Tada dėl brakonieriavimo tektų atsisveikinti su medžiotojo bilietu, šautuvu ir dar baudą sumokėti“, – teigė R. Žąsinas.

Leidimą nušauti vilką jis pavadino savotiška provokacija.

LMŽD Kupiškio skyriaus pirmininkas Bronislovas Juodviršis LŽ taip pat tvirtino medžiojantis jau 30 metų, tačiau nemanantis, kad Kupiškio apylinkėse būtų įmanoma nušauti bet vieną iš dviejų vilkų, kuriuos leista sumedžioti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi