Verslas

2019.02.08 16:21

ES šalys pritarė pataisoms, leisiančioms Vokietijai statyti „Nord Stream 2“

ELTA, BNS 2019.02.08 16:21

Bendrijos valstybių atstovai pritarė ES Dujų direktyvos pataisoms, kurias siūlė Prancūzija ir Vokietija, teigia ES diplomatai.

Paskutinės minutės Vokietijos ir Prancūzijos pasiūlymai, kaip pakeisti taisyklių, reguliuojančių „Nord Stream 2“ statybą ir eksploatavimą, formuluotes buvo patvirtinti daugumos ES valstybių narių balsais.

„Iš tiesų, buvo pasiektas sutarimas dėl dujų direktyvos. Jis pasirodė tik todėl, kad Vokietija ir Prancūzija glaudžiai bendradarbiavo tarpusavyje, su pirmininkaujančia Rumunija ir, žinoma, su kitomis ES narėmis“, – penktadienį žurnalistams sakė Vokietijos kanclerė Angela Merkel.

„Prancūzijos ir Vokietijos kompromisui buvo pritarta daugmaž vienbalsiai“, – naujienų agentūrai AFP pareiškė vienas diplomatas.

Pasak agentūros dpa kalbinto Prancūzijos pareigūno, Paryžiaus ir Berlyno siūlomoms pataisoms pritarė 27 iš 28 ES valstybių narių. Siūlymams prieštaravo vienintelė Bulgarija, tikino diplomatas.

Šis Prancūzijos ir Vokietijos kompromisas numato išimtis „Nord  Stream 2“ projektui, kurios neleis blokuoti šio projekto įgyvendinimo.

A. Merkel atkreipė dėmesį į šio sprendimo svarbą, tačiau pabrėžė, kad dar laukia ilgas procedūrų tvirtinimo kelias.

„Manau, kad šiandien buvo imtasi svarbių žingsnių, akivaizdu, kad  Taryboje ir „Coreper“ sulaukta daugumos... Jūs žinote Europos procedūras, tai nereiškia, kad mes jau baigėme. Tačiau manau, kad šiandien – gera diena“, – sakė Vokietijos kanclerė.

Tuo tarpu Europos Komisijos (EK) atstovė spaudai Anca Paduraru patikino, kad derybos su EK dėl Dujų direktyvos pataisų prasidės kitą savaitę. Tai A. Paduraru paskelbė po to, kai ES valstybių narių atstovai patvirtino ES pirmininkaujančiai Rumunijai suteikiamą mandatą pradėti derybas su Komisija ir Europos Parlamentu (EP).

„Derybos dėl ES Dujų direktyvos pataisų, siūlomų Vokietijos ir Prancūzijos projekte, prasidės kitą savaitę“, – sakė EK atstovė.

ES pirmininkaujanti Rumunija taip pat patvirtino apie valstybių priimtą Vokietijos-Prancūzijos projektą.

Paskutinės minutės Vokietijos ir Prancūzijos pasiūlymai, kaip pakeisti taisyklių, reguliuojančių „Nord Stream 2“ statybą ir eksploatavimą, formuluotes buvo patvirtinti daugumos ES valstybių narių balsais.

„Prancūzijos ir Vokietijos kompromisui buvo pritarta beveik vienbalsiai“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš diplomatų Briuselyje.

Abi šalys susitarė užtikrinti, kad dujotiekio priežiūra būtų vykdoma iš „teritorijos ir teritorinių vandenų tų šalių, kuriose prasideda dujotiekio atšaka“, teigiama įstatymų pataisose. Pataisomis pakeičiama ES taisyklių formuluotė, kur buvo teigiama, kad ES taisyklės dujų importui taikomos pagal „valstybių narių teritorijas ir teritorinius vandenis“.

Projekto kritikai teigia, kad „Nord Stream 2“ leis Rusijai apeiti Ukrainos dujų tranzitą. Dujų direktyvos pataisų projekte į nerimą dėl Ukrainos atsakoma: „Šiuo atveju tokios formuluotės Dujų direktyva yra būtina tolesnei diskusijai dėl dujų tranzito per Ukrainą.“

Vokietijos kanclerė A. Merkel ne kartą tvirtino, kad „Nord Stream 2“ vamzdynas yra „grynai ekonominis projektas“, užtikrinsiantis pigesnį ir stabilesnį dujų tiekimą. Dujotiekio statybos jau prasidėjo, o prie jų prisideda, be Rusijos dujų koncerno „Gazprom“, Vokietijos „Wintershall“ ir „Uniper“, Nyderlandų bei Jungtinės Karalystės „Shell“, Prancūzijos „Engie“ ir Austrijos OMV.