Verslas

2013.09.04 09:37

Vilniuje tariamasi, kaip stabdyti iš Rusijos atslinkusį kiaulių marą

Įvairių šalių veterinarijos specialistai Vilniuje tariasi, kaip sumažinti riziką, kad klasikinis ir afrikinis kiaulių marai nepatektų į Europos Sąjungą (ES). Lietuvos ir Rusijos veterinarijos tarnybų atstovai tariasi dėl atvėsintos kiaulienos ir jautienos eksporto atnaujinimo.

Įvairių šalių veterinarijos specialistai Vilniuje tariasi, kaip sumažinti riziką, kad klasikinis ir afrikinis kiaulių marai nepatektų į Europos Sąjungą (ES). Lietuvos ir Rusijos veterinarijos tarnybų atstovai tariasi dėl atvėsintos kiaulienos ir jautienos eksporto atnaujinimo.

Rusija jau devynerius metus nepajėgia sustabdyti pavojingos kiaulių ligos, kasmet maras pajuda po 300 km. Šiemet afrikinio kiaulių maro židiniai užfiksuoti ir netoli Lietuvos sienos – Baltarusijoje. Specialistų teigimu, jeigu užkratas pateks į Lietuvos fermas, nuostoliai gali būti itin dideli, taip pat grėsmė kyla ir kitoms ES šalims.

Ginantis nuo pavojingos ligos, pasienyje su Baltarusija imtasi dezinfekcijos.

„Toliau tęsime dezinfekciją, naudodami laikinus statinius, kad būtų užtikrinta galimybė atšildyti transportą šaltuoju metu. Labai intensyviai tiriame kiaulių ir sumedžiotų šernų mėginius, kad būtų nustatyti ankstyvo viruso patekimo į Lietuvą atvejai“, – teigė Maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus vedėjas Marius Masiulis.

Kol kas tam naudojami Maisto ir veterinarijos tarnybos pinigai, netrukus tikimasi lėšų iš EK.

Vilniuje Lietuvos ir Rusijos pareigūnai numatę ir dvišalį susitikimą dėl atvėsintos mėsos eksporto atnaujinimo. Nuo liepos vidurio Rusija neleidžia įvežti kiaulienos ir jautienos, nes jos inspektoriams atliekant auditą, kai kurios įmonės neįrodė, kad į Rusiją ir kitas Muitų Sąjungos šalis eksportuojama tik iš lietuviškų žaliavų pagaminta produkcija.

Rusija suteikė mėnesį įrodyti, kad jos reikalavimų yra laikomasi.

„Gavome naujas veterinarijos tarnybos direktoriaus garantijas. Jas peržiūrėsime. Ir kai būsime įsitikinę, kad situacija gerėja, atnaujinsime mėsos tiekimą. Prieš kelias dienas jau atnaujinome veislinių kiaulių importą iš Lietuvos“, – sakė Rusijos veterinarijos ir fitosanitarijos tarnybos vadovo Aleksejus Nikolajevičius Aleksejenko.

Gyvulių augintojai ir mėsos perdirbėjai dėl eksporto draudimo sako patiriantys didelių nuostolių.

„Tai – viena svarbiausių mūsų eksporto rinkų. Ir šis atnaujinimas duotų labai ženklų postūmį. Galutinėje grandinėje labiausia nukenčia ūkininkai ir gyvulių augintojai, nes jei norime persiorientuoti į vakarų rinkas, turime ženkliai sumažinti kainas“, – kalbėjo Mėsos perdirbėjų asociacijos direktorius Egidijus Mackevičius.

Pasak Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo, mėsos eksporto į Rusiją ribojimus lemia ne vien mūsų įmonių pažeidimai ar kaimynų mėginimas ginti savo rinką, bet ir perdirbimo bendrovių nesugebėjimas susitelkti į stiprias organizacijas, kurios pačios galėtų tvirčiau atstovauti verslui.