Verslas

2019.02.08 09:55

NT plėtotojai 2019 metus vertina optimistiškai

LRT.lt2019.02.08 09:55

Nekilnojamojo turto (NT) plėtotojai laukia dar geresnių metų, rodo 2019 m. NT rinkos Lūkesčių indeksas. Skalėje nuo 0 iki 100 apskaičiuota indekso reikšmė šiems metams siekia 75 punktus. Lyginant su 2018–aisiais reikšmė augo 9 punktais ir gerokai viršija 50 punktų ribą, skiriančią verslo plėtrą nuo stagnacijos. 

„Šių metų Lūkesčių rodiklis (75) geriausias rodiklis nuo 2014 m. (78), kada pradėtas skaičiuoti šis indeksas. Svarbiausiomis optimizmo priežastimis verslas mato gerėjančią ekonominę situaciją (40 proc. apklaustųjų), augančius gyventojų ir verslo lūkesčius (atitinkamai 16 ir 12 proc.)“, – sako Lietuvos nekilnojamojo turto plėtros asociacijos direktorius Mindaugas Statulevičius. 

2019 metais karščiausi NT plėtros taškai bus Vilniaus ir Kauno miestai, tačiau plėtotojų tarpe prioritetu išlieka šalies sostinė – vienintelis augantis gyventojų skaičiumi didmiestis šalyje. 

Nekilnojamo turto agentūros „Ober–Haus“ rinkos tyrimų vadovas Baltijos šalims Raimondas Reginis sako, kad nepaisant vyraujančio optimizmo, plėtotojai pakankamai racionaliai vertina bendrą rinkos situaciją ir tikisi, kad 2019 metais bendras nerealizuoto nekilnojamojo turto kiekis rinkoje išaugs.

„2016–2018 metais tiek gyvenamojo, tiek komercinio nekilnojamojo turto plėtros apimtys Vilniuje ir Kaune nuo pastarojo ekonominio sunkmečio pabaigos pasiekė naujas aukštumas, o 2019–2020 metais planuojamas didelis naujų projektų skaičius, todėl išlieka didelė tikimybė, kad matysime augantį tiek neparduotų, tiek neišnuomotų patalpų kiekį“, – sakė jis. 

Didžiausia grėsmė NT rinkai – paslaugų kainų augimas

„Ober–Haus“ užsakymu atlikta apklausa parodė, kad 41 NT vystytojas didžiausią grėsmę NT rinkai įvardina darbų ir paslaugų kainų augimą (27 proc.), blogėjančius verslo lūkesčius (18 proc.) ir biurokratinius trikdžius (16 proc.). 

Praėjusiais metais pagrindine kliūtimi buvo įvardinta vyriausybės nuoseklumo stoka (31 proc.). 

„Šie metai, ko gero, paskutiniai, kada ši vyriausybė dar gali spėti imtis struktūrinių reformų. Nuo to, ar jos bus pradėtos ir kaip bus įgyvendinti rinkiminiai pažadai, priklausys kitų metų lūkesčiai ir ar vyriausybės nenuoseklumas neatsidurs svarbiausių kliūčių ekonomikos plėtrai sąraše, kaip buvo pernai“, – sakė M. Statulevičius. 

Svarbiausias kriterijus renkantis būstą – kaina

Anot plėtotojų, šiemet itin svarbiu kriterijumi renkantis būstą bus jo kaina (98 proc.), kai tuo tarpu praėjusiais metais tai buvo vieta (šiemet šį kriterijų vertinančių labiausiai sumažėjo nuo 94 proc. iki 89 proc.). Trečioje vietoje išliko plėtotojo patirtis ir reputacija (49 proc.). Tuo tarpu pastato energinė klasė, parkavimas prie jo liko svarbiu kriterijumi tik atitinkamai 3 ir 0 proc. respondentų.

Kadangi galutinė būsto kaina išlieka pačiu svarbiausiu pasirinkimo kriterijumi tarp pirkėjų, didžiausias perspektyvas išlaikys mažesnio (32–50 kv. m) ploto būstas. 

„Ober–Haus“ duomenimis, 2018 metais Vilniaus mieste ir jo apylinkėse pardavimui pastatytuose daugiabučiuose ir namų kvartaluose vidutinis būsto plotas buvo mažiausias per visą nepriklausomos Lietuvos istoriją – Vilniuje ir jo apylinkėse 2018 metais pardavimui pastatytuose daugiabučiuose vidutinis buto plotas sudarė 50,2 kv. m, o namų – 101 kv. m. 

„Todėl artimiausiu metu, erdvesnio naujo būsto pasirinkimas, taip pat nebus gausus“, – teigia R. Reginis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt