Verslas

2019.02.13 13:43

S. Jakeliūnas prakalbo apie galimybę dar kartą kreiptis dėl galimų „Revolut“ rizikų

ELTA 2019.02.13 13:43

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas Stasys Jakeliūnas sako dėl galimų „Revolut” keliamų rizikų svarstysiantis trečią kartą kreiptis į komisiją, kuri vertina atitikimą nacionalinio saugumo interesams. 

„Svarstysiu galimybę, konsultuosiuosi su Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu (NSGK), kad tą informaciją ir nuomones sujungtume, ir tada galėtų būti dviejų komitetų vardu kreipimasis į Seimą, kad svarstytų, būtų dar kartą įvertintos visos aplinkybės, rizika ir tai, kas vyko išdavus licenciją: galimai neskaidrus komunikavimas, vengimas atsakyti į klausimus“, – trečiadienį po uždaro BFK posėdžio, kuriame aptartos galimos su „Revolut“ susijusios rizikos, sakė S. Jakeliūnas.

Jis sakė, kad posėdyje nebuvo gautas aiškus atsakymas, kas atsakingas už „Revolut“ Lietuvai keliamą politinę ir reputacinę riziką. 

„Dėl reputacijos dalykų, „Revolut“ pareiškimų viešojoje erdvėje diskutavome, bandėme suprasti, kas atsakingas už reputacijos ir politinę riziką, kuri, mano manymu, kyla Lietuvai kaip valstybei ir institucijoms. Čia aiškaus atsakymo negavome, nes komisijoje, kuri vertino atitikimą nacionalinio saugumo interesams (...), nėra politikų, tai (kyla. – ELTA) klausimas, ar ta komisija galėjo tinkamai įvertinti tas politines ir reputacijos rizikas“, – kalbėjo S. Jakeliūnas. 

Jo teigimu, Lietuvos banko atstovai sakė, kad per bendrus renginius buvo išsakyta galimybė „Revolut“ suteikti licenciją, bet aktyvių veiksmų „Revolut“ atžvilgiu nebuvo. 

„Mes aptarėme, ar Lietuvos bankas buvo aktyvus, kviesdamas „Revolut“ į Lietuvą. Buvo pasakyta, kad per bendras konferencijas buvo išsakyta tokia galimybė, bet kad konkrečiai „Revolut“ atveju buvo aktyvių, individualių veiksmų kviečiant jį, to ypatingo patvirtinimo negavome. Bet iš viešos diskusijos man abejonių kyla, ar Lietuvos bankas (netaikė. – ELTA) dvejopų standartų“, – kalbėjo S. Jakeliūnas. 

ELTA primena, kad Lietuvos bankas gruodį išdavė Jungtinės Karalystės startuoliui „Revolut” specializuoto banko licenciją. „Revolut” Lietuvoje planuoja teikti indėlių ir paskolų paslaugas. 

S. Jakeliūnas anksčiau kreipėsi į valstybės tarnybas dėl galimų „Revolut“ ryšių su Rusija.

S. Jakeliūnas, E. Blaževič/LRT nuotr.

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas, vertindamas finansų startuolio „Revolut” veiklą, sakė, kad Lietuvos bankas turi pilną arsenalą priemonių, kurios gali būti pritaikytos iškilus poreikiui pažaboti rizikas. 

„Yra pilnas arsenalas priemonių, papildomi reikalavimai, kurie gali būti nustatyti, jei iškiltų toks poreikis pažaboti rizikas. Nėra kalbama apie jokius didelius srautus, tai yra startuolis, bandantis vykdyti veiklą ribota apimtimi. Specializuota banko licencija neleidžia vykdyti rizikingos investicinės veiklos, tai yra kasdienė bankininkystė”, – trečiadienį po uždaro Seimo Biudžeto ir finansų komiteto posėdžio žurnalistams sakė M. Jurgilas. 

Jo teigimu, priemonių kiekis, kurį galima pritaikyti, yra neribotas. 

„Yra neribotas kiekis priemonių, galinčių, grubiai tariant, išvaryti banką iš šalies”, – sakė M. Jurgilas. 

M. Jurgilas, BNS nuotr.