Verslas

2019.02.13 17:57

M. Jurgilas nemato pagrindo S. Jakeliūnui trečią kartą kreiptis į vyriausybę dėl „Revolut“

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.02.13 17:57

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas dėl finansų startuolio „Revolut“ keliamų rizikų, teigė svarstysiantis galimybę trečią kartą kreiptis į komisiją, kuri vertina atitikimą nacionalinio saugumo interesams. Lietuvos banko (LB) atstovas Marius Jurgilas nemato tam pagrindo.

S. Jakeliūnas teigia, kad į vyriausybės komisiją bus kreiptasi dėl tų įvykių, kurie vyko po Lietuvos banko licencijos išdavimo.

BFK pirmininkas pažymi, kad labiausiai jį neramina tai, kaip „Revolut“ atstovai bendrauja viešojoje erdvėje. 

„Visą tai, kas įvyko išdavus licenciją, pradedant nuo gruodžio 13 d., pono Andriaus Bičeikos („Revolut“ verslo plėtros vadovo) interviu su pareiškimais, kaip jie čia „padės“ visus bankus, siūlys didesnes palūkanas ir greitai per 2 minutes išdavinės paskolas savo klientams, mane suintrigavo ir šokiravo. Bankų atstovai taip nešneka“, – sakė S. Jakeliūnas.

Jis taip pat minėjo, kad neramina ir A. Bičeikos pasakymai, jog jam įdomus įėjimas į Europos rinkas per Lietuvą.

„Lietuva jam yra vartai į visą Europą, tiek paslaugų teikimo prasme, tiek indėlių priėmimo prasme. Šiuo aspektu Lietuvai kyla tiek finansinė, tiek vartotojų teisių apsaugos rizika“. (...) Paskutinis aspektas – „Revolut“ vadovo Nikolajaus Storonskio paneigimas, kad jo tėvas dirba „Gazprom“, vėliau tos informacijos atšaukimas. Jo tolimesni pareiškimai, kad keliama grėsmė pasitikėjimui nacionalinėms institucijoms ir panašūs teiginiai, kad čia grėsmė kyla dėl investicijų pritraukimų, kad tai yra tūkstančio darbo vietų praradimas. (...) Ne banko vadovui vertinti kyla ar nekyla nepasitikėjimas nacionalinėmis institucijomis“, – komentavo S. Jakeliūnas.

Jis teigė, kad tokio stiliaus komunikacija rodo, kad banko ir jo vadovų bendravimas viešoje erdvėje yra nepagarbus bei pridūrė, kad „jei jie gaus ir finansines galias, jie gali sukelti rimtų problemų“.

Kalbėdamas apie N. Storonskį, S. Jakeliūnas minėjo, kad „Revolut“ vadovas yra buvęs JAV bankrutavusio investicinio banko „Lehman Brothers“ prekiautojas akcijomis, todėl tai kelia papildomų rizikų, nes „treiderio mentalitetas yra linkęs į riziką ir trumpalaikį horizontą“. 

Lietuvos banko atstovo M. Jurgilo pasiteiravus, kaip jis vertina tai, kad S. Jakeliūnas žada pakartotinai kreiptis į Vyriausybės nacionalinio saugumo komisiją, M. Jurgilui dėl tokių veiksmų kyla abejonių.

„Po tų dviejų įvertinimų (komisijos – LRT) buvo papildomai paklausta, tie papildomi atsakymai buvo pateikti ir šiandien mes išgirdome, kad jokios papildomos informacijos nėra. Kyla klausimas, kuo remiantis papildomas naujas kreipimasis gali įvykti“, – svarstė M. Jurgilas.

Anot jo, „galima vertinti ir tris kartus, ir tiek, kiek nori, bet klausimas, kokia žinia yra siunčiama tiems, kurie galimai gali būti vertinami“, – retoriškai klausė jis. 

Lietuvos bankas kvietė „Revolut“ atvykti į Lietuvą?

S. Jakeliūnas mano, kad įtarimų kelia tai, ar Lietuvos Bankas nepakvietė „Revolut“ atvykti į Lietuvą. Esą tokiu atveju būtų taikomi dvigubi standartai bei kiltų interesų konflikto grėsmė. 

LRT.lt primena, kad anksčiau „Revolut“ vadovas teigė, jog į Lietuvą jie atvyko būtent Lietuvos banko kvietimu.

„Susitikime Lietuvos bankas to nepatvirtino, tačiau kyla klausimas, kokiu pagrindu „Revolut“ vadovas taip teigė. Arba jis klaidina visuomenę, arba Lietuvos bankas neatskleidžia visos informacijos“, – sakė S. Jakeliūnas. 

M. Jurgilas, komentuodamas tokias S. Jakeliūno mintis, teigė: „Susitikime pasakiau, kad Lietuvoje yra bendra praktika (kviesti finansinių technologijų įmones atvykti į Lietuvą – LRT.lt), Lietuvos banke yra įkurtas netgi „Newcomer“ (liet. naujakurių) padalinys, kuris yra skirtas padėti naujiems rinkos dalyviams įeiti į rinką“.

Tai pat jis pridūrė, kad susitikime diskutuota apie 500 laiškų, kurie buvo išsiųsti finansų ir ūkio ministrų didžiausioms pasaulio finansinių technologijų įmonėms, kviečiant jas atvykti į Lietuvą. 

Pasiteiravus, ar M. Jurgilas nemano, kad tokie dažni S. Jakeliūno kritiški pasisakymai apie „Revolut“ ir ketinimai pakartotinai kreiptis į komisiją nemažina investuotojų pasitikėjimo, Lietuvos banko atstovas sakė, kad klausimus visada galima kelti, tačiau reikia atkreipti dėmesį, kokiame formate jie yra keliami.

„Paskelbti visam pasauliui, kad Biudžeto ir finansų komitete bus nagrinėjamas klausimas, ar tam tikra įmonė nekelia grėsmės finansų stabilumui, ir po to daryti uždarą posėdį, yra vienas komunikavimo būdas. Surinkti atsakingas institucijas į uždarą posėdį, turėti atvirą diskusiją, išsakyti pastabas ir prieiti prie bendros pozicijos, ir tada tą poziciją komunikuoti, būtų kitoks komunikavimo būdas“, – kritiškai S. Jakeliūno inicijuotą diskusiją vertino M. Jurgilas.