Verslas

2019.02.04 23:27

JT prognozuoja, kas laimėtų iš JAV ir Kinijos prekybos karo

ELTA2019.02.04 23:27

Nei viena iš JAV ir Kinijos prekybos karo dalyvių negaus naudos iš susirėmimo, pareiškė Jungtinės Tautos (JT), užsimindamos apie kitus potencialius laimėtojus, tarp jų ir ES, galinčią susižerti didįjį prizą.

Jungtinių Tautų prekybos ir plėtros konferencija (UNCTAD) apžvelgė muitų tarifų karo padarinius ir planuojamų įvestų muitų, jei JAV ir Kinijos prekybos derybos iki kovo 1 d. bus bevaisės, pasekmes.

Apžvalgoje, pavadintoje „Prekybos karai: skausmas ir nauda“ („The Trade Wars: the Pain and the Gain“), teigiama, kad „dvišaliai muitai paveikia viso pasaulio konkurencingumą ir duoda naudos įmonėms, veikiančioms šalyse, nepaveiktose įvestų muitų.„

Apžvalgoje prognozuojama, kad Jungtinių Valstijų ir Kinijos prekybos karo laimėtoja taps Europos Sąjunga, susižerdama apie 70 mlrd. dolerių vertės papildomos prekybos.

Pernai Vašingtonas ir Pekinas įvedė muitus prekėms už maždaug 360 mlrd. dolerių. Praeitą savaitę vykusias derybas abi pusės pavadino sėkmingomis, tačiau, jei prekybos sutartis nebus pasirašyta iki kovo 1 d., JAV muitų tarifai kiniškoms prekėms už beveik 200 mlrd. dolerių didės nuo 10 iki 25 proc.

„Mūsų analizė rodo, kad nors dvišaliai muitai nėra labai geras būdas apsaugoti vietines bendroves, jie labai veiksmingai riboja šalies, kuriai taikomi muitai, prekybą“, – pranešime sakė UNCTAD tarptautinės prekybos skyriaus vadovė Pamela Coke-Hamilton.

„JAV-Kinijos muitų tarifų poveikis yra daugiausia trikdantis. Prekybą tarp šių šalių sumažins, o ją pakeis prekyba su kitomis valstybėmis“, – pridūrė ji.

JT tyrime prognozuojama, kad iš 250 mlrd. dolerių vertės Kinijos eksporto, kuriam taikomi JAV muitai, apie 80 proc. „pagriebs“ kitų šalių įmonės, 12 proc. išlaikys Kinijos bendrovės ir tik 6 proc. perims Jungtinių Valstijų verslas.

AFP/Scanpix nuotr.

Panašus scenarijus laukia ir 85 mlrd. dolerių vertės JAV eksporto, kuriam taikomi Kinijos muitai. Apie 85 proc. prekybos pasiims kitų šalių įmonės, 10 proc. pasiliks Jungtinėse Valstijose ir vos 5 proc. perims Kinijos bendrovės.

„Šalys, kurios turėtų gauti daugiausiai naudos iš Jungtinių Valstijų ir Kinijos įtampos, yra tos, kurios yra labiau konkurencingos ir turi ekonominius pajėgumus pakeisti kovojančių šalių įmones“, - rašoma UNCTAD pranešime.

Tyrimas parodė, kad ES gaus daugiausia naudos. Bendrija perims Kinijos eksporto į JAV už maždaug 50 mlrd. dolerių ir JAV eksporto į Kiniją už 20 mlrd. dolerių. Po ES rikiuojasi Japonija, Meksika ir Kanada, kurios perims po 20 mlrd. dolerių prekybos, o Australija, Brazilija, Indija, Filipinai ir Pakistanas taip pat pajus „reikšmingą naudą“.

Tačiau prekybos karas taip pat turės neigiamų pasekmių, ypač kai kuriose pasaulio rinkose. Kaip pavyzdys tyrime pateikiama sojos pupelių rinka, kurią prekybos karas visiškai iškraipė, o iš to daugiausia naudos gavo Brazilija, tapusi pagrindine sojos pupelių eksportuotoja į Kiniją.

„Tačiau dėl neaiškaus muitų masto ir trukmės Brazilijos augintojai nenoriai priima sprendimus investuoti į sojos pupelių auginimą, kuris gali būti nepelningas, jei muitų tarifai būtų staiga atšaukti“, – teigiama UNCTAD pranešime. Tuo tarpu Brazilijos sojos pupelių pirkėjų išlaidos augs dėl neišvengiamo kainų augimo, įspėja JT agentūra.

Tyrimas taip pat parodė, kad neigiami padariniai, tikėtina, nusvers teigiamas pasekmes. Tyrimo autorių nuomone, nerimą kelia prekybos konflikto poveikis pažeidžiamai pasaulio ekonomikai.

Autorių teigimu, situacija prastėtų, jei prekybos įtampa peraugtų į valiutų karus, kurie sutrikdytų gyventojų ir verslo galimybes susimokėti doleriu denominuotas skolas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.