Naujienų srautas

Verslas2019.02.06 21:30

Artėja stintų šventė: ar kasmet augančios kainos nešoktels į naujas aukštumas?

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.02.06 21:30

Kaip ir kiekvienais metais, Palangoje vyks tradicinė stintų šventė, šįkart – vasario 8–10 dienomis. Daugelis prekybininkų nerimauja, ar pavyks pritraukti norimą žmonių skaičių. Savo ruožtu gyventojai svarsto, ar kiekvienais metais didėjančios stintų kainos šiemet nešoktels į naujas aukštumas.

Stintos vėluoja

Klaipėdos universiteto Žuvininkystės ir akvakultūros laboratorijos darbuotojas, daktaras Antanas Kontautas portalui LRT.lt sakė, kad stintos kaina priklauso nuo to, kokie jos kiekiai atplaukia prie Klaipėdos krantų bei pastebėjo, kad pastarasis laikotarpis vertė sunerimti – stintos ilgai nepasirodė prie Lietuvos krantų.

„Stintos prie Klaipėdos sąsiaurio pasirodė labai vėlai. Įprastai jos pasirodo spalio gale bei lapkričio pabaigoje. Gruodį meškeriotojai nuo krantinės jas gaudo pilnu tempu, tačiau šiemet to nebuvo“, – teigė A. Kontautas. 

Anot jo, žvejai – verslininkai skundėsi, kad nėra stintų, tačiau situacija gerėja ir stintos pastarosiomis dienomis jau pasirodė prie Klaipėdos krantų. 

„Girdėjau, kad ir verslininkai visai neblogai gaudė ir žmonės gaudo. Aš pats sekmadienio vakare pagavau 53 stintas“, – mintimis dalinosi A. Kontautas.

Jam antrino ir savaitgalį Stintų šventę organizuojančios „Stintų ordino“ atstovas Klaidas Pakutinskas.

„Šiais metais stintų pasirodė pakankamai, kas norėjo tas jų jau prisigaudė. Žvejai sako, kad kiekiai panašūs į praėjusius metus“, – LRT.lt teigė K. Pakutinskas. 

K. Pakutinskas, A. Jašinskienės/15min nuotr.

Stintų porcija už 8 eurus

Dar 2012 metais dienraštis „Klaipėda“ rašė, kad kilogramas šviežių stintų uostamiestyje kainuoja apie 8–9 litus. 

2015 metais kaina buvo kritusi iki rekordiškai žemos. Rusnės žvejai ją pardavinėjo už 1,5–2 Eur. Tuo metu Klaipėdoje ji kainavo apie 4 eur., rašė portalas LRT.lt. 

2018 metais vidutinė stintų kaina siekė 8 Eur, bet buvo pasiekusi ir rekordinę 23 Eur už kilogramą kainą, portalui tv3.lt teigė Palangos turizmo informacijos cento direktorė Rasa Kmitienė.

Šiais metais kaina turėtų būti šiek tiek mažesnė.

Užsukus į populiariausius skelbimų portalus Lietuvoje, galima pamatyti, kad stintų kainos dabar svyruoja nuo 2,5 iki 3,5 eurų, tačiau turgavietėse jos brangesnės. 

Klaipėdos „Naujojo turgaus“ direktorius Viačeslavas Karmanovas portalui LRT.lt sakė, kad šviežių stintų kaina už kilogramą siekia nuo 6,5 iki 7 eurų bei pridūrė, kad yra ir latviškų stintų už 3,5 euro.

Pasiteiravus, kodėl jos pigesnės, turgaus direktorius sakė, kad jos yra pagautos su tralais, todėl jų išvaizda prastesnė. Taip pat, jos mažesnės nei vietinės žuvys. 

Vienas šventės organizatorių K. Pakutinskas teigė, kad pagamintų stintų porcija sieks iki 8 eurų.

„Stintų kaina turėtų išlikti panaši kaip ir praėjusiais metais. Tokiomis pat kainomis kaip ir praėjusiais metais mes jas užpirkinėjame, panašiomis ir pardavinėsime. Vienos porcijos kaina sieks nuo 5 iki 8 eurų. Kaina priklausys nuo indelio dydžio, vieni daugiau deda, kiti mažiau“, – apie stintų kainas atviravo K. Pakutinskas.

Anot jo, šventės metu šviežių stintų kilogramas turėtų kainuoti apie 4–5 Eur už kilogramą. 

Tuo metu „Naujojo turgaus“ direktorius V. Karmanovas abejojo, ar stintų kaina šventės metu galėtų kristi iki tokio lygio.

K. Pakutinskas LRT.lt sakė, kad savaitgalį tikisi apie 250–300 prekybininkų, kurie bus įsikūrę Vytauto ir J. Basanavičiaus gatvėse. 

„Šventės dalyvių skaičius taip pat turėtų būti panašus. Daug kas priklausys nuo oro, jei jis bus geras, sulauksime jų daugiau“, – LRT.lt sakė K. Pakutinskas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi