Verslas

2019.02.01 18:40

Paaiškino, kuo skiriasi pensijos kaupimo fonde susistabdymas nuo grįžimo į „Sodrą“

Specialistai pastebi, kad kai kurie gyventojai neskiria, ką reiškia sustabdyti savo pensijos kaupimą II pakopos pensijos fonde ir kas yra grįžimas į „Sodrą“. Apie šių dviejų sąvokų skirtumus laidoje „Laba diena, Lietuva“ kalbėjo Pensijų fondų dalyvių asociacijos valdybos pirmininkas Marijus Kalesinskas.

Specialisto teigimu, pensijų reforma buvo padaryta skubotai ir painiai, daug dalykų pasikeitė vienu metu: „Žmonėms sunku susigaudyti, atskirti sąvokas. Kai kurie skubėjo padaryti sprendimus per pirmąjį mėnesį ir, gali būti, kad iš 35 tūkst. pasirinkusiųjų fondus pasirinko ne norimą variantą.“

Ar pavyks atšaukti padarytus pakeitimus – nėra aišku. Įstatymuose nėra nurodoma, kaip tuos klaidingus sprendimus galima sustabdyti ar pakeisti. Pagal tai, kaip dabar parašytas įstatymas, šių sprendimų pakeisti ar atšaukti nebegalima. Tačiau M. Kalesinskas sako, kad atšaukti sprendimus galbūt ir įmanoma.

„Per tris dienas „Sodra“ turi užfiksuoti sprendimo pasikeitimą. Galbūt per tas tris dienas ir įmanoma atšaukti sprendimą, bet kol kas tai nėra aišku“, – teigia specialistas.

Jis paaiškino, kuo skiriasi pensijos kaupimo pensijų fonde susistabdymas ir grįžimas į „Sodrą“. Pirmuoju atveju iki šiol pensijų fonde kaupę asmenys pasirenka nekaupti pagal naują sistemą. Naujos įmokos į pensijų fondą nėra mokamos, tačiau fonde esantys pinigai ir toliau yra investuojami ir šiuo atveju toliau kaupiasi pinigai. O mokėdamas mokesčius žmogus gaus pensiją iš „Sodros“.

Antruoju atveju žmonės, anksčiau kaupę pensijas pensijų fonde, sustabdo kaupimą ir grįžta į „Sodrą“. Pensijų fonde sukaupti pinigai taip pat pernešami į „Sodrą“ ir paverčiami pensijų taškais. Su šiais taškais žmogus gaus didesnę pensiją, tačiau kol kas neaišku, kiek pensija padidės.

Plačiau apie tai – vaizdo įraše.