Verslas

2019.02.08 09:00

JAV diplomatai spaudžia Vokietiją dėl „Nord Stream 2“, Prancūzija stoja ES pusėn

ELTA 2019.02.08 09:00

Prancūzija planuoja palaikyti ES direktyvos pataisas, sugriežtinsiančias dujotiekio „Nord Stream 2“ reguliavimą, paskelbė šalies Užsienio reikalų ministerija (URM) ir pridūrė, kad Prancūzija dirba su partneriais, įskaitant ir Vokietiją, dėl galimų direktyvos pataisų, praneša „Reuters“.

„Dujų direktyvos pataisų tikslas yra pritaikyti energetikos paketo taisykles visų šalių vamzdynams, įeinantiems į ES. Direktyvos pataisos būtų taikomos ir „Nord Stream 2“ projektui“, – žurnalistams pasakė Prancūzijos URM atstovė spaudai Agnes von der Muhll.

„Prancūzija planuoja palaikyti direktyvos pataisas. Kol kas tęsiamas darbas su mūsų partneriais, ypač – su Vokietija, dėl galimų direktyvos teksto pakeitimų“, – pridūrė atstovė.

Prancūzija nebenori didinti energetinės priklausomybės nuo Rusijos ir palaiko ES įstatymų pataisas, kurios apsunkintų „Nord Stream 2“ dujotiekio statybą, praneša Vokietijos laikraštis „Sueddeutsche Zeitung“. Tuo tarpu Vokietijos kanclerė Angela Merkel tikina, kad šalis netaps priklausoma nuo rusiškų dujų dėl „Nord Stream 2“ projekto.

Pasak leidinio, Paryžius planuoja palaikyti vadinamosios ES Dujų direktyvos peržiūrėjimą penktadienį vyksiančiame ES valstybių balsavime. Kaip teigia „Sueddeutsche Zeitung“ cituojami Prancūzijos pareigūnai, šalis nenori didinti energetinės priklausomybės nuo Rusijos ir šitaip daryti žalą ES valstybių, tokių kaip Lenkija ir Slovakija, interesams.

„Ar mes tapsime priklausomi nuo Rusijos dėl šio antro dujotiekio? Aš sakau ne, jei mes tuo pat metu diversifikuosime dujų tiekimą“, – spaudos konferencijoje Bratislavoje, kur ji susitiko su Višegrado grupės šalimis – Čekija, Vengrija, Lenkija ir Slovakija – kalbėjo A. Merkel.

„Sueddeutsche Zeitung“ teigimu, Vokietija „Nord Stream 2“ projektui turi užsitikrinusi Nyderlandų, Belgijos, Austrijos, Graikijos ir Kipro palaikymą, tačiau vien šių šalių neužteks, norint užsitikrinti palankų ES sprendimą.

Kaip tikina „Reuters“ šaltiniai ES, Prancūzijos balsas bus itin svarbus, o kitos didžiosios šalys – Italija ir Ispanija – kol kas nėra tvirtos dėl savo sprendimų. „Labai sunku prognozuoti, kas nutiks balsavimo metu“, – tikino šaltinis.

Europos Komisija (EK) siekia priimti bendrą ES energetikos taisyklių paketą, kuris būtų taikomas jūriniams vamzdynams, taip pat kaip ir vamzdynams ant žemės. Briuselis taip pat svarstys, ar „Nord Stream 2“ atitinka ES įstatymus, ar dujotiekis kelia grėsmę Europos dujų rinkai ir ar „Nord Stream 2“ paveiks tiekimo saugumą bei konkurenciją.

Raginimas iš JAV ambasadorių

Prieš tai Jungtinių Valstijų ambasadoriai Vokietijoje, Danijoje ir Europos Sąjungoje paragino Vokietijos partnerius ES palaikyti siūlymus, kuriais būtų reguliuojamas tarp Rusijos ir Vokietijos Baltijos jūros dugnu tiesiamas dujotiekis „Nord Stream 2“.

„Nord Stream 2“ dar labiau padidintų Europos pažeidžiamumą Rusijos šantažui energijos sektoriuje“, – „Deutsche Welle“ rašė JAV ambasadorius Vokietijoje Richardas Grenellis ir jo kolegos – JAV ambasadorė Danijoje Carla Sands bei ambasadorius Europos Sąjungoje Gordonas Sondlandas.

Jų teigimu, tai, kad ES priklauso nuo rusiškų dujų, kelia grėsmę tiek Europai, tiek ir visiems Vakarams.

„Nord Stream 2“ tieks kur kas daugiau nei tik rusiškas dujas. Rusijos galia ir įtaka per Baltijos jūrą persimes į Europą“, – rašoma ambasadorių straipsnyje.

JAV atstovų teigimu, „Nord Stream 2“ vamzdynas leis Maskvai ir toliau kenkti Ukrainos nepriklausomybei ir stabilumui, o Rusijai tenkantys Europos milijardai gali padėti Kremliui finansuoti „trolių fabrikus“, kurie kėsintųsi į demokratines institucijas Europoje ir Jungtinėse Valstijose.

ES dėl vadinamosios Dujų direktyvos pataisų balsuos penktadienį. Pataisos leistų Europos Komisijai (EK) reguliuoti bent dalį jau statomo dujotiekio. Priėmus pataisas „Nord Stream 2“ turėtų atitikti naujus reikalavimus, dėl kurių gali sumažėti pelnas, o projektas gali tapti neekonomiškas. Viena iš siūlomų pataisų yra uždrausti dujų tiekėjui tuo pat metu būti ir dujotiekio operatoriumi.