Verslas

2013.09.03 16:07

EK dėl milijonų afrikinio kiaulių maro prevencijai apsispręs kitą savaitę

ELTA 2013.09.03 16:07

Kitą savaitę Europos Komisija (EK) turėtų apsispręsti kiek lėšų skirti afrikinio kiaulių maro prevencijai, sako Premjeras Algirdas Butkevičius.

Kitą savaitę Europos Komisija (EK) turėtų apsispręsti kiek lėšų skirti afrikinio kiaulių maro prevencijai, sako Premjeras Algirdas Butkevičius.

„Tikimės, kad jau kitą savaitę Europos Komisija turėtų priimti sprendimą dėl lėšų skyrimo Lietuvai“, – antradienį žurnalistams sakė Vyriausybės vadovas.

Norima, kad ES finansuotų 100 proc. sumos reikalingos vadinamos buferinės zonos kūrimui, tačiau yra siūlymų padengti 50 ar 75 proc. Lietuva EK prašė 14 mln. eurų. Kitos valstybės reikiamas sumas dar skaičiuoja. Manoma, kad šios kiaulių maro rūšies padarinių likvidavimas kainuotų daugiau negu prevencija.

Vilniuje vyksta dvi dienas truksianti konferencija „Prevencinių priemonių taikymas ir stiprinimas siekiant sumažinti klasikinio ir afrikinio kiaulių maro patekimo į Europos Sąjungą riziką“.

Kol kas laikinai nerenkamos įmokos iš transporto priemonių už dezinfekciją pasienio kontrolės punktuose su Baltarusija, kol EK paskirs tikslią finansavimo sumą afrikinio kiaulių maro prevencijai.

Oficialiai kaimyninėje Baltarusijoje nustatyti du afrikinio kiaulių maro židiniai – Gardino srityje, Čapuno kaime, bei Vitebsko srityje Koptų kaime esančioje kiaulių fermoje. Rusijoje paskutiniai afrikinio kiaulių maro protrūkiai nustatyti Smolensko, Belgorodo bei Rostovo srityse.

Tuo metu Rusijos Federacijoje epidemiologinė situacija yra pati blogiausia per pastaruosius 40 metų. Šalyje jau nustatyti 52 afrikinio kiaulių maro ligos protrūkiai 12-oje šalies regionų – Jaroslavlio, Tverės, Tulos, Maskvos, Rostovo prie Dono, Voronežo, Tambovo, Smolensko, Saratovo ir Volgogrado regionuose bei Krasnodaro krašto ir Šiaurės Osetijos-Alanijos Respublikoje. Prieš kelias savaites patvirtinta labai pavojinga snukio ir nagų liga Amūro ir Krasnodaro srityje.

Afrikinio kiaulių maro ligą itin sunku sustabdyti, nes virusas labai greitai plinta ir ilgai išlieka gyvybingas kraujyje, išmatose ir audiniuose, jį platina ir Ornithodorus erkės.