Verslas

2013.09.04 09:23

Koalicija sutarė „Chevron“ paskelbti skalūnų dujų konkurso nugalėtoja

ELTA2013.09.04 09:23

Jungtinių Valstijų energetikos kompaniją „Chevron“ sutarta paskelbti skalūnų dujų paieškos konkurso nugalėtoja ir sprendimo nebederinti su prieštaraujančiomis bendruomenėmis. Tai antradienį po valdančiosios koalicijos, svarsčiusios, ar tęsti skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkursą, posėdžio sakė Premjeras Algirdas Butkevičius.

Jungtinių Valstijų energetikos kompaniją „Chevron“ sutarta paskelbti skalūnų dujų paieškos konkurso nugalėtoja ir sprendimo nebederinti su prieštaraujančiomis bendruomenėmis. Tai antradienį po valdančiosios koalicijos, svarsčiusios, ar tęsti skalūnų dujų žvalgybos ir gavybos konkursą, posėdžio sakė Premjeras Algirdas Butkevičius.

„Dėl skalūnų nutarta, kad jau komisija artimiausiu metu pripažins nugalėtoją, ir kada bus pripažintas nugalėtojas, tai bus išduodama licencija ir per tam tikrą laikotarpį tos institucijos, kurios yra atsakingos už sutarties parengimą, turės parengti sutartį ir pateikti Vyriausybei“, – sakė Ministras Pirmininkas.

Premjeras pabrėžė, kad Politinėje taryboje jokių abejonių šiuo klausimu nebuvo. Antradienį buvo esą pasikeista informacija ir išsakyta, kad „Chevron“ taip pat pateikė papildomus raštus, tačiau nekalbama apie konkurso sąlygų pakeitimą. Artimiausiu metu, pasak A. Butkevičiaus, numatomas jo susitikimas su „Chevron“ atstovais.

„Esmė yra tai, kad nugalėtojas artimiausiu metu turi būti pripažintas“, – sakė jis.

Perklausus, ar tai reiškia, kad „Chevron“ Lietuvoje ieškos skalūnų dujų, A. Butkevičius teigė, kad jie dar turės įgyvendinti tam tikras procedūras, bet jiems bus suteikta tokia teisė. Premjero teigimu, daugiau diskusijų su vietos bendruomenėmis, kurios priešinosi skalūnų dujų žvalgybai, nebus.

„Bendruomenės turėjo šansą praeitą savaitę ir jo neišnaudojo, ir manau, kad šiuo metu mes jau nebegalime tęsti“, – sakė A. Butkevičius.

„Chevron“ paskelbimui nugalėtoja priešinosi Vakarų Lietuvos bendruomenės, teigdamos, kad skalūnų dujų gavyba jų regione gali kenkti aplinkai. Reikalaujama pirmiausia gauti vietos gyventojų sutikimą, o tik paskui skelbti konkurso nugalėtoją.

LRT.lt primena, kad anksčiau premjeras yra žadėjęs, kad dėl skalūnų dujų bus apsispręsta tik sutarus su vietos bendruomenėmis. Praėjusią savaitę rengiant Vyriausybės, bendruomenės atstovų ir „Chevron“ susitikimą bendruomenės pareikalavo jį filmuoti, tačiau Vyriausybės atstovai tokio leidimo nesuteikė ir susitikimas neįvyko.

Aplinkos ministras Valentinas Mazuronis teigia, kad bendruomenių reikalavimas – teisiškai nepagrįstas, nes, pagal įstatymą, pirmiausia turi būti paskelbiamas nugalėtojas, o tik paskui tariamasi su bendruomenėmis.

Antradienį A. Butkevičius negalėjo atsakyti, ar dar yra kliūčių „Chevron“ tęsti darbus Lietuvoje ir ar amerikiečiai linkę jau pasirašyti sutartį.

Jau liepos 19 dieną turėjo paaiškėti, ar Jungtinių Valstijų energetikos bendrovė „Chevron“ galės ieškoti skalūnų dujų Lietuvoje, tačiau JAV energetikos milžinė pati paprašė suteikti daugiau laiko, kol bus parengti visi teisiniai aktai. Aplinkos ministerijos Angliavandenilių išteklių naudojimo konkurso komisija pratęsė konkurso ieškoti skalūnų dujų laimėtojų paskelbimą iki rugsėjo 16 dienos, primena ELTA.

„Chevron“ buvo vienintelė konkurso dalyvė, panorusi ieškoti skalūnų dujų Tauragės-Šilutės teritorijoje.

Sprendimą dėl konkurso laimėtojo buvo nutarta atidėti, atsižvelgus į tai, kad dar reikia šiek tiek laiko baigti rengti teisės aktus, kurie reikalingi liepos 1 d. įsigaliojusioms Žemės gelmių įstatymo pataisoms įgyvendinti. Taip pat komisija įvertino ir viešąją nuomonę bei konkurso dalyvės JAV energetikos kompanijos „Chevron Lietuva“ prašymą atidėti laimėtojo paskelbimą, kad turėtų laiko išsamiau susipažinti su visais Lietuvos teisės aktais, reguliuojančiais šią sritį.

Mokslininkai spėja, kad Lietuvos gelmėse potencialiai gali būti apie 100 mlrd. kubinių metrų skalūnų dujų, tačiau techniškai įmanoma išgauti apie dešimtadalį jų – 10–12 mlrd. kubinių metrų. Laimėjusi konkursą „Chevron“ ne mažiau kaip 4–5 metus žvalgytų skalūnų dujas Lietuvoje ir tik tada nustatytų, kokie realūs išgaunami jų kiekiai. Į žvalgybą amerikiečiai žada investuoti ne mažiau kaip 80 mln. litų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt